وزیر خارجه عمان: اظهارات ضدایرانی نتانیاهو را تایید نكردیم

مسكو - ایرنا - وزیر امور خارجه عمان به اظهارات ضد ایرانی بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی در ورشو واكنش نشان داد و گفت: عمان اظهارات نتانیاهو را تایید نكرده است.

به گزارش ایرنا، یوسف بن علوی روز دوشنبه در كنفرانس خبری مشترك با سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه در واكنش به این پرسش كه آیا شما اظهار نظر نتانیاهو در ورشو مبنی بر اینكه هدف همه شركت كنندگان مقابله با ایران است را تایید می كنید؟، این مطلب را بیان كرد.
وی با بیان اینكه نخست وزیر اسراییل بدون شك هر چه می خواهد می تواند بگوید، اظهار داشت: اما این به آن معنی نیست كه ما با وی موافقیم؛ اگر نتانیاهو می خواهد از طرف دیگران سخن بگوید مطابق با معیارهای بین المللی نیاز به رویكرد مسئولانه و توافق شده با دیگران دارد.
وزیر امور خارجه عمان ادامه داد: ما با وی (نتانیاهو) موافق نیستیم و معتقدیم كه او این حق را ندارد كه مساله را به این شكل مطرح كند باتوجه به اینكه (چنین رفتاری) امنیت و ثبات منطقه را تامین نمی كند.

**نتایج مذاكرات با نتانیاهو و عباس را برای لاوروف تشریح كردم
وزیر خارجه عمان با اشاره به دیدارهای محمود عباس رئیس تشكیلات خودگردان فلسطین و بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی از مسقط گفت: این دیدارها در چارچوب حل و فصل مناقشه اعراب و اسراییل و فلسطین و اسراییل برگزار شد.
بن علوی افزود: برای حل این مسائل نیاز به ایده ها و تلاش های جدید وجود دارد تا شرایط برای مذاكره میان اسراییل و فلسطین فراهم و زمینه برای حل مساله فلسطین بر مبنای دو كشور مستقل ایجاد شود.
بن علوی با بیان اینكه حل این مساله ثبات منطقه را در پی خواهد داشت، اظهار كرد: اسراییل علاقه مند به صلح و ثبات در منطقه است.
وی ادامه داد: ما موضع خود را به هیچ طرفی تحمیل نمی كنیم و آماده ایم تا به حل مساله فلسطین كمك كنیم.
وزیر خارجه عمان گفت: معتقدیم كه پایه و اساس حقوقی پذیرفته شده بین المللی خواه بر اساس تصمیمات مجمع عمومی سازمان ملل یا شورای امنیت برای حل مسائل خاورمیانه كه قابل قبول برای دو طرف باشد وجود دارد و كسانی كه خواهان كمك باشند باید بر این اساس تلاش كنند.

**موضوع عادی سازی روابط با اسراییل مطرح نیست
وزیر خارجه عمان تصریح كرد كه موضوع عادی سازی روابط با اسراییل مطرح نیست بلكه روند صلح جریان دارد كه پس از پایان جنگ سال 1973 بین اعراب و اسراییل هنوز ادامه دارد.
وی افزود: عادی سازی روابط با اسراییل جریان ندارد و روند جستجوی صلح برای فلسطین برای ایجاد حكومت مستقل در این كشور را دنبال می كنیم.
بن علوی گفت: آنچه كه مربوط به پیشرفت این روند می شود نیاز به ایده های جدید دارد تا آرمان ملت فلسطین برای تاسیس حكومت خود تحقق یابد.
وی همچنین بر لزوم تداوم این روند به گونه ای كه جوابگوی منافع اسراییل هم باشد تاكید كرد.

**برخی مانع بازگشت سوریه به اتحادیه عرب می شوند
وزیر خارجه عمان با بیان اینكه برخی كشورها مانع بازگشت سوریه به اتحادیه عرب می شوند بر ضرورت لغو تعلیق عضویت دمشق در این اتحادیه تاكید كرد.
بن علوی خاطرنشان كرد: سوریه موسس اتحادیه عرب بوده است ضمن اینكه این كشور با سایر كشورهای عربی مشتركات زیادی دارد كه برای حل آنها باید به اتحادیه عرب بازگردد.
گفتنی است عضویت سوریه از پاییز سال 2011 با آغاز بحران در این كشور به حالت تعلیق درآمد.
اروپام*391*1346*