سرطان معده، شایع ترین بیماری سرطانی مردان در استان اردبیل است

اردبیل - ایرنا - معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشكی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل، سرطان معده را شایع ترین بیماری سرطانی در بین مردان این استان اعلام كرد.

دكتر بابك نخستین روز دوشنبه در مصاحبه با ایرنا، میزان شیوع سرطان معده در بین جمعیت مردان استان اردبیل را 41.43 درصد اعلام كرد و گفت: سرطان پوست با 15.73 درصد، سرطان كولوركتال با 12.77 درصد، سرطان ریه با 12.15 درصد و سرطان پروستات با 10.9 درصد شایع ترین بیماری سرطانی در بین جمعیت مردان استان است.
وی میزان مرگ در میان جمعیت زنان و مردان گروه سنی 70-30 سال به علت انواع سرطان ها در مردان را 117.2 نفر در 100 هزار نفر و در بین جمعیت زنان نیز 88 نفر در 100 هزار نفر ذكر كرد.
دكتر نخستین همچنین با اشاره به مخاطرات جدی فشار خون بالا و دیابت، میزان بروز شیوع فشار خون بالا در جمعیت مردن استان اردبیل را 27.5 درصد و دیابت را نیز 11.5 درصد اعلام كرد.
او با اشاره اجرای طرح خطرسنجی مردان در استان اردبیل به مناسبت هفته ملی سلامت مردان اضافه كرد: در مراكز جامع خدمات سلامت و پایگاه های بهداشتی به تمام مردان 59 - 30 سال، خدمات بهداشتی و خطر سنجی به صورت رایگان ارائه می شود.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشكی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل همچنین افزود: در حال حاضر از جمعیت 30 سال به بالای زیرپوشش استان، 50.5 درصد جمعیت مردان و 79.2 درصد جمعیت زنان خطرسنجی شده اند.
وی اظهار كرد: به رغم بالا بودن شیوع بیماری های قلبی در مردان، تعداد مراجعه مردان برای انجام خطرسنجی كمتر از جمعیت زنان است و این امر منجر به عدم شناسایی عوامل خطر شده و احتمال خطر سكته های قلبی و مغزی در مردان را افزایش می دهد.
وی بیان كرد: در مراكز جامع خدمات سلامت و پایگاه های بهداشتی دانشگاه علوم پزشكی اردبیل به تمامی مردان 59- 30 سال، خدمات تن سنجی، بررسی الگوی تغذیه ، بررسی وضعیت مصرف مكمل ها و تجویز ویتامین دی به صورت ماهانه، بررسی مصرف دخانیات ، غربالگری مصرف الكل و مواد مخدر و داروهای روانگردان، بررسی سلامت روان، بررسی سوابق بیماری فردی و خانوادگی و بیماری های اولویت دار گروه سنی (قلبی عروقی، دیابت، فشار خون بالا، دیس لیپیدمی) به صورت رایگان ارائه می شود.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشكی اردبیل اضافه كرد: انجام آزمایش قند و كلسترول خون، اندازه گیری فشار خون و تعیین محدوده آن، ارزیابی ریسك حوادث قلبی عروقی در 10 سال آینده و انجام اقدامات متناسب با درصد خطر، بررسی شرح حال، علائم و نشانه های سرطان كولوركتال (روده بزرگ) و انجام آزمایش FIT، بررسی فعالیت جسمانی، غربالگری بیماری سل نیز در مراكز جامع خدمات سلامت و پایگاه های بهداشتی به صورت رایگان صورت می گیرد.
دكتر نخستین اضافه كرد: همه ساله در هفته اول اسفندماه با هدف اطلاع رسانی و حساس سازی گروه ‌های مختلف جامعه در خصوص اولویت‌ های سلامت مردان به عنوان نیمی از جمعیت كشور، برنامه هایی به مناسبت هفته ملی 'سلامت مردان ایران' برگزار می‌شود و این مناسبت فرصتی برای آموزش عموم مردم در جهت بهبود وضعیت سلامت مردان جامعه، ترغیب برای مراجعه زودهنگام به پزشك، تشخیص و شروع به موقع درمان بیماری های شایع مردان و در عین حال، فراهم كردن خدمات بهداشتی و درمانی رایگان برای گروه های محروم از این خدمات است.
وی 'مردان فعال تر، مردان سالم تر' را شعار امسال هفته ملی سلامت مردان ذكر كرد و گفت: مردان به عنوان نیمی از جمعیت، نیروی مولد جامعه و ضامن امنیت خانواده و جامعه، با مخاطرات بیولوژیك، فیزیولوژیك و محیط ویژه‌ای روبرو هستند كه سلامت آنها را تهدید می كند.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشكی اردبیل میزان مرگ های زود هنگام (70-30سال) در این استان طی سال گذشته را بین جمعیت مردان 439.4 در 100 هزار نفر و در بین زنان همین گروه سنی 258.9 در 100 هزار نفر اعلام كرد.
1905/6016