وزیركشور تركیه: بیش از 311 هزار پناهنده سوری به كشور خود بازگشتند

آنكارا- ایرنا- سلیمان سویلو وزیر كشور تركیه در پی تدارك دولت سوریه برای بازگشت پناهجویان به كشورشان، اعلام كرد كه بیش از 311 هزار پناهجوی سوری به كشور خود بازگشته اند.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا به نقل از خبرگزاری دمیراؤرن ، سلیمان سویلو در نشستی با موضوع «ششمین كنفرانس وزرای روند بوداپست» گفت: به دنبال آغاز آرامش و ثبات در سوریه طی دو سال گذشته، 311 هزار و 968 سوری به كشورشان بازگشتند.
وزیر كشور تركیه با اشاره به اینكه در سال 2018 در جهان 245 میلیون نفر مهاجر بین‌المللی وجود دارد، افزود: این رقم از جمعیت برزیل بیشتر است.
به گفته وی آمار افرادی كه در سراسر جهان از محل اقامت خود رانده شده‌اند طی 15 سال گذشته با سه و نیم برابر افزایش به 71 میلیون نفر رسیده است كه بیش از جمعیت فرانسه می‌باشد.
این در حالی است كه دولت سوریه نیز طی چند ماه اخیر اقدام به ارسال امكانات، بازسازی راه ها، اصلاح شبكه برق و آب و تامین لوازم بهداشتی درمانی در مناطق آزاد شده از دست تروریست ها كرده تا شرایط برای بازگشت آوارگان سوری مهیا شود.
این مقام ترك گفت: تركیه میزبان حدود 4.5 میلیون پناهنده خارجی است كه حدود 3.6 میلیون تن از آنها تحت حمایت نهادهای بین المللی هستند.
جمعیت سوریه پیش از آغاز بحران 23.5 میلیون اعلام شده بود كه با یورش گروه های تروریستی به این كشور و طی این سال ها نزدیك به 12 میلیون نفر از جمعیت آن آواره شهرهای مختلف این كشور و كشورهای تركیه، مصر، لبنان، اردن و همچنین اروپا شدند.
آژانس پناهندگان سازمان ملل سال نیز پیشتر اعلام كرد كه از آغاز بحران سوریه تاكنون تعداد آوارگان سوری كه به كشورهای تركیه، لبنان، اردن،‌ عراق و مصر پناه برده‌اند از 5 میلیون نفر فراتر رفته است.
بر این اساس،اكنون با توجه به بازگشت ثبات و امنیت در سوریه شمار زیادی از آوارگان سوری به صورت داوطلبانه خواستار بازگشت به كشورشان بوده و منتظر فراهم شدن ساز و كار قانونی این امر هستند.
هم اكنون دولت سوریه اقدام به ارسال امكانات، بازسازی راه ها، اصلاح شبكه برق و آب و تامین لوازم بهداشتی درمانی در مناطق آزاد شده از دست تروریست ها كرده تا شرایط برای بازگشت آوارگان سوری مهیا شود.
تاكنون حدود 5 میلیون آواره سوریه به دنبال بازگشت امنیت و نابودی تروریست ها از سوی ارتش سوریه و آزادی بیش از 80 درصد از خاك این كشور به خانه و كاشانه خود بازگشته اند و با توجه به روند بازگشت ثبات و امنیت به سوریه به نظر می رسد در آینده نزدیك این بازگشت بیش از پیش افزایش یابد.
خاورم**9489**1211

سرخط اخبار جهان