۱ اسفند ۱۳۹۷،‏ ۱۲:۳۲
کد خبر: 83216317
۰ نفر
پايانه ريلي آستارا نيازمند ايكس ري است

آستارا - ايرنا - كميسيون مقابله با قاچاق كالا و ارز آستارا تجهيز پايانه ريلي اين شهرستان به دستگاه ايكس ري (آناليز كالا با اشعه) را ضروري دانست و بر تهيه و نصب آن از سوي مسئولان امر تاكيد كرد.

معاون امور سياسي، امنيتي و اجتماعي فرماندار آستارا روز چهارشنبه به خبرنگار ايرنا گفت: نبود دستگاه ايكس ري در پايانه ريلي اين شهرستان در جلسه اخير كميسيون مبارزه با قاچاق كالا و ارز، مطرح و موجب نگراني برخي از اعضا شد و راه اندازي آن به خاطر اهميت راه آهن بين المللي آستارا ضروري است.
سامان ساسانيان افزود: تجهيز پايانه ريلي به آن دستگاه، ضريب امنيت و ريسك كشف قاچاق را افزايش خواهد داد و عرصه فعاليت قاچاقچيان و سوداگران را تنگ تر خواهد كرد.
وي اظهار كرد: خوشبختانه ورود و خروج كالا در گمرك زميني آستارا با تجهيزات پيشرفته كنترل و با مصاديق قاچاق، طبق قانون برخورد مي شود و با تامين امكانات لازم در پايانه ريلي نيز، امنيت خاطر لازم ايجاد خواهد شد.
مديركل گمرك آستارا نيز در اين رابطه گفت: تامين زيرساخت ها و امكانات لازم براي خدمات گمركي در پايانه ريلي اين شهرستان بر عهده شركت راه آهن است اما گمرك با وجود نبود زيرساخت هاي لازم، به خاطر اهميت راه آهن بين المللي آستارا هم اكنون در پايانه آن خدمات ارائه مي كند.
رسول اميدي افزود: نيازمندي هاي پايانه ريلي از سوي اداره كل گمرك به مراجع لازم گزارش شده و انتظار مي رود به تناسب پيشرفت عمراني بارانداز و پايانه ريلي، تجهيزات كنترلي آن نيز فراهم شود.
راه آهن آستارا-آستارا بين ايران و جمهوري آذربايجان در فروردين ماه امسال افتتاح شد و ساخت و ساز بارانداز و پايانه ريلي آستاراي گيلان به شركت راه آهن جمهوري آذربايجان واگذار شده است.
امسال تا پايان دي ماه 94 هزار و 529 تن كالا در قالب يك هزار و 453 واگن قطار، از بارانداز آن به خارج از كشور صادر و 123 هزار و 966 تن كالا در قالب يك هزار و 996 واگن وارد شده است.
شهرستان مرزي بندر آستارا با 91 هزار نفر جمعيت در شمال غربي استان گيلان و نوار مرزي جمهوري آذربايجان واقع است.
7124/2007