شش هزار لیتر سوخت قاچاق از ایران در پاكستان توقیف شد

اسلام آباد - ایرنا - یك رسانه پاكستانی گزارش داد ماموران پلیس آزادراه ایالت پنجاب، تریلی حامل 6 هزار لیتر نفت قاچاق از مبدا ایران را در 45 كیلومتری پایتخت پاكستان متوقف كردند.

به گزارش ایرنا، روزنامه اردو زبان 'اوصاف' چاپ شھر راولپندی امروز سه شنبه نوشت: ماموران گشت پلیس آزادراه با توقیف این تریلی، از انتقال محموله نفت قاچاق و 25 بشكه قیر ایرانی به دیگر شهرهای این كشور جلوگیری كردند.
در این گزارش به نقل از مسئولان مالیاتی پاكستان آمده است، ارزش این محموله سوخت كه در نزدیكی شهر 'فتح جنگ' واقع در 45 كیلومتری 'اسلام آباد' توقیف شده، 7.8 میلیون روپیه برآورد می شود.
ماههای اخیر نیز مسوولان اطلاعاتی وابسته به گمرك پاكستان مستقر در ایالت بلوچستان و شهر كراچی اعلام كردند كه ده ها تانكر حامل نفت و گازوئیل قاچاق ایرانی را شناسایی و توقیف كردند.
رسانه های پاكستان وجود فعالیت های غیررسمی تجاری در منطقه مشترك مرزی ایران و پاكستان را از عمده دلایل افزایش قاچاق سوخت وكالا از ایران به پاكستان دانسته و گزارش می دهند كه این روند سالانه میلیاردها روپیه (صدها هزار دلار) به اقتصاد پاكستان ضربه می زند.
براساس این گزارش، دست داشتن مسوولان گمرك، اداره مالیات، شركت های نفتی و حتی نیروهای پلیس و مرزبانان پاكستان در روند قاچاق سوخت از ایران باعث افزایش این فعالیت غیرقانونی و وارد شدن میلیاردها روپیه خسارت به بخش های مالیات، صنعت تولید فرآورده های نفتی و فعالیت های قانونی مرزی در پاكستان شده است.
روزنامه 'جنگ' پاكستان پیش از این در گزارشی ادعا كرد: قاچاق سوخت از ایران به پاكستان از 25 سال گذشته آغاز شده و حتی اقدامات سازمان مالیات (FBR) و سایر نهادهای مالیاتی پاكستان بمنظور جلوگیری از این فعالیت بی نتیجه بوده است.
این روزنامه به نقل از مسوولان اتحادیه شركت های سوخت رسانی پاكستان تصریح كرد كه دولت اسلام آباد با قانونی كردن انتقال سوخت و خریداری فرآورده های نفتی از ایران می تواند از خسارت به اقتصاد این كشور (پاكستان) جلوگیری نماید.
آساق*274**1337