«بيت المقدس» مقصد بعدي كاروان قرآني انقلاب

تهران - ايرنا - قائم مقام راديو قرآن با اشاره به اينكه كاروان قرآني انقلاب در دهه پنجم انقلاب به ديگر استان هاي كشور سفر مي كند، از برگزاري محفل انس با قرآن در بيت المقدس(فلسطين) به عنوان مقصد بعدي اين كاروان خبر داد كه در آينده نزديك انجام خواهد شد.

به گزارش عصر دوشنبه خبرنگار فرهنگي ايرنا، حجت الاسلام والمسلمين محمود رضا ذكاوت با تشريح جزئيات حركت كاروان قرآني انقلاب همزمان با بهمن ماه جاري،اظهارداشت: اين كاروان از اول تا 22 بهمن به 33 شهر ايران سفر و بيش از 44 محفل انس با قرآن برگزار كرد كه با توجه به استقبال پرشور مردم، مسئولان به ويژه جامعه قرآني اين كاروان در سال 98(دهه پنجم انقلاب) قبل از ماه رمضان با عنوان «استقبال از بهار قرآن» عازم ديگر استان هاي كشور خواهد شد.
وي ابراز اميدواري كرد: با راه اندازي اين كاروان سبك زندگي ايراني - اسلامي بر اساس آيات الهي اول در خود فرد و سپس در جامعه نهادينه شود.
به گفته وي اين دو زمينه اي براي گسترش و توسعه تمدن اسلامي در جهان باشد كه جز با تمسك به قرآن و اهل بيت (ع) موثر نخواهد شد.
ذكاوت تصريح كرد: معتقديم با وحدت و همدلي كشورهاي مسلمان محافل انس با قرآن در اقصي نقاط جهان و در آينده نه چندان دور در بيت المقدس (فلسطين) برگزار خواهد شد.

** همراه با كاروان قرآني انقلاب بهمن ماه 97

در آستانه جشن هاي بزرگ داشت چهلمين سالروز پيروزي انقلاب اسلامي جمعي از قرآنيان در قالب كاروان قرآني انقلاب از اول بهمن به مدت 22 روز به 33 شهر كشور ايران سفر كردند.
در طول 22 روز كاروان قرآني انقلاب چهل و چهار محفل انس با قرآن را برگزار كرد. 29 محفل به صورت زنده از راديو قرآن پخش شد كه جمعا2550 دقيقه بود. يكي از اهداف اصلي اين كاروان استفاده از قاري هاي استاني و شهرستاني بود و دراين سفر نيز از 23 قاري بزرگ دعوت به همكاري شد و 5 مجري كاروان را همراهي مي كردند.
حركت اين كاروان در روز اول از حرم مطهر بنيان گذار جمهوري اسلامي آغاز شد و با حضور اعضاي اين كاروان در راهپيمايي 22 بهمن در جمع مردم شاهرود پايان يافت.
اهداف اين كاروان قرآني مطرح كردن اقتدار نظام جمهوري اسلامي ايران به ويژه در مباحث علمي، امنيتي و معرفي رويش هاي انقلاب و نخبگان قرآني بود.
قم، كاشان، اصفهان، يزد، استان، مركزي، هرمزگان، كرمان، بوشهر، بندرعباس، جزيره ابوموسي، خارك، قشم، بيرجند، فريمان، مشهد و طبس از جمله شهر هاي ميزبان اين كاروان قرآني بود.

** هدف كاروان قرآني معرفي الگوها و رويش‌هاي انقلاب اسلامي به مردم

معاون صداي سازمان صدا و سيما نيز پيش تر با اشاره به جزئيات حركت و تصميم براي راه اندازي اين كاروان همزمان با فرارسيدن چهلمين سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي ، گفت: حركت ارزشمندي بود، هم ظرفيت جامعه قاريان بين‌المللي بيش از گذشته معرفي شد و هم استعدادهاي قرآني كه در استان‌ها بود، شناسايي شدند.
حميد شاه آبادي اظهار داشت: واقعيت اين است كه محفل‌هاي قرآني محل انس مردم با قرآن است و مردم به شدت از چنين طرح‌هايي استقبال مي‌كنند. در برخي از شهرها تعداد قاريان و محفل‌ها بيش از انتظارمان بود.
معاون صداي سازمان صدا و سيما با اشاره به اينكه جامعه قرآني و نسل جوان قاريان و حافظان براي مردم الگو هستند، افزود: واقعيت اين است كه در دهه مبارك فجر، الگوها و رويش‌هاي انقلاب اسلامي را به مردم معرفي كنيم. جامعه قرآني با وجود قاريان و حافظان برجسته و نسل عزيز و ارزشمندي كه پس از انقلاب شكوهمند انقلاب اسلامي شكل گرفته است و طراز كشور ما را در فراز برترهاي جهاني قرار داده است از رويش‌هاي قرآني انقلاب است.

** سفرهشت هزار كيلومتري

مدير راديو قرآن و رييس كاروان قرآني انقلاب در اين مراسم گفت: با توجه به فرمايشات رهبر معظم انقلاب و برگزاري محافل انس با قرآن و تاكيد بر اين موضوع امسال در آستانه چهل سالگي انقلاب اسلامي تصميم گرفته شد اين كاروان روز يكم بهمن ماه كار خود را از مرقد مطهر امام خميني (ره) آغاز كرد.
احمد ابولقاسمي افزود: اين كاروان مسافت هشت هزار كيلومتر را پيمود و در اين سفر به مناطق محروم سر زد ، در اين سفر ها بر اين مهم تاكيد شد كه جوانان ما بتوانند با صداي خوش قرآن بخوانند.

** قوي شدن اراده انسان با انس قرآني

در ادامه نيز قائم مقام سازمان صدا و سيما نيز با تاكيد بر اينكه انقلاب اسلامي ايران اولين پايه اش قرآن است گفت: از قديم مرسوم بود كه مي گفتند اگر حتي سواد نداري به صفحه هاي قرآن نگاه كن و يا صداي قرآن را بشنو، اين كاراراده انسان را قوي تر و محكم تر مي كند.
حجت الاسلام و المسلمين حسين موسوي مقدم افزود: قرآن مجيد چنين سرمايه اي است و بايد به اين موضوع توجه داشت كه چطور يك كاروان مي تواند هشت هزار كيلومتر مسير را طي كند و 44 محفل انس برگزار كند كه اين فقط از بركت قرآن است.
فراهنگ ** 9210 ** 1355 **