۳۰ بهمن ۱۳۹۷،‏ ۱۶:۴۹
کد خبر: 83215502
T T
۰ نفر
افزایش 30 درصدی تولید روغن زیتون در كشور

تهران- ایرنا- مجری طرح زیتون معاونت باغبانی وزارت جهاد كشاورزی گفت: امسال تولید روغن زیتون در كشور نسبت به پارسال بیش از 30 درصد افزایش یافت و ‫به 7100 تن رسید.

به گزارش سه شنبه تارنمای وزارت جهاد كشاورزی، «رحمت الله پریچهر» افزود: پارسال حدود 5300 تن روغن زیتون در كشور تولید شد‫.
وی تولید روغن زیتون را از سیاست ها و برنامه های مهم وزارت جهاد كشاورزی برای تامین نیاز كشور عنوان كرد و ادامه داد امسال در پی افزایش تولید روغن زیتون، واردات این محصول 2 هزار تن كاهش یافت‫.
به گفته وی، همسو با سیاست های وزارت جهاد كشاورزی، امسال باغداران به سمت افزایش تولید روغن رفتند و 45 درصد دانه زیتون تولیدی كشور به روغن و بقیه به كنسرو تبدیل شد‫.

** امسال 100 هزار تن میوه زیتون تولید شد
مجری طرح زیتون وزارت جهاد كشاورزی، مهمترین هدف از اجرای طرح توسعه و اصلاحات باغ های زیتون را افزایش تولید روغن با كیفیت عنوان كرد‫ و افزود: امسال بیش از یكصد هزار تن میوه زیتون تولید شد؛ در حالی كه پیش بینی ما 90 هزار تن بود‫.
پریچهر اعلام كرد سرانه مصرف روغن زیتون در ایران به حدود 180 گرم برای هر نفر رسیده اما در كشورهای اروپایی تا 11 كیلوگرم است‫.
وی اضافه كرد: روغن زیتون ایران به دلیل شرایط اقلیمی از كیفیت خوبی برخوردار است و 60 درصد ارقام مانند رقم زرد و رقم روغنی، بومی كشور است‫.

** اقدام های بین المللی
پریچهر یادآوری كرد ایران در سال 2018 به طور رسمی عضو شورای بین المللی زیتون شد و برای توسعه همكاری با این نهاد بین المللی و انتقال دانش و تجربیات آن، امسال با حضور دو كارشناس اسپانیایی یك كارگاه آموزشی چهار روزه را در قزوین برای محققان زیتون، باغداران و مدیران به صورت علمی و عملی برگزار كرد‫.
وی از معرفی آزمایشگاه موسسه ملی استاندارد، آزمایشگاه سازمان غذا و دارو و ایستگاه تحقیقات رودبار به شورای بین المللی زیتون خبر داد و ادامه داد: آزمایشگاه ها در حال گذراندن مراحل اخذ مرجعیت بین المللی برای انجام آزمایش های مربوط به كنترل كیفیت روغن زیتون هستند.
«در ارزیابی حسی روغن زیتون برای تعیین كیفیت، ایستگاه تحقیقات رودبار مراحل اخذ مرجع بین المللی شدن را طی می كند»‫.
به گزارش ایرنا، در سال 1396 به دلیل سرمازدگی و تنش های آب و هوایی، كمتر از 85 هزارتن میوه زیتون در سطح 55 هزار هكتار تولید شد كه نسبت به سال پیش از آن 11 هزار تن كاهش داشت.
طبق آمارها در سال 95 حدود 96 هزار تن میوه زیتون در كشور تولید و 35 تا 40 درصد آن به روغن زیتون تبدیل شد.
میانگین جهانی عملكرد تولید زیتون در هر هكتار 1700 كیلوگرم است در حالی كه در بیشتر باغ های زیتون كشور عملكرد تولید تا 2100 كیلوگرم در هكتار برآورد می شود.
42 كارخانه روغن كشی و هشت هزار كارگاه تولیدی كنسروی در مناطق زیتون خیز كشور از جمله زنجان، قزوین و گیلان فعال است.
اكنون در 26 استان كشور زیتون كشت می شود و بیش از 50 درصد ارقام زیتون كشت شده در ایران، روغنی است؛ البته بخشی از ارقام زیتون دو منظوره است به طوری كه می توان علاوه بر استفاده از دانه، روغن آن را نیز استحصال كرد.
همچنین انتقال «ژرم پلاسم زیتون» از كلكسیون شورای بین المللی زیتون و روغن زیتون با هدف اصلاح نژاد كیفیتی، شناسائی و طبقه بندی انواع ارقام روغن زیتون ایرانی در دستور كار معاونت باغبانی وزارت جهاد كشاورزی قرار دارد.

اقتصام**9186*1961*