ریشه نماز در نهاد خلقت انسان وجود دارد

بیرجند - ایرنا - نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی و امام جمعه بیرجند گفت: نماز به عنوان یك موضوع مستقل نیست بلكه شجره ای است كه ریشه آن در نهاد خلقت انسان وجود دارد.

به گزارش ایرنا حجت الاسلام و المسلمین سید علیرضا عبادی روز چهارشنبه در اولین همایش ملی نماز، هویت و جوانان در دانشگاه بیرجند افزود: شكوفه زیبای آن درخت نماز است.
وی اظهار داشت: از نظر علمی انسان چندین شاخصه متمایزكننده با دیگر موجودات دارد اما یكی از مهم ترین شاخصه های انسان حس پرستش است.
نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی گفت: انسان به گونه ای خلق شده كه از حس پرستش نمی تواند خارج شود و كسانی كه در تصور خود از چارچوب عبودیت خارج شده اند، اشتباه می كنند.
وی اضافه كرد: از چارچوب عبودیت حق می توان شانه خالی كرد اما به طور ذاتی در عالم تكوین نمی توان از پرستش شانه خالی كرد حتی كافران هم تصور می كنند پرستش نمی كنند اما در حقیقت آنها هم پرستش می كنند.
حجت الاسلام و المسلمین عبادی گفت: انسان در هر حال گرفتار بندگی شده و اسیر می شود كه اگر خودپرست و مال پرست باشد اسیر پرستش خود و مال می شود و با آن عشق می كند.
وی بیان كرد: توحید، دعوت به پرستش نیست بلكه دعوت به پرستش حق است اما پرستش به معنای عام اگر بخواهد صحیح باشد پرستش حق است و برای اجرای پرستش حق انسان باید پرستشی را انتخاب كند كه او را در مسیر كمال قرار دهد.
امام جمعه بیرجند گفت: پرستش ها در هر قالبی جز پرستش حق مثل ذلت و بدبختی است چون پرستش حق است كه به انسان كمال می دهد و نماز اگر نماد شجره طیبه حس پرستش در انسان است مظهر كمال انسانی است.
وی بیان كرد: عبودیت و احساس پرستش یك برنامه رشد است و معنای دیگر آن رشدیافتگی است كه نتیجه نهایی آن خداوندگاری به معنای صاحب شدن كمالات است.
حجت الاسلام و المسلمین عبادی افزود: خداوند انسان را برای خود آفریده است و انسان باید راه عبودیت حق را بگیرد تا به مرحله خداوندگاری برسد و با اجازه خداوند بتواند نمادی از آنچه او به قدرت ذاتی انجام می دهد را به صورت غرضی انجام دهد.
وی اظهار داشت: همواره در هر عبادتی انگیزه باید قرب باشد و قرب در اینجا به معنای نزدیكی به خداوند و در این نوع قرب سخن از جسم و ماده نیست بلكه سخن در مقیاس با مقام لایتناهی ذات ربوبی و شرط صحت است.
نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی گفت: انسان حكیم و كسی كه شناخت دارد زندگی خود را با قرب شروع كرده و هر عملی را كه به لحاظ كارشناسی علمی وظیفه شناخته شده و قرب همراه آن باشد، عبادت است.
وی افزود: خارج از عبودیت الهی زندگی غصبی است اما جلوه شكوفه نماز در این شجره طیبه عبودیت جایگاه خود را دارد كه گاهی جنبه طراز دارد یعنی در هر موقعیتی فرد به وظیفه خود عمل می كند.
وی اظهار داشت: انسان هایی كه بنده واقعی خداوند هستند اشتباه نمی كنند هرچند ممكن است سواد علمی نداشته باشند اما اشتباه نمی كنند چون عبودیت این افراد قبول شده و خداوند دستشان را می گیرد.
همایش ملی نماز، هویت و جوانان در محورهای روانشناسی، اجتماعی و عرفانی است كه از 15 شهریور ماه امسال فراخوان ارائه مقالات آن اعلام شد.
157 پژوهشگر در این همایش شركت كردند كه 109 مقاله به دبیرخانه ارسال و پس از داوری 21 مقاله به عنوان ارائه شفاهی پذیرفته شد.
7559*3028