تراز دریاچه ارومیه 40 سانتی متر افزایش یافت

ارومیه - ایرنا - رییس دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی گفت كه تراز این دریاچه امروز دوشنبه 29 بهمن در حالی به یكهزار و 270 متر و 79 سانتی متر رسید كه در مقایسه با زمان مشابه سال گذشته 40 سانتی متر و نسبت به سه روز گذشته سه سانتی متر افزایش دارد.

فرهاد سرخوش در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اعلام اینكه تراز دریاچه ارومیه نسبت به كمترین سطح ثبت شده برای آن 77 سانتی متر افزایش یافته، افزود: دریاچه ارومیه به دلیل حل شدن نمك در آب در برخی نقاط عمیق تر نیز شده است.
وی با اعلام اینكه مساحت دریاچه ارومیه به 2 هزار و 334 كیلومتر مربع رسیده، بیان كرد: وسعت این دریاچه نسبت به زمان مشابه سال گذشته 466 كیلومترمربع افزایش یافته است.
وی دلیل اصلی افزایش تراز دریاچه ارومیه در روزهای اخیر را بارندگی و رهاسازی آب سدها به دریاچه عنوان كرد و گفت: میزان بارندگی در حوضه آبریز دریاچه ارومیه در سال آبی جاری به 215.3 میلی‌ متر رسید كه در مقایسه با سال گذشته 55 درصد افزایش را نشان می دهد.
رییس دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی با بیان اینكه قبل از تشكیل این ستاد، تراز دریاچه ارومیه سالانه به طور متوسط 40 سانتی متر كاهش می یافت، بیان كرد: برنامه ریزی، تخصیص اعتبار و تلاش دولت تدبیر و امید برای احیای این دریاچه، روند خشك شدن آن را متوقف كرد.
وی با تاكید بر اینكه طرح های انتقال آب به دریاچه ارومیه هنوز به بهره برداری نرسیده است، اضافه كرد: سال آینده چندین طرح انتقال آب به دریاچه به بهره برداری می رسد كه نقش بسزایی در احیای نگین آبی آذربایجان خواهد داشت.
به گزارش ایرنا دریاچه ارومیه در قالب طرح های ستاد احیا قرار است ظرف مدت 10 سال/از 1394/ به تراز اكولوژیك خود برسد؛ این دریاچه از اواسط دهه 1380 شروع به خشك شدن كرد و بنا بر آمار بین المللی تا سال 2015 میلادی حدود 80 درصد از مساحت آن خشك شد.
همه كارشناسان داخلی و خارجی بر این عقیده هستند كه مشاركت جوامع محلی در كنار اجرای طرح های مختلف، نقش مهمی در احیای نگین آبی آذربایجان دارد.
3214/2093