مذاكره با شستا برای واگذاری برخی شركت ها به تعاونی ها

تهران- ایرنا- معاون وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی از مذاكره با شركت سرمایه گذاری تامین اجتماعی (شستا) برای واگذاری چند شركت به تعاونی ها خبر داد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، محمدجعفر كبیری عصر یكشنبه در نشست مشترك با اعضای كمیسیون كشاورزی اتاق تعاون ایران اعلام كرد: از سال 88 مقرر شد سالیانه 30 درصد درآمدهای حاصل از اجرای سیاست های كلی اصل 44 قانون اساسی به بخش تعاون تعلق بگیرد كه مجموع این رقم به 17 هزار میلیارد تومان رسیده اما تاكنون هیچ پرداختی به بخش تعاون صورت نگرفته است.
وی افزود: برای تحقق این هدف با شستا مذاكره می كنیم تا چند شركت قابل واگذاری مطابق با توانمندی های بخش تعاون به این بخش واگذار شود و تلاش می كنیم اگر مشكلاتی در زمینه تامین مالی رخ داد آنها را نیز با چاره اندیشی و تدبیر حل كنیم.
كبیری با تاكید بر ضرورت افزایش تعامل بین بخش عمومی و حاكمیتی تعاون تصریح كرد: ما باید همصدا شویم تا بتوانیم اهداف بخش تعاون را محقق كنیم.
این مسئول بر ضرورت توسعه بازار و برند تاكید و تصریح كرد: اگر بتوانیم منابع مالی مناسب برای برندسازی را تامین كنیم این تسهیلات را به شكل جداگانه پرداخت نخواهیم كرد و فقط در قالب زنجیره ارزش نسبت به پرداخت تسهیلات اقدام می كنیم كه در این زمینه اتحادیه ها باید نقش حلقه واسط را ایفا كنند.
كبیری معافیت تعرفه ای واردات كالاهای مصرفی از سوی تعاونی های مرزنشین را یكی از اقدامات مهم دولت برای حمایت از تعاونی ها دانست و یادآوری كرد: تعرفه واردات كالاهای مصرفی به دست تعاونی های مرزنشینان به صفر رسیده است.

** 26 هزار تعاونی فعال در بخش كشاورزی
رییس كمیسیون كشاورزی اتاق تعاون ایران در ادامه این جلسه گفت: كشاورزان سهم عمده ای در تولید ناخالص داخلی دارند اما همواره این بخش به دلیل بروز بلایای طبیعی و خسارت ناشی از آن با بحران روبرو است.
ارسلان قاسمی افزود: 26 هزار تعاونی فعال در بخش كشاورزی وجود دارد كه باید برای حمایت از آنها تسهیلات مناسب تامین شود.
وی ادامه داد: اگر مسئولان نسبت به تامین تسهیلات برای تعاونی های كشاورزی اقدام نكنند ناگزیر به واردات كالا و محصولات كشاورزی خواهیم بود. بنابراین بهتر است هزینه تامین واردات صرف پرداخت تسهیلات شود تا بتوانیم 18 هزار تعاونی كشاورزی غیرفعال را كه برای سال آینده به مشاركت آنها در تولید نیاز داریم بار دیگر فعال كنیم.
رییس كمیسیون كشاورزی اتاق تعاون ایران بر ضرورت مشاركت بخش تعاون در خصوصی سازی اشاره كرد و عنوان داشت: اجاره به شرط تملیك یا پیمان مدیریتی نیز جزو شیوه های واگذاری شركت های مشمول اصل 44 قانون اساسی بوده اما تاكنون این شیوه ها در واگذاری های بخش تعاون اجرایی نشده است.

اقتصام*9454*1961*