۲۹ بهمن ۱۳۹۷،‏ ۱۴:۱۵
کد خبر: 83213893
۰ نفر
تلاطم در اقتصاد سینمای ایران با پولشویی

تهران - ایرنا - انجمن تهیه كنندگان مستقل سینمای ایران با استقبال از ورود دادستانی به مساله پولشویی در سینما در بیانیه ای اعلام كرد كه پولشویی اقتصاد سینمای ایران را دچار تلاطم كرده است و از طرفی به اعتماد و ساحت تولید فیلم سالم لطمه اساسی وارد ساخته است.

به گزارش روز دوشنبه خبرنگار فرهنگی ایرنا، انجمن تهیه كنندگان مستقل سینمای ایران با انتشار بیانیه ای، از خبر اعلام ورود دادستانی به موضوع پول های كثیف و پولشویی در سینما استقبال كرد.
در بخشی از بیانیه آمده است: «متاسفانه در چند سال اخیر، برخی از سرمایه گذاران كه صاحب پول های مشكوك به اصطلاح كثیف هستند با ورود به بخش تولید فیلم سینمایی و سریال نمایش خانگی نه تنها اقتصاد سینمای ایران را دچار تلاطم كردند، بلكه به اعتماد و ساحت تولید فیلم سالم لطمه اساسی وارد ساختند.
این پول ها كه متاسفانه با مدیریت سالم و به اصطلاح زحمتكشی تولید نشده است، بی محابا در سینما هزینه شده و نظم بازار را دچار خسارت ساخته است.
این سرمایه گذاران با این گونه پول ها بدون مسئولیت رفتار كرده و نوعا برخی تهیه كنندگان نیز با آنها همكاری كرده و نظم بازار تولید را دچار خسارت كرده اند.
همچنین در ادامه این بیانیه انجمن تهیه كنندگان مستقل ضمن استفاده از سرمایه گذاران با مسئولیت كه حاصل تلاش خود را وارد تولید می كنند، ورود پولشویان را باعث وهن این قبیل سرمایه گذاران سالم می داند.
این انجمن ضمن تشكر از دادستانی،امیدوار است كه این سرمایه های غیر سالم با این حضور از سینما سریعتر كوچ كنند.

** پولشویی موضوع داغ سینما

به گزارش ایرنا، پولشویی این روزها یكی از داغ‌ترین موضوعاتی است كه سینمای ایران با آن دست و پنجه نرم می‌كند، مسئله‌ای كه همه بر سر آن اتفاق نظر دارند و از آسیب‌های آن می‌گویند اما هیچكس از چگونگی برطرف كردن این معضل سخنی نمی‌گوید.
این مسئله در جشنواره های مختلف از جمله این دوره سی و هفتمین آن نیز به یكی از چالش‌های نشست‌های خبری تبدیل شده بود و در اكثر نشستها پرسشی درباره چگونگی تامین سرمایه ساخت فیلم از سوی اهالی رسانه مطرح می شد.
آنچه مسلم است، بیشتر اصحاب و اهالی سینما به دنبال چرایی این مهم هستند تا چراكه اگر در زمانی مناسب جلوی این مسئله گرفته نشود، مشخص نیست چه تبعاتی را به همراه خواهد داشت.

** پولشویی و بیانیه ای دیگر

مرداد ماه سال جاری بود كه كانون كارگردانان سینمای ایران نیز با انتشار بیانیه‌ای نسبت به ورود آنچه سرمایه‌های مشكوك به سینما خواند، هشدار داده و اعلام داشتند: این سرمایه‌ها با تغییر مناسبات تولید، حیات سینمای ایران را در خطر قرار داده است.
این برای نخستین بار است كه یكی از بحث‌انگیزترین مسائل مطرح سال‌های اخیر سینمای ایران از سوی گروهی از سینماگران ایرانی به شكل جمعی مطرح می‌شود.
در این بیانیه گفته شده است كه اهالی سینمای ایران ناظر ورود پول‌های كلانی از منابع نامشخص و بعضاً دارای شبهه به حیطه اقتصاد سینمای ایران هستند.
با آنكه این بیانیه صریح‌ترین موضع‌گیری یكی از مهم‌ترین نهادهای صنفی سینمای ایران نسبت به موضوعی محسوب می‌شود كه در سال‌های اخیر روند تولید و عرضه فیلم‌ها در ایران را تغییر داده است، اما همچنان در آن اشاره مشخصی به صاحبان این سرمایه‌های مشكوك و دریافت كنندگانش نشده است.
در محافل رسانه‌ای و فرهنگی از پول‌های مشكوك به عنوان منابعی یاد می‌‌شود كه حاصل فعالیت‌هایی نامشخص اقتصادی خارج از حوزه فرهنگ و هنر هستند و توسط افرادی معمولا بی‌سابقه در این حوزه برای تولید فیلم، تئاتر و آثار هنری به كار گرفته می‌شوند.
درباره ماهیت تأمین‌كننده پول‌هایی كه مشكوك نامیده می‌شوند، نظرات مختلفی مطرح می‌شود. گروهی این پول‌ها را محصول فعالیت‌هایی غیرقانونی در بخش‌های سایه‌ای اقتصاد ایران می‌دانند و گروهی دیگر آنها را عاملی هدایت‌شده برای تأثیرگذاری محتوایی بر روند كلی تولید آثار هنری در ایران ارزیابی می‌كنند.
فراهنگ ** 9210 ** 1355 **