بخش خصوصی مهمترین بازوی مشورتی دولت است

تهران- ایرنا- یك فعال بخش خصوصی معتقد است با وجود آنكه بخش خصوصی و دولت در برخی نقاط تضارب منافع دارند اما ایفای نقش به عنوان بازوی مشورتی نهادهای حاكمیتی، اصلی ترین شاخصه فعالان اقتصادی به شمار می رود.

«مصطفی مالكی» روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، افزود: موضوعی كه از سال ها پیش در اقتصاد ایران وجود داشته و هنوز نیز به چشم می خورد، تفاوت منافع دولت و بخش خصوصی در برخی از زمینه ها است؛ برای مثال دولت به دنبال گرفتن بیشترین مالیات است و بخش خصوصی چنین موضوعی را دنبال نمی كند. اما با این وجود منافع ملی و اقتصادی كشور و برخی نقاط اشتراك برای تداوم و گسترش همكاری ها اهمیت بالایی دارد.
به گفته وی، برای به ثمر نشستن مشاوره ها و همكاری های دو طرفه، حفظ یك رابطه خوب میان اتاق بازرگانی و دولت بیشترین اهمیت را خواهد داشت؛ از این رو شاید یكی از اصلی ترین اولویت های بخش خصوصی در سال های پیش رو باید برنامه ریزی برای گسترش نفوذ خود و بالا بردن میزان تاثیرگذاری مشاوره های خود به سازمان های دولتی باشد.
این فعال اقتصادی با اشاره به تلاش هایی كه در طول سال های گذشته برای بالا بردن نقش بخش خصوصی در برنامه های كلان اقتصادی كشور صورت گرفته است، توضیح داد: یكی از اتفاق های مثبت این سال ها افزایش تعامل و حضور بخش خصوصی در فضای بین المللی بوده است كه اعزام هیات های تجاری به كشورهای مختلف و انجام مذاكراتی كه با هدف بالا بردن تعاملات بین المللی صورت گرفت، یكی از این موارد به شمار می رود.
مالكی ادامه داد: اگر بخش خصوصی بخواهد جایگاه خود را در اقتصاد ملی ارتقا دهد، قطعاً حفظ این تعاملات در آینده اهمیت زیادی خواهد داشت، به خصوص كه در دوران تحریم و اعمال محدودیت هایی كه علیه اقتصاد ایران اجرایی شده، سرمایه گذاران و تاجران غیردولتی می توانند كارایی خود را بیش از هر زمان دیگری نشان دهند.
به گزارش ایرنا، «اسحاق جهانگیری» معاون اول رئیس جمهوری دیروز در آیین نكوداشت «سید علاءالدین میرمحمد صادقی» در اتاق بازرگانی ایران گفت: بخش خصوصی باید میدان دار برون رفت از مشكلات اقتصادی كشور باشد.
اقتصام**9189**2025