از تاجر لوازم‌التحریر تا دادستان انقلاب در هیات امنای حسینیه ارشاد

تهران- ایرناپلاس- ماجرای پیش آمده در تشییع پیكر مرحوم پوران شریعت رضوی این سوال را به وجود آورده كه چه كسانی حسینه ارشاد را اداره می‌كنند؟

ممانعت حسینیه ارشاد از برگزاری نماز میت همسر دكتر شریعتی خبرساز شده است. عیسی فرهادی فرماندار تهران گفته این نهاد مجوز لازم را صادر كرده بود، ولی در این زمینه هماهنگی لازم با حسینه ارشاد و هیات امنای آن صورت نگرفته است.

در شرایطی كه این حسینیه پایگاه شریعتی و دوست داران او تصور می‌شد، حالا سوال این است كه چه كسانی این حسینیه را اداره می‌كنند كه در زمان مراسم درهای حسینیه را بستند و مانع برگزاری آن شدند.*اسامی هیات امنا

یافتن اسامی هیات امنا كار سختی نیست. چهارم آبان 1396 و در شماره 21156 روزنامه رسمی آگهی معرفی اعضای هیات امنای این حسینیه با عنوان رسمی «خیریه تعلیماتی و تحقیقات علمی و دینی حسینیه ارشاد» منتشر شده است.

«آقای علیرضا زرین وژده نژاد، به سمت رئیس هیات امناء، آقای مهدی هادوی، به سمت عضو هیأت امناء، آقای حمید ندیمی، به سمت عضو هیأت امناء، خانم سوده هادوی، به سمت عضو هیأت امناء، خانم زینب كرد احمدی، به سمت عضو هیأت امناء، آقای محسن زرین وژده نژاد، به سمت عضو هیأت امناء؛ كلیه اوراق و اسناد بهادار موسسه، با امضاء آقای علیرضا زرین وژده نژاد ریاست دائمی هیأت موسس و امناء و یكی از اعضاء هیأت امناء معتبر می‌باشد.»

اما این افراد چه كسانی هستند؟ علیرضا زرین وژده‌نژاد طبق اطلاعات موجود، یك لوازم‌التحریر فروش در خیابان كریم خان تهران (فروشگاه كتیبه) است. او البته رئیس هیات مدیره صندوق اندوخته نیكان هم هست كه یك نهاد خیریه مالی است. در مورد محسن زرین وژده‌نژاد اطلاعاتی نداریم ولی احتمالا با علیرضا نسبتی داشته باشد و شاید پسر او باشد.

مهدی هادوی در این فهرست (كه نباید او را با آیت الله مهدی هادوی تهرانی از علمای قم اشتباه گرفت) همان اولین «دادستان كل انقلاب»، «رئیس دادگاه عالی انتظامی قضات» و «عضو شورای نگهبان» در سال‌های ابتدای انقلاب است كه بعد از سال 88 هم درپی دستگیری فرزندش نامه‌ای انتقادی نوشت. او این روزها 92 ساله است و سوده هادوی هم دختر اوست.

حمید ندیمی در این فهرست، احتمالا همان استاد دانشكده معماری دانشگاه شهید بهشتی است كه طراح نشان یا همان آرم جمهوری‌اسلامی هم هست.

در مورد خانم زینب كرد احمدی هم اطلاعاتی موجود نیست، اما نام فامیلی‌اش شبیه حاج ابوالفضل كرد احمدی، عضو هیات امنای جامعه تعلیمات اسلامی و عضو هیات مدیران موسسه علوی (مدرسه) است و شاید با او نسبتی داشته باشد.

*تاریخچه حسینیه

حسینیه ارشاد در سال 1345 توسط سه نفر یعنی محمد همایون، ناصر میناچی مقدم و عبدالحسین علی‌آبادی تاسیس شده است. همایون و علی آبادی در كنار سه روحانی یعنی مرتضی مطهری، سید علی شاهچراغی و محمد تقی جعفری، اولین اعضای هیات مدیره آن می‌شوند.

استاد مطهری از ابتدا در جریان تشكیل این مؤسسه بود و از همان ابتدا همكاری خود را آغاز كرد. اما بعدها با گسترش اختلاف‌ها بین میناچی و شهید مطهری و اعتراض به انحراف حسینیه از مسیر اصلی، شهید مطهری اواخر سال 1349 آن را ترك كرد و از آن به بعد مؤسسه با سخنرانی‌های آتشین شریعتی به راه خود ادامه داد. سرانجام در سال 1351 ساواك به دستور شاه، حسینیه را تعطیل كرد كه تا انقلاب بازگشایی نشد.

از میان جمع موسسان، ناصر میناچی مقدم، به حكم اعضای مجمع عمومی هیات موسسان از بعد از انقلاب تا سال 1392 یعنی تا زمان مرگ خود، مشغول این سمت بود. آن طور كه در شماره 20084 مورخ 26 بهمن 1392 روزنامه رسمی كشور درج شده، به موجب تصمیم مجمع عمومی به طور فوق‌العاده از این روز یعنی كمتر از یك ماه بعد از مرگ ناصر میناچی، علیرضا زرین وژده نژاد به جای او و به مدت نامحدود رئیس حسینیه ارشاد می‌شود.*سوالی همچنان بی جواب

در سال های بعد از انقلاب و به ویژه در دوره اصلاحات، حسینیه ارشاد پاتوق روشنفكران دینی و طیف ملی مذهبی بوده، با این حال بعد از حوادث سال 88 حساسیت‌ها بر این مركز نیز بیشتر شد. اما از آنجا كه حسینیه ارشاد هویتی خاص در میان دیگر مراكز فرهنگی داشته، پرسش این است كه با توجه به اسامی یافته شده، اكنون حسینیه ارشاد را چه رویكرد فكری و سیاسی و تشكیلاتی هدایت می‌كند؟ در این دو روز با وجود تماس‌های ما با دفتر حسینیه، این سوال پاسخی نیافته و همچنان بی پاسخ مانده است.