۱ اسفند ۱۳۹۷،‏ ۱۵:۵۴
کد خبر: 83216681
۰ نفر
1400؛ سال خاموشی IPv4 در ایران

تهران- ایرنا- IPv6 یك به‌روز رسانی انقلابی برای اینترنت پروتكل است و سازمان فناوری اطلاعات ایران در همین راستا روز چهارشنبه سمیناری را با عنوان گذر از IPv6 برگزار كرد.

به گزارش عصر چهارشنبه خبرنگار گروه علمی ایرنا، سمینار گذر به IPv6 در ایران در سالن شهید قندی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با حضور «امیر ناظمی» معاون وزیر ارتباطات و رئیس سازمان فناوری اطلاعات، «بهروز عباس‌زاده» معاون اداره كل مدیریت یكپارچه شبكه ملی اطلاعات و شماری از متخصصان این حوزه برگزار شد.
معاون وزیر ارتباطات در افتتاحیه این سمینار در تشریح ضرورت این گذر گفت: در سال‌های آینده ما با مفاهیمی مانند اینترت اشیا و كشاورزی دقیق روبه‌رو می‌شویم و ویژگی مشتركشان این است كه بین اجزای مختلف آنها ارتباط برقرار می‌شود، این موضوع الان شاید مانند داستان‌های تخیلی باشد اما به سرعت وارد زندگی روزمره ما می‌شود و به مرحله تجاری شدن می‌رسد.
ناظمی ادامه داد: در این دنیای به هم مرتبط یا اصطلاحا كانِكتِد، نیاز به آی‌پی‌هایی داریم كه ظرفیت ارتباط سنسورهای مختلف به یكدیگر داشته باشند و دلیل منطقی برای تغییرات در زیرساخت، همین‌هاست.
وی خاطرنشان كرد: با اینهمه دیوایس ظرفیت آی‌پی‌های ورژن 4 آن قدر نیست كه بتوانیم از آن استفاده كنیم و IPv6 ظرفیت و امكان ظرفیت بیشتری ایجاد می‌كند.
رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران در ادامه گفت: در دنیای به هم مرتبط و با وجود دستگاه‌های بسیار زیاد موجود در آن، نیاز به زیرساخت‌ها و آی‌پی‌هایی داریم كه ظرفیت و امكان ارائه سرویس روی این حجم دستگاه و شئ فراهم شود.
وی با ارائه آماری گفت: تا سال 2020 با جهانی مواجه هستیم كه 50 میلیارد دستگاه در آن به هم متصل خواهند شد و این حجم تجهیزات، بیش از 10 برابر ظرفیت‌های Ipv4 است و از همین رو، سازمان فناوری اطلاعات ایران بر اساس اسناد بالادستی، موظف به برنامه‌ریزی برای گذر به Ipv6 شده است.
ناظمی ادامه داد: سازمان فناوری اطلاعات بر اساس وظایف خود و همچنین آیین‌نامه‌هایی كه از سوی رگولاتوری سازمان مقررات ارائه شده، وظیفه دارد كه زیرساخت‌های گذر از IPv4 به IPv6 را مهیا كند و در همین راستا بیش از چهار پروژه با هزینه سه میلیارد تومان تعریف كرده و در حال اجرایی كردن آنهاست.
وی تصریح كرد: از نظر آماری، 30 درصد ترافیك سایت‌های معتبر و مشهور روی IPv6 ارائه می‌شود و دنیا در حال رفتن به این سمت است و ما هم برای ارائه مشاوره‌های لازم به سازمان‌ها، شركت‌ها و تولیدكنندگانی كه متقاضی استفاده از این استاندارد هستند، آمادگی و تمایل داریم.
معاون اداره كل مدیریت یكپارچه شبكه ملی اطلاعات نیز در این سمینار گفت: در آینده، هر آن چه كه به آن نیاز خواهیم داشت با IPv6 كار خواهد كرد، به همین دلیل ضرورت گذر از IPv4 بیش از هر چیز دیگری احساس می‌شود.
«بهروز عباس‌زاده» افزود: طی این سال‌ها برای گذر از IPv6 ما سه فاز را پشت سر گذاشته‌ایم؛ در فاز اول مطالعه و بررسی‌های اولیه را انجام دادیم، در دومین فاز دوم، پیاده‌سازی اولیه و اجرای پایلوت طرح را آغاز كردیم.
وی با احتمال اینكه فاز سوم طرح ممكن است تا سه سال آینده نیز ادامه داشته باشد، گفت: فاز سوم و پایانی طرح، پیاده‌سازی وسیع IPv6 است كه بعد از مرحله آزمایشی، در حال پیاده‌سازی وسیع هستیم و نهایتا از سال 1400، آی‌پی ورژن 4 را شات داون خواهیم كرد و كاملا به سمت IPv6 خواهیم رفت.
به گزارش ایرنا،
IPv4، چهارمین نسخه از پروتكل اینترنت است كه از آن برای شناسایی گجت‌ها روی شبكه‌ اینترنت استفاده می‌شود. اینترنت پروتكل طراحی شده است تا از آن برای ایجاد ارتباط بین سیستم‌های متصل به هم برای ارسال بسته‌ها تحت شبكه‌ ارتباطی استفاده شود.
اینترنت پروتكل نسخه‌ ۴ را باید پرمصرف‌ترین پروتكل اینترنتی خواند كه از آن برای ارتباط گجت‌ها با یكدیگر و همچنین شبكه‌ جهانی اینترنت استفاده می‌شود.
IPv4 از آدرس‌دهی ۳۲ بیتی بهره می‌برد كه با استفاده از آن می‌توان ۲ به توان ۳۲ آدرس اینترنتی را (بیش از چهار میلیارد) آدرس‌دهی كرد. با توجه به گسترش اینترنت و افزایش تعداد گجت‌هایی كه به اینترنت متصل می‌شوند، پیش‌بینی می‌شود تعداد آدرس‌های مبتنی بر نسخه‌ چهار در آینده‌ نزدیك تمام شود، چراكه هرروز شاهد افزایش گجت‌هایی نظیر گوشی‌های هوشمند، رایانه‌ها، تبلت‌ها، گجت‌های مبتنی بر اینترنت اشیا و كنسول‌های بازی با قابلیت اتصال به اینترنت هستیم.
محققان شبكه اینترنت پروتكل نسخه‌ ۶ را به همین علت و برای پوشش نیاز به آدرس‌های بیشتر معرفی كرده‌اند.
اینترنت پروتكل نسخه‌ ۶ كه اینترنت پروتكل نسل بعدی (Internet Protocol next generation) نیز خوانده می‌شود، جدیدترین پروتكل اینترنت برای اختصاص آدرس آی‌پی است. این پروتكل جدید برای جایگزینی با IPv4 معرفی شده است.
IPv6 به این علت طراحی شده است تا علاوه بر داشتن آدرس‌های بیشتر برای اتصال گجت‌های بیشتر در مقایسه با IPv4، ظرفیت انتقال اطلاعات در شبكه اینترنت یا همان ترافیك را افزایش دهد.
علمی** 9207** 1055