سامانه تاپ، صنعت و دانشگاه را پيوند مي دهد

تهران - ايرنا - معاون آموزش، پژوهش و فناوري وزير صنعت، معدن و تجارت ضمن اعلام خبر رونمايي سامانه توانمندسازي، توليد و توسعه و اشتغال پايدار (تاپ) در هفته آينده گفت: اين سامانه به برقراري و تقويت رابطه صنعت و دانشگاه كمك مي كند.

برات قباديان روز پنجشنبه در گفت وگو با خبرنگار دانشگاه ايرنا اظهار داشت: با اجراي اين طرح حدود ٩٨ هزار بنگاه بزرگ و كوچك با ورود و ثبت نام در اين سامانه مي توانند نيازهاي خود را از طريق دانشگاه و شركت هاي دانش بنيان تامين كنند.
وي افزود: هدف اين سامانه برقراري ارتباط ميان صنعت و دانشگاه است. به اين مفهوم كه پژوهش دانشجويان و اساتيد به سوي حل معضلات و چالش هاي صنعتي، معدني و تجاري كشور سوق مي يابد.
قباديان با بيان اينكه در دو سه ماه آينده، نخست بنگاه هاي اقتصادي، صنعتي، معدني و تجاري ثبت نام مي كنند، اظهار كرد: پس از ثبت نام بنگاه ها، معضلات و مشكلات آن ها نيز ثبت شده و سپس گروه دانشگاهيان ثبت نام مي كنند.
معاون وزير صنعت، معدن تجارت افزود: اين سامانه به دانشگاهيان كمك مي كند تا پيش از انتخاب موضوعات پژوهش و رساله هاي خود، از طريق سامانه تاپ از چالش و نيازمندي هاي حوزه صنعت آگاهي يافته و تحقيقات خود را بر مبناي اين موضوعات پايه گذاري كرده و به پيش ببرند.
وي با بيان اينكه سامانه تاپ كمك حال دانشجوياني است كه به دنبال مساله جديد براي پژوهش هاي خود هستند، گفت: دانشجويان از طريق تاپ به صورت تخصصي وارد بخش هاي مختلف مي شوند و بر اساس تخصص خود نيازهاي اعلام شده از سوي صنعت را انتخاب و به عنوان پايان نامه ها، موضوعات را بررسي مي كنند. در اين صورت پايان نامه و رساله ها مساله محور شده و به ياري مسائل كشور مي آيند.
قباديان با تاكيد بر اينكه راه اندازي و بهره برداري از سامانه تاپ ظرفيت خوبي براي ورود بدنه دانشگاهي كشور به چالش هاي صنعتي و حل مسائل اين حوزه است، عنوان كرد: انتظار مي رود ارتباط خوبي ميان جامعه صنعت و دانشگاه برقرار شود.
معاون آموزشي وزير صنعت، معدن و تجارت همچنين در باره توصيه هاي رهبر انقلاب اسلامي براي قرار گرفتن در مسير گام دوم انقلاب، گفت: رهبري بارها در باره لزوم نوآوري و خلاقيت در صنعت تاكيد كرده اند و صنعت ايران را صنعتي مونتاژكار اعلام كرده اند. وزارت صنعت نيز توصيه هاي ايشان را در بخش هايي مربوط در طرح تاپ اجرا مي كند.
**9283** 1200