استقبال فضای مجازی از سخنان ظریف در كنفرانس مونیخ

تهران- ایرنا- سخنان محمدجواد ظریف وزیر امورخارجه ایران در متن و حاشیه كنفرانس امنیتی مونیخ بازتاب گسترده ای در شبكه اجتماعی توئیتر با تاكید بر دو موضوع اساسی نقد مثبت مواضع ظریف و 'انتقاد از مواضع ظریف' داشته است.

پوشش گسترده محتوای سخنان ظریف در اغلب رسانه های خبری و شبكه های فضای مجازی در حالی صورت گرفته كه كاربران توئیتر بر جنبه های حمایتی از مواضع ایران در منطقه خاورمیانه و همچنین در روابط بین المللی صحه گذاشته و موضع انتقادی جمهوری اسلامی علیه سیاست های امریكا و اسراییل و اتحادیه اروپا را برجسته كرده اند.
سخنان وزیر امور خارجه ایران در مهمترین كنفرانس امنیتی دنیا از سوی كاربران توئیتر از آن رو مورد توجه قرار گرفته كه سخنرانی به زبان انگلیسی روان در حضور بیش از 30 رئیس كشور و رئیس دولت، 80 وزیر دفاع و خارجه كشورهای مختلف جهان؛ تسلط ایشان بر اصول دیپلماتیك و دفاع از حقوق بین المللی ایران را به اثبات رسانیده است.
محورهای سخنان ظریف در كنفرانس امنیتی مونیخ در قالب سه موضوع اساسی 'نقد رفتارهای بین المللی دولت ترامپ در منطقه خاورمیانه'، 'درخواست اقدامات بیشتر اروپا برای حفظ توافق هسته ای برجام'، 'هشدار نسبت به خطر جنگ افروزی اسراییل' و 'ارایه تصویری از مثبت از سیاست خارجی ایران به دنیا' متمركز شده است.
وزیر امور خارجه همچنین تعیین چارچوب های مذاكرات هسته ای ایران با كشورهای 1+5 را با تاكید بر حقانیت برنامه موشكی ایران و تصویب توافقنامه الزام‌آور برجام از سوی شورای امنیت سازمان ملل در این مصاحبه مورد توجه قرار داد و به نقشه های امریكا برای تحت فشار قرار دادن حكومت و تلاش برای تغییر نظام سیاسی ایران با خروج از برجام، اشاره كرد.
هشدار ظریف وزیر امور خارجه مبنی بر افزایش خطر وقوع جنگ در صورت نقض قوانین بین‌المللی از سوی اروپایی‌ها مهمترین موضوع مطرح شده در سخنان ظریف بوده كه از سوی كاربران توئیتر نیز مورد توجه قرار گرفته است.
محمدجواد ظریف در صفحه شخصی توئیتر خود بخشی از سخنرانی در كنفرانس امنیتی مونیخ را چنین قلمی كرده است: 'ایران نمی تواند برای همیشه همه هزینه های حیاتی امنیت جهانی را بپردازد؛ خواه برجام باشد، خواه مبارزه با قاچاق مواد مخدر یا قاچاق انسان. وقت آن است اروپا برای شنا كردن خیس شود وقتی می خواهد در مقابل یكجانبه گرایی آمریكا بایستد'.

** نقد مثبت مواضع ظریف
ارزیابی سخنان ظریف و پرداختن به جزییات محتوای مواضع وزیر امور خارجه از نگاه كاربران از سهم زیادی در پیام های توئیتری با تاكید بر دفاع از سیاست خارجی جمهوری اسلامی و طرح مطالبات ایران از دولت های غربی داشته است.
حمایت از مواضع مشفقانه وزیر امور خارجه در بسیاری از پیامهای توئیتر به چشم می خورد و كاربران با تاكید بر پشتیبانی از ایشان، در این باره نوشته اند: 'ظریف یك تنه و شاید به تنهایی از عزت ایران از تمامیت ارضی ایران در مناسبات بین المللی دفاع می كند، تاریخ را خوب بخوانیم كه ممكن است خدای ناكرده افسوس نبود شخص مثل او را بخوریم'.
در پیامی آمده است: 'ظریف از هر تریبون بین‌المللی - مونیخ، بروكسل (پارلمان اروپا) و نیویورك - برای پیش كشیدن بحث حمایت غرب از صدام استفاده می‌كند. حال باید یك قدم فراتر بگذاریم و جدی‌تر بپرسیم چرا دولت آمریكا و برخی متحدین اجازه ندادند موضوع جنگ ایران و عراق و جنایات جنگی در دادگاه صدام مطرح شود؟'
كاربری در ستایش از عملكرد وزیر امور خارجه در برابر كشورهای دیگر نوشته است: 'ظریف به واقع سرباز ایران است. وطن پرستی همین صحبتهای امروز ظریف بود و تمام'.
در توئیتی دیگر هم آمده است: 'دم دكتر ظریف گرم كه با یك فرمان 'نرمش قهرمانانه' رهبرانقلاب تا آخر پای برجام ایستاد. نه از ناسزا ترسید، نه از پیامك. هم توهین و تهمت شنید و هم از پشت خنجر خورد'.
دیگری هم معتقد بوده 'دفاع جانانه دكتر ظریف از حق حفظ صنعت موشكی در ایران. سخنان سنجیده و تهاجمی ظریف علیه نیروهای آمریكا كه ده‌هزار كیلومتر سفر كرده‌اند تا در تمام مرزهای ما پایگاه ایجاد كنند. 'اصلا پرشور می شوم از شور این مرد'.
بازتاب سخنان دكتر ظریف در نشریه پولتیكو هم در فضای توئیتر گسترده بوده كه نوشته است: 'سخنرانی ظریف را عملكرد خیره‌كننده بود كه بخاطر صراحت، جسارت و بموقع بودنش بسرعت در صدر مباحث كنفرانس مونیخ قرارگرفت'.
كاربر دیگری در حمایت از مواضع دكتر ظریف در كنفرانس امنیتی مونیخ نوشته است: 'جواد ظریف درود بر شرفت جواد ظریف درود بر غیرتت كه به زبان خودشان كثافت سلاح های شیمیایی شان را به رخشان می كشی. درود بر شرافتت كه از توان موشكی كشور با منطق درست محكم دفاع می كنی. درود بر شما كه گفتی اگر قرار بر پاسخگویی باشه شما باید بیایید جواب سلاح های شیمیایی تون را بدهید'.
برخی از كاربران پخش بخش هایی از مصاحبه محمدجواد ظریف در حاشیه كنفرانس امنیتی مونیخ در بخش های خبری تلویزیون را مورد توجه قرار داده و با تاكید بر اهمیت سخنان وی، رویكرد متفاوت صدا و سیما را برجسته كرده است. كاربری نوشته است: 'سخنرانی ظریف در نشست امنیتی مونیخ؛ آن‌قدر برای صداوسیما؛ اهمیت داشت كه در میانه‌ خبر 20:30 شبكه دو سیما و بعداز خبرهای كم اهمیت‌تر پخش شد. یادمان نمی‌رود خبر بیانیه‌خوانی‌های جلیلی؛ چطور در صداوسیما پوشش داده می‌شد'.

** انتقاد از مواضع ظریف
در همین ارتباط درباره انتقاد مخالفان از مواضع وزیر امور خارجه نیز در پیام های توئیتری مطرح شده است. كاربری نوشته است: 'كلمات ظریف و های‌هوی دلواپسان 1.آیا كسی به ما جنگنده‌ای برای دفاع از خود می‌فروشد؟ اگر مورد حمله قرار بگیریم قرار است با شمشیر از خود دفاع كنیم؟ 2.اگر اروپا از اینكه ما موشك می‌سازیم شكایت دارد باید به ما جنگنده بفروشد» دلواپسان نگاه مثبتی به این متن ندارند.
**پژوهشم**