راه اندازي قطار گردشگري آران و بيدگل امكان سنجي مي شود

كاشان - ايرنا - فرماندار آران و بيدگل گفت: 120 كيلومتر خط ريلي در حوزه شهرستان هاي آران و بيدگل، كاشان و نطنز وجود دارد كه مي تواند موجب رونق گردشگري در نقاط زيبا و بكر شود و در اين راستا راه اندازي قطار گردشگري اين شهرستان امكان سنجي مي شود.

گزارش ايرنا از روابط عمومي فرمانداري آران و بيدگل حاكي است، اسماعيل بايبوردي روز چهارشنبه در ديدار با رييس راه آهن كاشان گفت: منظور از قطار گردشگري استفاده از امكانات ريلي، واگن هاي مسافربري و مزيت هاي سفر با قطار براي هدفي غير از حمل بار يا مسافرت مي باشد و در آن مقصد، سرعت و زمان سفر اهميت دارد.
وي هدف اصلي از تلاش ها براي راه اندازي اين قطار را شناساندن نقاط گردشگري شهرستان آران و بيدگل برشمرد و افزود: خط راه آهن موسم به شمال- جنوب ظرفيت بسيار خوبي است كه مي توان از آن جهت شناساندن حوزه گردشگري كويري و صنعت فرش ماشيني به گردشگران داخلي و خارجي استفاده كرد.
فرماندار آران و بيدگل راه اندازي قطار گردشگري را تجربه اي جديد در سفر به دل كويرهاي اين شهرستان دانست و بيان كرد: راه اندازي اين خط آهن از مسير سفيدشهر، نوش آباد و آران و بيدگل در قالب تور گردشگري كويري مي تواند علاقه مندان را در كنار جنگل هاي دست كاشت تاغ، قره داغ و موهبت هاي كوير بكر به سوي ظرفيت هايي مانند شترسواري، آفرود، ديدن خانه ها و بناي تاريخي و گردشگري مانند قلعه وزير، سيزان و شهرهاي زيرزميني طسميجان و اويي هدايت كند.
وي همچنين بازديد از خانه هاي تاريخي روستاهاي علي آباد مركزي و مسجد جامع روستاي محمدآباد مركزي را از ديگر مقصد هاي گردشگري اين قطار در صورت راه اندازي عنوان كرد.
بايبوردي بر ضرورت توسعه گردشگري مذهبي در آستان هاي مقدس امامزادگان آران و بيدگل با استفاده از ظرفيت قطار گردشگري تاكيد كرد و افزود: 42 امامزاده و بقعه متبركه در اين شهرستان وجود دارد و به عنوان يكي از مقصدهاي گردشگري زيارتي و مذهبي شمال استان اصفهان محسوب مي شود.
وي در ادامه با اشاره به نقش قطار گردشگري در توسعه صنعت فرش ماشيني آران و بيدگل يادآور شد: 510 كارخانه و واحد صنعتي فعال در زمينه توليد فرش ماشيني و صنايع وابسته مي تواند ظرفيت خوبي باشد و به عنوان مقصدي مهم گردشگران را به ديدن كارخانه ها و آشنايي با فرايند توليد سوق دهد.
به گزارش ايرنا، 500 اثر تاريخي، طبيعي و معنوي در شهرستان آران و بيدگل شناسايي شده كه از اين ميان 135مورد در فهرست آثار ملي به ثبت رسيدند.
آران و بيدگل با جمعيت افزون بر 103 هزار نفر در فاصله 6 كيلومتري كاشان و 215 كيلومتري شمال اصفهان واقع است.
7472/8123