بخشی از تالاب جازموریان در پی بارندگی های اخیر آبگیری شد

زاهدان- ایرنا- رئیس اداره دریایی اداره كل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان گفت: در پی بارندگی های اخیر در حوضه آبریز رودخانه های كارواندر و بمپور ایرانشهر و هلیل رود كرمان بخش هایی از تالاب هامون جازموریان آبگیری شد.

به گزارش ایرنا از اداره كل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان، محمد رضا علیمرادی روز سه شنبه در این باره اظهار داشت: تالاب جازموریان به عنوان یكی از تالاب های فصلی مشترك بین سیستان و بلوچستان و كرمان است كه با مساحت سه هزار و 300 كیلومتر مربع بر اثر فرونشست زمین با ساختی جوان در فاصله 150 كیلومتری غرب ایرانشهر ایجاد شده است.
وی گفت: تالاب جازموریان به علت پدیده تغییر اقلیم در سنوات اخیر و همچنین احداث سدهای متعدد بر حوضه آبریز آن همچون سد جیرفت استان كرمان بر روی هلیل رود و سد كارواندر در سیستان و بلوچستان، اخیرا دچار خشكسالی شده و به عنوان یكی از كانون های گرد و غبار جنوب شرق كشور شناسایی شده است.
رئیس اداره دریایی اداره كل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان افزود: همزمان با بارندگی های اخیر، تصاویر ماهواره ای موجود نشان داد كه این تالاب در حال آبگیری است و اگر لطف پروردگار همچنان شامل حال این منطقه باشد طبق پیش بینی های اقلیمی تا پایان سال شاهد احیای وسعت بیشتری از آن خواهیم بود.
وی بیان كرد: آبگیری بخش هایی از تالاب جازموریان شور و شعف زیادی در بین مردم منطقه ایجاد كرده است.
9923 **6081