۳۰ بهمن ۱۳۹۷،‏ ۱۶:۱۹
کد خبر: 83215454
۰ نفر
آزادی بخشی ائتلاف با كشتار مردم سوریه

تهران - ایرنا - افشاگری یك نظامی ارشد فرانسوی از جنایات نظامیان این كشور و ائتلاف آمریكایی در سوریه موجب رسوایی دیگر برای غرب شده، اقدامی كه به مذاق سران فرانسه خوش نیامده و سبب شد كه وی توبیخ و مجازات شود.

در كنار برخورد خشونت بار پلیس و نیروهای امنیتی فرانسه با معترضان فرانسوی در 14 هفته گذشته كه به نظام سرمایه داری حاكم در این كشور اعتراض دارند، توبیخ و مجازات یك نظامی ارشد فرانسوی به خاطر اعتراف به كشتار غیرنظامیان سوری از سوی ائتلاف آمریكایی و نیروهای فرانسوی در سوریه موجب بیشتر افشا شدن چهره سلطه طلبانه مقامات فرانسه شده است.
فرانسه كه خود را مهد دموكراسی در اروپا می داند در سال های اخیر در برخورد با اعتراضات همواره به جای شنیدین سخنان مردم این كشور با خشونت تمام پاسخ معترضان را داده است؛ حتی كوچك ترین انتقادات از مقامات فرانسوی نیز موجب خشم الیزه نشینان شده و باعث مجازات فرد اعتراض كننده می شود.
چند روز پیش «فرانسوا - رجیس لگریه» سرهنگ فرانسوی كه از ماه اكتبر (مهر / آبان) فرماندهی حمایت خمپاره‌ای از گروه‌های كُرد همپیمان ائتلاف به سركردگی آمریكا در سوریه را عهده دار است، نسبت به تاكتیك‌های ائتلاف آمریكایی در این كشور و هدف قرار دادن غیرنظامیان و زیرساخت‌های سوریه، اعتراض كرد كه این امر موجب خشم الیزه نشینان شد.
لگریه طی یادداشتی از روش‌های مورد استفاده ائتلاف آمریكایی برای شكست باقیمانده‌های داعش در شهر 'هجین' استان دیرالزور در شرق سوریه به شدت انتقاد و به هدف قرار دادن گسترده غیرنظامیان توسط این ائتلاف اذعان كرد.
این سرهنگ فرانسوی، در انتقادی بی‌سابقه علیه تاكتیك‌ها و روش‌های مورد استفاده ائتلاف آمریكایی در سوریه تاكید كرده كه «تمركز ائتلاف آن بوده كه خطرات و ریسك‌هایی كه با آن مواجه بوده را كم كند و این موضوع سبب افزایش شدید تلفات در میان غیرنظامیان سوری و تخریب‌‌های گسترده زیرساخت ها شده است».
این نظامی ارشد فرانسوی در یك یادداشت در نشریه «بازنگری دفاعی ملی» نوشت: «بله جنگ در هجین (سوریه) حداقل در میدان نظامی به پیروزی انجامید، اما این پیروزی بدون توجه به شرایط میدان صورت گرفت، ما در حالی كه نیازی نبود، جنگ (در هجین) را طولانی كردیم و در نتیجه به افزایش تعداد تلفات ساكنان كمك كردیم».
او در این یادداشت انتقادی تصریح كرد: «ما به طرزی گسترده زیرساخت‌های (هجین) را نابود كردیم و به ساكنانش تصویری نفرت‌انگیز از آزادی بخشی به سَبك غربی ارائه دادیم، آزادی بخشی كه از دل آن نطفه‌های ظهور قریب‌ الوقوع یك دشمن جدید بیرون می‌آید».
لگریه می افزاید، «ما به خاطر اینكه فاقد سیاستی واقعگرایانه و بلندمدت و یك استراتژی مناسب بودیم، به هیچ وجه جنگ را پیروز نشدیم، چه تعداد از اهالی هجین باید قربانی شوند كه ما بفهمیم در مسیری نادرست قرار داریم؟»
علی اكرم البیاتی عضو كمیساریای عالی حقوق بشر عراق اعلام كرد كه نیروهای ائتلاف بین المللی مدعی مبارزه با داعش به سركردگی آمریكا تاكنون 20 هزار غیرنظامی را در كشورهای سوریه و عراق كشته اند.
وی افزود : بمباران های نیروهای ائتلاف آمریكایی طی چهار سال گذشته تاكنون بیش از 20 هزار غیر نظامی را در عراق و سوریه به كشتن داده است.
اذعان بی سابقه این نظامی فرانسوی در كشتار مردم سوریه در حالی صورت گرفته كه پیش از این رسانه‌ها و مقام‌های این كشور بارها ضمن غیرقانونی خواندن حضور نیروهای غربی و همچنین حملات ائتلاف آمریكایی در سوریه، از كشته شدن غیرنظامیان سوری در این حملات خبر داده بودند.
انتقاد این مقام نظامی فرانسوی از جنایات ائتلاف آمریكایی در سوریه در رسانه های غربی نیز بازتاب داشت؛ خبرگزاری «رویترز» در این باره نوشت: فرمانده فرانسوی حمایت خمپاره‌ای از گروه‌های كُرد همپیمان ائتلاف آمریكایی در سوریه، انتقادی بی‌سابقه علیه تاكتیك‌های مورد استفاده ائتلاف آمریكایی در این كشور مطرح و به هدف قرار گرفتن غیرنظامیان و زیرساخت‌های سوریه توسط ائتلاف آمریكایی اذعان كرده است.
انتشار یادداشت انتقادی این نظامی ارشد فرانسوی در پایگاه «بازنگری دفاع ملی» جنجال‌های زیادی به پا كرد و كار به جایی رسید كه ارتش فرانسه به این موضوع ورود كرد.
«پاتریك استایگر» سخنگوی ارتش فرانسه ضمن تهدید این نظامی فرانسوی عضو ائتلاف آمریكایی، گفت كه «تنبیه و مجازاتی برای او درنظر گرفته است».
علاوه بر تهدید این نظامی فرانسوی به مجازات، یادداشت انتقادی این عضو ائتلاف آمریكا از پایگاه اینترنتی «بازنگری دفاعی ملی» هم حذف شده است.
طبق گزارش رویترز، یادداشت انتقادی این نظامی فرانسوی سبب شرمساری مقام‌های فرانسه شده است.
فرانسه یكی از متحدان اصلی آمریكا در ائتلاف آمریكایی است كه به ادعای واشنگتن برای مقابله با داعش تشكیل شده است؛ بمب افكن های فرانسوی بارها مناطق مسكونی و پایگاه های سوری را در حمایت از گروه های تروریستی بمباران كرده اند؛ شماری از نظامیان فرانسوی نیز به طور غیر قانونی در خاك سوریه به ویژه در شمال و شمال شرق این كشور حضور دارند.
جنایات فرانسه علیه بشریت طی سال ها متمادی ادامه داشته و محدود به سوریه نمی شود. فرانسه در تاریخ استعمار جهان جایگاه ویژه ای دارد، این كشور به عنوان یكی از مهم ترین استعمارگران تاریخ در آفریقا كارنامه سیاهی از موارد متعدد نقض حقوق بشر را به خود اختصاص داده است.
فرانسه از سال 1524 فعالیت های استعمارگرایانه خود را در آفریقا آغاز كرده و بیش از 20 كشور در غرب و شمال این قاره را مستعمره خود كرد و 35 درصد از آفریقا در طول 300 سال تحت كنترل فرانسه بود؛ استعماری كه برای حفظ آن خون میلیون ها آفریقایی توسط نظامیان فرانسوی ریخته شد.
یكی از جنایات فرانسه در شمال آفریقا مربوط به كشور الجزایر است؛ فرانسه 132 سال كشور الجزایر را زیر سلطه خود داشت و مردم این كشور برای آزادی از زیر یوغ فرانسوی ها یك میلیون كشته دادند تا این كه توانستند در سال 1962 استقلال خود را بدست آورند.
فرانسه تنها در كشورهای مستعمره خود اقدام به جنایت و نقض حقوق بشر نكرد، بلكه در كشورهای كه صاحب نفوذ بود نیز اقدام كرد. در قتل عام روآندا در سال 1994 كه به عنوان یكی از بزرگ ترین نسل كشی های تاریخ به شمار می رود و موجب كشته شدن 800 هزار نفر شد، نیز فرانسه نقش مهمی برعهده داشت.
سوریه نیز بارها در ارتباط با بمباران مناطق نظامی از سوی جنگنده های ائتلاف به شورای امنیت سازمان ملل شكایت كرده است كه این اعتراض ها راه به جایی نبرده است و با سكوت این شورا مواجه شده است.
نكته مهم در خصوص جنایات فرانسه در جهان این است كه در هر صورت باید این جنایات مخفی بماند و هیچ كس حتی نظامیان فرانسوی هم در این خصوص نباید سخنی بگویند، حال این جنایت می خواهد در سوریه باشد، در الجزایر باشد، یا در روآندا.
خاورم*1275*1436*