انصارالله یمن بر اجرای توافقنامه صلح سوئد تاكید كرد

تهران-ایرنا- سید عبدالملك بدرالدین الحوثی رهبر جنبش انصارالله یمن روز یكشنبه در دیدار با 'مارتین گریفیتس' نماینده ویژه سازمان ملل متحد در امور یمن بار دیگر بر آمادگی كامل این جنبش بر اجرای توافقنامه صلح سوئد تاكید كرد.

به گزارش خبرگزاری روسی اسپوتنیك، الحوثی امروز از نماینده ویژه سازمان ملل متحد كه به صنعا سفر كرده است استقبال و درباره اجرای صلح در یمن با وی گفت وگو كرد.
الحوثی در این دیدار از كارشكنی دولت مستعفی یمن در اجرای توافقنامه صلح سوئد و لجاجت در عدم اجرای طرح رئیس كمیته هماهنگی و استقرار نیروهای بین المللی در بندر الحدیده انتقاد كرد.
وی افزود:ما هیچ گونه آمادگی ازسوی طرف مقابل برای تبادل پرونده اسیران ندیده ایم و این نشان می دهد كه آنها خواستار برقراری امنیت و صلح در یمن نیستند.
رهبر جنبش انصارالله همچنین از سنگ اندازی دولت مستعفی یمن بر سر موارد مورد توافق دیگر از جمله حل سریع مشكلات اقتصادی، بررسی مكانیزم ها و راه های مناسب برای بازگشایی فرودگاه بین المللی صنعا، برقراری آتش بس در استان تعز به شدت انتقاد كرد.
این دومین سفر گریفیتس به صنعا طی دو هفته اخیر است. وی 22 بهمن نیز برای گفت وگو با طرف های درگیر یمنی درخصوص عقب نشینی نیروی نظامی از بندر الحدیده و استقرار نیروهای بین المللی در آن وارد صنعا شده بود.
پس از گذشت نزدیك به چهار سال از آغاز جنگ یمن، چهارمین دور مذاكرات صلح در این كشور، 15 آذرماه با میانجیگری نماینده ویژه سازمان ملل متحد در استكهلم سوئد برگزار شد.
نمایندگان جنبش انصارالله و دولت فراری یمن پس از یك هفته مذاكره، به توافق های مهمی از جمله عقب نشینی نیروهای نظامی دو طرف از بندر الحدیده ظرف 14 روز دست یافتند.
بازگشایی فرودگاه صنعا، پرداخت حقوق كارمندان و ارسال كمك‌ها از دیگر محورهای اصلی مذاكرات بود.
اما عربستان و دولت مستعفی یمن همچنان از اجرای توافقات یادشده سر باز می زنند.
شورای امنیت سازمان ملل متحد نیز پس از امضای توافقنامه صلح استكهلم با اجماع، پیش نویس قطعنامه ای برای استقرار ناظران بین المللی در الحدیده یمن را تصویب كرد.
جنگ علیه یمن از ششم فروردین سال 1394 از سوی ائتلاف عربستان تاكنون بیش از 16 هزار كشته برجای گذاشته و میلیون‌ها یمنی را با بحران شدید گرسنگی و قحطی روبرو كرده است، به گونه ای كه سازمان ملل در گزارشی، قحطی در این كشور را 'بزرگ‌ ترین فاجعه انسانی' نامید.
شمار زیادی از این كشته ها را زنان و كودكان تشكیل می دهند.
شبك**خاورم**9329**1392