۳۰ بهمن ۱۳۹۷،‏ ۱۱:۱۵
کد خبر: 83214876
۰ نفر
خواب آشفته بادامستان های سامان

شهركرد- ایرنا- درختان بادام شهرستان با گلدهی در بهمن ماه 40 روز زودتر از موعد از خواب زمستانی بیدار شده كه خطر سرمازدگی و خسارت به باغات بادام را بسیار محتمل كرده است.

به گزارش ایرنا، درحالی كه هنوز در سردترین ماه زمستان قرار داریم و تا زمان بهار و گل دهی درختان هنوز فرصت باقی است، اما چند روزی است كه بادامستان های شهرستان سامان در حال گلدهی هستند كه این موضوع بگفته كارشناسان نه تنها یك پدیده غیرطبیعی كه امری بسیار خطرناك است كه درختان را با پدیده سرمازدگی مواجه می كند.
استان چهارمحال و بختیاری با تولید سالانه 24 هزار تن بادام آبی در سال رتبه نخست تولید بادام در كشور طی سالهای گذشته را به خود اختصاص داده اما تغییرات اقلیمی و افزایش دمای هوا در فصل زمستان سبب شده تا این ظرفیت مهم با چالش جدی مواجه شود و خسارت بسیاری را بر روی دست باغداران بگذارد.
سطح زیر كشت باغات در استان چهارمحال و بختیاری 42 هزار هكتار است كه 16 هزار هكتار آن معادل 37 درصد به كشت بادام اختصاص دارد و بیشترین وسعت این باغات با 9 هزار هكتار مساحت در شهرستان سامان قرار دارد.
اما آنچه امسال باغداران را بیش از هرسال دیگری نگران كرده است خطر بروز سرمازدگی باغات است.
در حالی كه هنوز در بهمن ماه قرار داریم و در شهرستان كوهرنگ این استان 2 متر برف باریده و دما تا 10 درجه زیرصفر نیز كاهش یافته اما در شهرستان سامان با افزایش دما جوانه های بادام متورم و بسیاری از بادامستانها شروع به گلدهی كرده اند كه این موضوع ضمن آنكه نشان از دگرگونی اقلیمی و پیامدهای ناشی از خشكسالی دارد بلكه اقتصاد بهره برداران و موقعیت تولید و صادرات این محصول استراتژیك كشاورزی را به خطر می اندازد.
یك كارشناس مسائل اقلیم شناسی در همین خصوص به خبرنگار ایرنا گفت: گل دهی درختان بادام در بهمن ماه كاملا امر غیرطبیعی بوده و می توان گفت این درختان یك ماه زودتر از موعد خود شكوفه داده اند.
مهرداد قطره سامانی افزود: در یك دهه اخیر به سبب ناهنجاری های سیستم دمایی در استان شاهد گلدهی درختان بادام زودتر از زمان طبیعی خود بوده ایم و این موضوع در سال هایی كه با كاهش دما در فروردین ماه روبه رو شده ایم منجر به سرمازدگی درختان شده است.
وی تصریح كرد: بنابر پیش بینی های هواشناسی، اسفند و فروردین پیش رو با بارش های موثر و كاهش دما همراه خواهد بود و این موضوع برای درختان بادام كه 30 تا 45 روز زودتر از موعد خود شكوفه داده اند، بسیار خطرناك است.
معاون توسعه و پیش بینی هواشناسی چهارمحال و بختیاری با بیان خطر سرمازدگی تا اواسط اردیبهشت ماه افزود: در سال های گذشته هیچ زمان موقع گل دهی درختان بادام قبل از فروردین ماه نبوده اما در 10 سال اخیر این موضوع بارها در استان رخ داده و منجر به خسارت شده است.
رئیس سازمان جهادكشاورزی شهرستان سامان نیز با بیان اینكه گلدهی زودتر از موعد درختان بادام طی سال های اخیر بی سابقه نبوده است، اظهار داشت: از آنجا كه شهرستان سامان روزهای گرمی را در بهمن ماه تجربه كرد سبب شد تا درختان بادام از 19 بهمن شروع به گلدهی كنند.
علی خسروی، مساحت باغات بادام شهرستان سامان را 9 هزار هكتار اعلام كرد و گفت: از این میزان 7 هزار هكتار بارور است و در سال گذشته 14 هزار تن محصول از این باغات جمع آوری شد كه بیشترین محصول طی سال های گذشته بوده است.
وی خاطرنشان كرد: سال گذشته به سبب خشكسالی و نبود بارندگی خطر سرمازدگی باغات بادام را تهدید نكرد اما امسال نگرانی بسیاری در این خصوص وجود دارد.
برخی كشاورزان و باغداران شهرستان سامان نیز از بروز چنین رخدادی نگران هستند و امیدوارند تا باغات بادام در ماه های پیش رو با خطر سرمازدگی مواجه نشود.
7363/6021

سرخط اخبار استان‌ها