تبديل تلفن همراه به ابزار رصد سلامتي با گجت هاي پوشيدني

تهران-ايرنا-گروهي از دانشمندان موفق به طراحي و ساخت نوعي گجت هاي پوشيدني از گرافن شده اند كه با اتصال به گوشي همراه آن را به ابزاري براي رصد سلامت، فعاليت و در بعضي موارد نجات زندگي كاربر تبديل مي كند.

به گزارش روز دوشنبه گروه علمي ايرنا از پايگاه اطلاع رساني ساينس ديلي/Science daily، نمايشگاه كنگره جهاني موبايل/ Mobile World Congress (MWC) 2019 از 25 تا 28 فوريه جاري (6 تا 9 اسفند) در بارسلون برپا خواهد بود و به عرصه اي براي عرضه گجت هاي پوشيدني تبديل شده است.
يكي از ابزارهايي كه توسط موسسه علوم فوتونيك/ The Institute of Photonic Sciencesدر اين نمايشگاه به نمايش درخواهد آمد به كاربر امكان مي دهد ميزان قرارگرفتن خود در معرض نور خورشيد را از طريق يك حسگر فرابنفش/ يو وي زير نظر بگيرد.
اين نوع گجت كه به شكل يك تكه چسب منعطف، شفاف و قابل جدا كردن از پوست طراحي شده به گوشي همراه فرد متصل مي شود و وقتي وي ميزان مشخصي از نور خورشيد را دريافت كرد به او اطلاع مي دهد.
همچنين نوعي دستبند سلامتي با استفاده از فناوري مشابه برچسب يو وي براي اندازه گيري ضربان قلب، حد اشباع اكسيژن، دما و تعداد تنفس در دقيقه در حال انجام تمرين بدني كاربر نيز طراحي و در اين نمايشگاه به نمايش گذاشته مي شود.
غير از اين دو گجت دو فناوري ديگر بر اساس گرافن نيز در اين نمايشگاه حضور دارند؛ يك طيف سنج تك پيكسلي و يك تصويربردار فراطيفي هر دو با قابليت هاي پهن باند. در حاليكه فناوري هاي اين دو پيش از اين تنها با استنفاده از سيستم هاي پرهزينه و پرحجم حسگر نور محتمل و ميسر بود.
كاربر با وجود اضافه شدن بعد طيف سنجي در چنين ابعاد كوچكي به ابزارهايي مجهز خواهد بود كه در گذشته تنها در آزمايشگاه هاي بسيار تخصصي وجود داشت؛ طيف سنج هاي ارزان و كم حجم با وجود طيف گسترده اي از قابليت ها از تشخيص داروهاي تقلبي تا مواد مضر موجود در يك محصول كه استفاده مي كنيم يا غذايي كه مي خوريم، به تدريج به جزئي جداي ناپذير از نيازهاي روزمره ما تبديل مي شوند.
فرانك كاپنز/Frank Koppens محقق ارشد اين گروه در موسسه علوم فوتونيك اسپانيا مي گويد: حسگر دوربين بر اساس گرافن كه در قالب يك دوربين گوشي همراه ساخته شده، باعث مي شود گوشي ها بيش از آنچه به صورت معمول در چشم هاي انسان ديده مي شود را ببينند. اين حسگر به شدت كوچك كه از صدها هزار نورياب ساخته شده است نسبت به نور مافوق قرمز و يو وي به شدت حساس است.
«اين فناوري به كاربر توانايي مي دهد در يك سوپرماركت مواد غذايي را بسنجد و ببيند كدام تازه تر است يا از دوربين گوشي براي رانندگي در زمان مه غليظ با استفاده كند».
علمي**9157**1440