2700 تشكل اجتماعی زنان و خانواده به ثبت رسیده است

تهران- ایرنا- معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده گفت: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی تاكنون 2 هزار و 700 تشكل اجتماعی زنان و خانواده به ثبت رسیده كه نسبت به پیش از انقلاب اسلامی رشد چشمگیری داشته است.

به گزارش ایرنا، معصومه ابتكار عصر سه شنبه در آیین افتتاحیه نشست های تخصصی و كارگاه های آموزشی تشكل های اجتماعی زنان و خانواده شهر تهران اظهار داشت: پیش از پیروزی انقلاب اسلامی 20 تشكل در حوزه زنان به ثبت رسیده بود كه تعداد آن در شهرستان ها نادر بود.
وی افزود: در حوزه محیط زیست نیز در حال حاضر 900 تشكل فعال است.
معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده با بیان این كه وضعیت جامعه زنان بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ارتقا یافته است گفت: شاهد نرخ رشد علم و تحصیل زنان، حضورشان در عرصه های مختلف اجتماعی و فرهنگی و سیاسی در جامعه هستیم.
وی ابراز امیدواری كرد: با پشت سر گذاشتن مشكلات و آسیب های اجتماعی، آینده خوبی را برای بانوان در پیش رو خواهیم داشت.
ابتكار با بیان اینكه این سومین كارگاه آموزشی تشكل های اجتماعی زنان و خانواده است گفت: برگزاری این نشست ها نقش مهمی در توان افزایی سازمان های مردم نهاد دارد در همین راستا باید تجربیات موفق و نوآوری ها ثبت و منتقل شود تا سازمان ها ، بسیج اجتماعی را برای پیشبرد اهداف جامعه بانوان پیگری كنند.
وی ادامه داد: شش نشست دیگر برای سازمان های نهاد زنان و خانواده در سطح كشور پیش بینی شده است كه تا پایان این دولت برگزار خواهد شد.
معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده اضافه كرد: دولت یازدهم و دوازدهم توجه ویژه به تشكل های مردم نهاد به ویژه زنان را در دستور كار خود قرار داد و در این زمینه نگاه راهبردی داشته است.
وی با بیان اینكه شاهد تحولات گسترده در سازمان های مردم نهاد هستیم ابراز داشت: حضور این سازمان ها در تصمیم گیری ها و سیاستگذاری های دولت نقش مهمی ایفا می كنند.
ابتكار تاكید كرد: سازمان های مردم نهاد در دولت مصوب شده اند از این رو می توانند نقش كلیدی در برنامه ریزی های منطقه ای و كارگروه های مختلف اجتماعی داشته باشند ضمن این كه در تنظیم برنامه توسعه ششم كشور نیز از توانمندی آنان استفاده شده است.
وی با بیان این كه سازمان های مردم نهاد مردم را به سمت توان افزایی سوق دهند گفت: در حال حاضر تحریم های ناجوانمردانه، جنگ اقتصادی و روانی برای مردم به وجود آورده است كه باید شرایط توان افزایی برای مردم ایجاد شود تا معیشت خود را تامین كنند.
معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده ادامه داد: همچنین موسسه ها و خیریه ها به سمت توان افزایی حركت كنند تا شاهد جهت گیری صحیح و مناسبی در جامعه باشیم.
وی بیان داشت: همچنین سازمان های مردم نهاد در جهت ارتقای سطح فرهنگی مردم، بهداشت زنان می توانند برنامه های علمی و راهكار ارائه كنند چرا كه در جامعه تاثیرگذار هستند.
ابتكار با تاكید بر این كه سازمان های مردم نهاد نقش دیده بانی دارند گفت: اگر سازمان ها نگاه تخصصی و استقلال داشته باشند می توانند با نقد منطقی و منصفانه، كاستی را در دولت متذكر شوند و نگاه نوینی ارائه كنند.
وی افزود: سازمان های مردم نهاد سرمایه ای برای آینده كشورمان هستند كه اگر ساز و كارهای ساختاری و مدیریتی را با نظارت های كافی پیش نبرند با آسیب مواجه می شود كه بر بدنه آن ضرر خواهد زد.
معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده با اهتمام بر این كه باید مشكلات در جامعه مورد بحث و بررسی قرار گیرد گفت: برای شفاف سازی فعالیت های دولت در اتاق شیشه ای باید قرار گیرد تا مردم و رسانه ها بتوانند عملكرد های دولت را ببینند و آن را نقد كنند.
وی خاطر نشان كرد: در دولت دست یاری را به سمت سازمان ها و تشكل های مردم نهاد بلند می كنیم تا از توانمندی های و همفكری این نهادی مدنی برای اعتلای كشورمان بهره مند شویم.
آیین افتتاحیه نشست های تخصصی و كارگاه های آموزشی تشكل های اجتماعی زنان و خانواده شهر تهران با حضور محسن بندپی استاندار تهران در استانداری برگزار شد.
تهرام/8138/6139 /1484