آمریكا ابتدا باید اعتماد از دست رفته را احیا كند

تهران – ایرنا – سخنگوی وزارت امور خارجه در ارتباط با ادعای دولت ترامپ مبنی بر علاقه به مذاكره، تاكید كرد: آمریكا به دنبال مذاكره جدی نیست و اول باید اعتماد ازدست‌رفته را احیا كند.

به گزارش روز پنج شنبه ایرنا، بهرام قاسمی در دیدار با سردبیر و مدیران تحریریه روزنامه چینی گلوبال تایمز،تاكید كرد: ایران بر اساس اصل استقلال و منافع ملی خود تصمیم‌‌گیری می‌كند و سیاست‌های تهران متكی به نظر قدرت‌های جهانی نیست.
سخنگوی وزارت امورخارجه درباره تنش‌های جاری در روابط تهران و واشنگتن گفت: آغاز این مشكلات از سوی ایران نبوده و ریشه آنها حاصل تحریم های ناعادلانه ای است كه ایالات متحده بر خلاف موازین بین المللی و پس از خروج جام و نقض قطعنامه 2231 بر كشورمان تحمیل كرده است.
وی افزود: آمریكا اگر امروز یك گام جلوتر بیاید، فردا گام دوم را برخواهد داشت. روند تحولات جهانی حاكی از اشتهای سیری‌ناپذیر آمریكا است در نتیجه نمی‌توان تسلیم خواسته‌های واشنگتن شد.
بهرام قاسمی با یادآوری اینكه جهان از یكجانبه‌گرایی آمریكا خسته شده است، گفت: همین واقعیت كه چین، روسیه و اروپا دست‌كم در مواضع سیاسی در مقابل آمریكا می‌ایستند، یك گام به جلو و نشان ‌دهنده تغییر شرایط جهان نسبت به گذشته است.
وی درباره دلیل مقاومت ایران در برابر سیاست‌های واشنگتن گفت: در وحله نخست، ما باید از استقلال و تمامیت مرزی ایران دفاع كنیم. همچنین سابقه‌ای كه ایران از سیاست‌های واشنگتن دارد، تصمیم‌های نادرست واشنگتن در كل منطقه خاورمیانه و از جمله در افغانستان، سوریه، عراق، یمن و حمایت از تل‌آویو و كمك به افراط‌گرایی در منطقه، كمك به مسلح شدن برخی كشورهای منطقه و مجموعه سیاست‌هایی كه به ایجاد پدیده‌هایی مانند طالبان، القاعده و داعش منجر شده است، سبب می‌شود مقاومت در برابر سیاست‌های آمریكا توجیه‌پذیر باشد.
قاسمی در ارتباط با تاثیر تحریم‌های آمریكا گفت: مردم ما در گذشته هم این شرایط را تجربه كرده‌اند و به‌شدت به استقلال خود حساس هستند. ما می‌توانیم از این بحران عبور و تحریم‌ها را رد كنیم. همچنین ما مواضع كشورها را در این مقاطع رصد و در آینده درباره آنها قضاوت خواهیم كرد. شرایط تحریم، پایدار نخواهد بود و نهایتا ایران این توان را دارد كه به آمریكا تفهیم كند كه با تصحیح رفتار خود ایران را به عنوان كشوری مستقل بپذیرد.
هو شیجین، سردبیر كل روزنامه گلوبال‌تایمز و مدیران تحریریه این روزنامه كه به دعوت خبرگزاری جمهوری اسلامی به ایران آمده‌اند، عصر روز چهارشنبه با بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه كشورمان دیدار كردند.
امضای تفاهم‌نامه همكاری با ایرنا و مذاكره و تبادل تجربیات با مدیرعامل موسسه فرهنگی-مطبوعاتی ایران از دیگر برنامه‌های روز چهارشنبه هو شیجین بود.
قرار است هیات چینی در مدت سفر خود به ایران، از شهر تاریخی اصفهان نیز دیدن كنند.
شبك**9163**1708