60 كانتینر گوشت مشمول قانون انباشت گمركی نیست

بندرعباس-ایرنا- سرپرست نظارت و بازرسی گمرك شهید رجایی با تاكید براینكه 60 كانتینر گوشت مشمول قانون انباشت گمركی نیست، گفت: پدیده ای به نام انباشت (دپو) گوشت در گمرك وجود ندارد و از ابتدای امسال تا كنون چهار هزار و 246كانتینر گوشت به وزن 94هزار و 327تن از گمرك بندر شهید رجایی ترخیص و به كشور وارد شده است.

روح الله ایران پور عصر سه شنبه در گفت و گوی اختصاصی با ایرنا افزود: ترخیص گوشت طبق روال قانونی و با تسهیلات و تمهیدات ویژه گمرك به طور معمول همیشه جریان داشته و متوقف نشده است.
وی در عین حال تایید كرد كه طبق اعلام سازمان بنادر و دریانوردی هرمزگان در مجموع 60كانتینر گوشت به وزن یكهزار و 300تن مشمول ماده 24قانون امور گمركی (ماندگاری كالا در بندر بیش از 2ماه و بدون اظهارنامه گمركی) شده و گزارش آن توسط گمرك به سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیكی داده شده تا طبق قانون توسط این سازمان ترخیص و فروخته شود.
این مقام گمركی اظهار داشت: وارد كننده، علت ترخیص نشدن گوشت یاد شده (60كانتینر) را اختصاص نیافتن ارز دولتی و فراهم نشدن امكان مبادله ارز با مبداء دانسته كه به تازگی در این باره با بانك مركزی گفت و گو كرده ایم و طبق اعلام مسوولان بانكی، هر دو مشكل یاد شده حل شده است.
ایران پور یاد آور شد: چنانچه اسناد مورد نیاز تا قبل از فروش گوشت توسط سازمان اموال تملیكی به گمرك برسد ، 60كانتینر كالای یاد شده جهت ترخیص به وارد كننده برگشت داده می شود.
سرپرست نظارت و بازرسی گمرك شهید رجایی از نیمه بهمن امسال كل موجودی گوشت در گمرك شهید رجایی 20هزار و 121تن بود كه تا امروز (30بهمن) 113كانتینر آن به وزن 2هزار و 692تن ترخیص شده و 36 اظهارنامه دیگر برای 92كانتینر گوشت به وزن 2هزار و 398تن صادر شده كه در حال گرفتن مجوز دامپزشكی برای ترخیص نهایی است.
ایران پور ادامه داد: از 619كانتینر گوشت موجودی از نیمه بهمن تاكنون، برای 354كانتینر هنوز اظهارنامه صادر نشده كه هنوز مهلت قانونی دارند و مشمول كالای متروكه نیستند.
وی مجموع گوشت موجودی فعلی در گمرك شهید رجایی را 815كانتینر اعلام كرد كه طبق روال قانونی و معمولی به تدریج در حال ترخیص است.
ایران پور با اشاره به تسهیلات و تمهدات گمرك برای ترخیص گوشت اظهار داشت: این كالا بیشتر مواقع در مسیر سبز قرار داشته و پس از صدور مجوز دامپزشكی و تایید سلامت آنها، دیگر نیازی به ارزیابی گمركی فیزیكی نداشته و مستقیم به درب خروج گمرك می روند.
وی خروج درصدی را نیز یكی دیگر از تسهیلات گمركی برای گوشت دانست و توضیح داد: در مواردی كه اسناد گمركی كامل نباشد و كد رهگیری بانكی صادر نشده باشد، گمرك پس از صدور مجوزهای دامپزشكی و بهداشتی، 60درصد از كل محموله را ترخیص می كند و پس از تكمیل مدارك، مابقی آن را نیز به واردكننده تحویل می دهد.
به گفته این مسوول گمركی ، گمرك شهید رجایی با توجه به شرایط كشور به صورت شبانه روزی فعال بوده و روزهای تعطیل نیز كاركنان به صورت كشیك در گمرك حاضر شده و ترخیص كالاها هیچگاه متوقف نمی شود.
در حالی كه سرپرست نظارت و بازرسی گمرك شهید رجایی امروز مجموع گوشت مشمول قانون كالای متروكه را 60 كانتینر و به میزان 1300تن اعلام كرد، ابوالفتح ابوالهادی دادستان بندرعباس هفته گذشته اظهار داشت:17هزار تن گوشت توسط وارد كنندگان و با طمع بهره مندی از معافیت های مالیاتی عامدانه در بندر شهید رجایی انباشت شده است.
2094 /6048