۱ اسفند ۱۳۹۷،‏ ۱۶:۱۵
کد خبر: 83216707
۰ نفر
قطر: عربستان از حج استفاده سیاسی می كند

تهران - ایرنا - رییس كمیته ملی حقوق بشر قطر(NHRC) در دیدار با رییس كمیته آزادی های مذهبی اتحادیه اروپا گفت: سیاست عربستان همچنان بر پایه سیاسی كردن مناسك دینی استوار بوده و این كشور از حج به عنوان ابزاری سیاسی استفاده می كند.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا به نقل از پایگاه كمیته ملی حقوق بشر قطر(NHRC) ،«علی بن صمیخ المری» رییس این كمیته در دیدار روز گذشته خود با «ژان فیگل» رییس كمیته آزادی های مذهبی اتحادیه اروپا گفت: تاكنون هیچ گام مثبتی از سوی عربستان درجهت رفع موانع حضور شهروندان قطری در مراسم حج مشاهده نشده است.
وی افزود: در صورت عدم رفع موانع، امسال سومین سال پیاپی خواهد بود كه قطری ها از سفر حج به علت مقاصد سیاسی محروم می شوند.
المری همچنین از انجام اقدامات قانونی قطر برای احقاق حق شهروندان خود در مجامع بین المللی خبر داد.
این مقام قطری مسئولین عربستانی را در برابر رعایت كامل و بی قید و شرط حقوق مذهبی قطری ها مسئول دانست و اتحادیه اروپا را به انجام مسئولیت اخلاقی خود در برابر عربستان دعوت كرد.
«علی بن صمیخ المری» همچنین گزارش ها و بیانیه های كمیساریای عالی حقوق بشر و نماینده ویژه سازمان ملل در آزادی ادیان را در تغییر رفتار عربستان سعودی بی تاثیر دانست و از بی توجهی مقامات سعودی نسبت به هشدارهای بین المللی انتقاد كرد.
كمیته ملی حقوق بشر قطر ژوئن گذشته نیز با ارسال نامه ای برای مسئولین سازمان ملل خواستار لغو محدودیت های عربستان سعودی علیه حجاج قطری شده بود.
چهار كشور عربستان، امارات، مصر و بحرین در 5 ژوئن 2017 (15 خرداد 96) با متهم كردن قطر به حمایت مالی از تروریسم ارتباط خود را با این كشور قطع كردند.
این كشورها 13 شرط برای از سرگیری روابط با قطر اعلام كردند كه دوحه تاكنون به هیچ یك از این شروط عمل نكرده و معتقد است كه تحریم كنندگان هیچ سند قابل قبولی برای تایید ادعای خود ندارند.
قطع روابط با ایران، حماس و تركیه، خروج نظامیان تركیه از خاك قطر، بستن شبكه تلویزیونی الجزیره و پرداخت مبالغ كلانی به عنوان جریمه تنها بخشی از این شروط 13 گانه است.
با وجود تلاش‌های كویت و سایر میانجیگران میان دوحه و ریاض، این بحران هنوز حل نشده است.
خاورم*9469*1211