كانون وكلای كردستان امسال افزایش ظرفیت ندارد

سنندج - ایرنا - رییس هیات مدیره كانون وكلای كردستان گفت: امسال 47 نفر از این استان در آزمون وكلا پذیرفته شدند و هیچگونه افزایش ظرفیتی در قبول شدگان نداریم.

به گزارش خبرنگار ایرنا، محمدرئوف ادمن عصر سه شنبه در جمع خبرنگاران با اشاره به اینكه نیازسنجی تعداد پذیرش وكلا سالانه انجام می شود اظهار داشت: 32 نفر از این قبول شدگان سهمیه آزاد و 14 نفر سهمیه ایثارگران بودند.
وی یادآور شد: انتظار می رود در رابطه با مشاغل دیگری كه مرتبط با حقوق از جمله دفاتر اسناد رسمی و مشاوره حقوقی ادارات در كنار وكالت سهمیه پذیرش افزایش یابد.
وی اضافه كرد: اكنون‌ 384 وكیل پایه یك دادگستری با مدارك كارشناسی ارشد و دكترا در استان فعالیت می كنند كه ظرفیت خوبی در اختیار مردم است.
ادمن با اشاره به اینكه كار وكالت با جان و مال مردم مرتبط است و نمی شود سقف پذیرش این حرفه را برداشت اظهار داشت: كانون وكلای استان در سال جاری یك هزار و 600 وكالت معاضدتی و تسخیری و 2 هزار مشاوره رایگان انجام داده است.
رییس هیات مدیره كانون وكلا با اشاره به اهرم های نظارتی وكلا گفت: در همین راستا سه نفر در سال جاری از حق وكالت تعلیق شده اند.
وی با اشاره به اینكه استقلال در انتخاب وكیل و موكل امر مهمی در حوزه وكالت است، افزود: ماده 187 كه لیستی از وكلای مجاز برای وكالت تسخیری ارائه می دهد یكی از موارد كمرنگ كننده این استقلال است.
ادمن اضافه كرد: وكیلی كه تمام مسیرهای قانونی برای وكالت را طی كرده دارای صلاحیت است و نباید آن را در انتخاب موكل محدود كرد.
وی تاكید كرد: باید اینگونه می بود كه همه وكلا حق وكالت تسخیری داشته باشند مگر موارد معدودی كه شرایط خاصی دارند.
وی از رسانه ها خواست: در ترویج و فرهنگ سازی بهره گیری از وكیل در پرونده های حقوقی تلاش كنند چراكه در این استان بسیاری از افراد بجای انتخاب وكیل به افراد غیر متخصص رجوع می كنند.
این نشست كه به مناسبت سالروز استقلال كانون وكلا در هفت اسفند 1331 برگزار شد و كانون وكلای استان كردستان به همین مناسبت از چهارم تا نهم اسفند در این كانون به مراجعین مشاوره حقوقی رایگان ارائه می شود.
6108 / 3034

سرخط اخبار استان‌ها