وزارت راه با ايجاد دهكده لجستيكي در جهرم موافقت كرد

شيراز- ايرنا- مديرعامل منطقه ويژه اقتصادي جهرم گفت: با توجه به موقعيت و قابليت‌هاي شهرستان جهرم با راه‌اندازي دهكده لجستيكي در منطقه ويژه اقتصادي جهرم، موافقت شد.

پيام فخرو، سه ‌شنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ايرنا افزود: اين موافقت با نامه معاون وزير راه و شهرسازي به تاريخ 28 بهمن ماه به مديرعامل راه‌آهن كشور ابلاغ شد.
وي اظهار كرد: محقق شدن اين مهم، ضمن اينكه موجب رونق تجارت مي شود، رشد اقتصادي و افزايش اشتغال را براي اين شهرستان در پي دارد.
لجستيك، بخشي از فرآيند زنجيره‌اي تامين كالا و تداركات است كه انتقال و انباركردن موثر كالاها و خدمات مربوطه را براي فراهم كردن نياز مصرف‌ كننده از مبدأ توليد تا مقصد مصرف، كنترل، برنامه‌ريزي و اجرا مي‌كند.
دهكده لجستيكي محلي است كه براي مديريت فعاليت‌هاي مربوط به انتقال كالا ساخته مي‌شود و افزون بر برخورداري از زيرساخت‌هاي لازم، مي تواند نيازهاي خدماتي را نيز براي انجام فعاليت‌هاي حمل و نقلي تامين كند.
خدمات گمركي، امكانات مختلف ارتباطي و الكترونيكي، امكان تردد و رفت‌وآمد اتوبوسي در داخل دهكده، محوطه‌هاي پارك، تخليه و بارگيري، رستوران، جايگاه سوختگيري و كارواش، خدمات مختلفي هستند كه در يك دهكده لجستيك ارائه مي‌شود.
منطقه ويژه اقتصادي جهرم كه يكي از پنج منطقه ويژه مصوب در استان فارس است، در جاده شيراز به جهرم و در فاصله حدود 30 كيلومتري شهر جهرم واقع شده است.
مطالعات جامع اين منطقه ويژه در سال 1391 و با هدف گسترش حوزه صنعت و افزايش اشتغال در اين منطقه آغاز شد.
اين منطقه ويژه زير نظر سازمان گسترش و نوسازي صنايع ايران(ايدرو) و با گراش تجاري - صنعتي در قالب 2 فاز راه اندازي خواهد شد.
فاز نخست آن در فضايي به وسعت حدود 73 هكتار و فاز دوم آن در زميني به مساحت حدود 266 هكتار و در مجموع اين منطقه ويژه اقتصادي در 339 هكتار آماده بهره ‌برداري خواهد شد.
منطقه ويژه اقتصادي، محدوده جغرافيايي مشخصي در مبادي ورودي يا در داخل كشور است كه با هدف جذب سرمايه هاي خارجي و داخلي و همچنين ايجاد عرصه فعاليت‌هاي توليدي و تجاري براي افزايش صادرات كالا و ارائه بهينه خدمات براي حضور فعال در بازارهاي منطقه اي و بين‌المللي ايجاد مي‌شود.
از جمله مزاياي منطقه ويژه اقتصادي، صدور مجوز ساخت و پايان كار سرمايه گذاري و توليدي به صورت رايگان، تبعيت از قانون كار مناطق آزاد تجاري و صنعتي، ورود ماشين‌آلات خط توليد و ابزار و اثاثيه بدون عوارض گمركي، فعاليت گمركي تا سقف ارزش افزوده و پرداخت عوارض گمركي مازاد بر ارزش افزوده قطعات خارجي در توليدات، خرده فروشي كالا براي اتباع خارجي و تخفيف مالياتي ويژه است.
شهرستان جهرم در فاصله 193كيلومتري جنوب شرقي شيراز قرار دارد.
9910 /1876

سرخط اخبار استان‌ها