مرحله سوم پالایشگاه نفت ستاره خلیج فارس بهره برداری شد

بندرعباس- ایرنا- مرحله سوم پالایشگاه نفت ستاره خلیج فارس در غرب بندرعباس امروز (دوشنبه ) با حضور دكتر حسن روحانی رییس جمهوری به بهره برداری رسید.

به گزارش ایرنا، مدیرعامل پالایشگاه نفت ستاره خلیج فارس در این مراسم اظهارداشت: هم اكنون با درمدار قرار گرفتن مرحله 3، این پالایشگاه قادر خواهد بود روزانه تا 45 میلیون لیتر بنزین یورو 5، همچنین 12 میلیون لیتر نفت گاز، 3 میلیون لیتر گاز مایع و 2 میلیون لیتر سوخت جت تولید كند.
محمدعلی دادور ظرفیت دریافت خوراك مرحله سوم پالایشگاه نفت ستاره خلیج فارس را 120 هزار بشكه در روز اعلام كرد و ابراز داشت: این مرحله بدون سرمایه گذار خارجی و با 98.35 پیشرفت فیزیكی درصد انجام شده است.
وی ادامه داد: با افتتاح فاز سوم پالایشگاه ستاره خلیج ‌فارس، روزانه 45 میلیون لیتر بنزین یورو 5 در این پالایشگاه تولید خواهد شد كه مطابق با 50 درصد بنزین مصرفی در كشور است.
دادور گفت: گازوئیل یورو تولیدی در پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج فارس هم از دو ماه گذشته در مبادی تجاری بنادر مهم بوشهر، چابهار و بندرعباس توزیع می‌شود.
وی اظهار داشت: عملیات ساخت مرحله چهارم این طرح ملی كه نقشی راهبردی در توازن انرژی كشور و منطقه ایفا كرده و ایران را از واردكننده بنزین به صادركننده این محصول راهبردی تبدیل می كند، آغاز شده است.
مدیرعامل پالایشگاه نفت ستاره خلیج فارس، بیان داشت: تولید روزانه 12 میلیون لیتر گازوییل و نفت سفید و 3 میلیون لیتر فرآورده گاز مایع از دیگر دستاوردهای راه‌ اندازی فاز سوم پالایشگاه ستاره خلیج‌ فارس است.
به گفته دادور، استفاده 70 درصدی از تجهیزات تولیدی داخلی، اجرا توسط نیروهای داخلی، بهره گیری از نیروهای جوان متخصص، كمك به ارتقای شاخص های محیط زیست با تولید فرآورده‌های باكیفیت، تقویت قدرت دیپلماسی و ثبت ركوردهای بی‌نظیر در راه‌اندازی از جمله ویژگی‌های بارز پالایشگاه ستاره خلیج فارس به شمار می‌ رود كه این طرح عظیم را به یك طرح ملی تبدیل كرده است.
به گزارش ایرنا، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی روز یكشنبه از طریق فروودگاه بندرلنگه وارد این شهر و استان هرمزگان شد و در اجتماع مردم بندرلنگه سخنرانی كرد.
رییس جمهوری همچنین در سفر استانی به هرمزگان از مجتمع كارخانه های منطقه یكم نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی دیدن كرد و با نحوه فعالیت آنها آشنا شد.
افتتاح زیر دریایی فاتح و شركت در نشست شورای اداری هرمزگان از دیگر برنامه های نخستین روز سفر رییس جمهوری به این استان بود.
همچنین شب گذشته با ابلاغ دستور رییس جمهوری، 40 طرح بزرگ اقتصادی با اعتبار 60 هزار میلیارد ریال به صورت ویدئو كنفرانسی به بهره برداری رسید.
رییس جمهور امروز در نشست خبری دستاوردهای این سفر را در جمع خبرنگاران تشریح خواهد كرد.
در این سفر2 روزه هیات دولت به هرمزگان، وزیران نفت، راه و شهرسازی، اطلاعات، جهاد كشاورزی، نیرو، و دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و رییس دفتر رییس جمهوری، دكتر روحانی را همراهی می كنند.
9887/3219/ 3219