فشار بر موزه‌های بریتانیا برای بازگرداندن گنجینه‌های باستانی

تهران- ایرنا- موزه‌های سراسر بریتانیا برای بازگرداندن آثار باستانی و تاریخی به كشورهای مبدا، زیر فشار قرار گرفته‌اند.

به گزارش روز سه‌شنبه گروه فرهنگی ایرنا به نقل از روزنامه گاردین، جمجه های انسان نئاندرتال و فسیل موجودی كه به نام «چارلز داروین» نامگذاری شده، جزو اقلامی است كه درخواست بازگرداندن آن از موزه های بریتانیا صادر شده است.
موزه های بریتانیا در ماه های اخیر با فشار فزاینده ای برای پس دادن این آثار مواجه شده اند.
دولت مصر ماه گذشته از موزه ملی اسكاتلند خواست اسناد مورد تائید برای عتیقه‌جات مصری موجود در این موزه را صادر كند.
مناقشه بین دو كشور پس از آن بالا گرفت كه این موزه از نمایش سنگی از هرم بزرگ جیزه خبر داد.
همچنین اكتبر سال گذشته از موزه بریتانیا خواسته شد مجسمه «هوآ كاكانانایی» را پس دهد. ملكه ویكتوریا، این مجسمه را در سال 1869 به این موزه اهدا كرده بود.
در میان درخواست‌های مطرح شده، درخواست دولت جبل الطارق مشاهده می‌شود كه خواستار پس گرفتن دو جمجمه از انسان‌های نئاندرتال است كه در موزه تاریخ طبیعی لندن به نمایش درآمده است.
این جمجه ها كه به جبل الطارق 1 و 2 معروفند، نقشی مهم در شكل‌دهی به ادراك از انسان های نئاندرتال ایفا كرده‌اند.
جبل الطارق 1، جمجمه زنی بالغ است كه در سال 1848 در منطقه «فوربس كوری» (Forbes’ Quarry) در بخش شمالی صخره جبل الطارق پیدا شد و قدمت آن حدود 50 هزار سال پیش تخمین زده می شود.
جبل الطارق 2، شامل پنج قطعه از جمجمه یك كودك نئاندرتال است كه در سال 1926 در برج شیطان (Devil’s Tower) آمریكا كشف شد.
موزه ملی جبل الطارق سال گذشته میلادی در نامه ای به موزه تاریخ طبیعی لندن، خواستار بازگرداندن فسیل انسان های نئاندرتال شد.
موزه تاریخ طبیعی لندن نیز در پاسخ به این نامه، به قانون 1963 موزه بریتانیا استناد كرد كه بازگرداندن آثار موجود را تنها در شرایطی خاص، مجاز می داند. بدین ترتیب موزه تاریخ طبیعی لندن با درخواست موزه ملی جبل الطارق مخالفت كرد.
موزه تاریخ طبیعی لندن همچنین درخواستی از شیلی دریافت كرد مبنی بر اینكه فسیل موجود نامگذاری شده به نام داروین را پس دهد. این درخواست نیز به‌موجب شروط قید شده در قانون موزه بریتانیا، رد شد.
به گزارش ایرنا، موزه‌های بسیاری در سراسر جهان شامل موزه بریتانیا، موزه‌های دولتی برلین، موزه‌های ملی فرانسه و موزه هنر متروپولیتن نیویورك، آثار باستانی زیادی را در پستوهای خود پنهان كرده اند.
نگهداری تعداد زیادی جمجمه، اسكلت، قطعات استخوانی و سرهای محافظت شده بومیان در موسسات غربی، حاصل تركتازی غربیان در دوره استعماری بوده است.
با این حال، كشورهای استعمار شده اكنون به طور روزافزونی خواستار بازگرداندن آثار هنری و باستانی چپاول شده‌شان هستند.
فراهنگ**9109** 9053