پیشرفته ترین زیردریایی بومی ایران به نیروی دریایی پیوست

بندرعباس - ایرنا - پیشرفته ترین زیر دریایی جمهوری اسلامی ایران با نام «فاتح» عصر یكشنبه با حضور رییس جمهوری رونمایی و به نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران (نداجا) پیوست شد.

به گزارش ایرنا، وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در آیین بهره برداری از این زیردریایی گفت: زیر دریایی فاتح به طور كامل بومی بوده كه ساخت و طراحی صفر تا صد آن به دست دانشمندان و متخصصان متعهد و توانمند سازمان صنایع دریایی وزارت دفاع انجام شده است.
امیر سرتیپ امیر حاتمی افزود: فاتح به عنوان نخستین زیردریایی كلاس نیمه سنگین ایران دارای ویژگی های برجسته و منحصربه فرد و از فناوری های روز دنیا برخوردار بوده است كه پس از موفقیت در انجام آزمایش های نهایی، به ناوگان نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران پیوست.
وی بیان كرد: این زیردریایی از سامانه های سوناری، رانش الكتریكی، مدیریت نبرد تركیبی، سامانه هدایت موشك زیر سطح به سطح، هدایت اژدر، جنگ های الكترونیكی و مخابراتی، سامانه مخابراتی امن و یكپارچه و ده ها سامانه مدرن دیگر برخوردار است كه به نوبه خود موجب افزایش قدرت دفاعی و آفندی نیروی دریای راهبردی ارتش جمهوری اسلامی ایران می شود.
وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح اظهار داشت: وزارت دفاع با محوریت سازمان صنایع دریایی آمادگی دارد در راستای انجام ماموریت های خطیر نیروهای مقتدر دریایی جمهوری اسلامی اعم از ارتش جمهوری اسلامی ایران، سپاه پاسداران و نیروی انتظامی نسبت به طراحی، ساخت و تامین تجهیزات و تسلیحات پیشرفته دریایی، انواع شناورهای تندرو، سطحی، زیر سطحی و اثر سطحی با جدیدترین فناوری های روز جهان اقدام كند.
امیر سرتیپ حاتمی یادآور شد: ساخت این زیر دریایی پیشرفته به دست متخصصان صنعت دفاعی حاكی از بلوغ و تعمیق روحیه خود باوری، خود اتكایی و مدیریت جهادی در تلاشگران عرصه علم و صنعت دفاعی كشور است.
وی افزود: بر این باوریم كه صنعت دفاعی از مولفه های اصلی استقلال كشور و ضامن امنیت و ثبات آن و عقبه راهبردی نیروهای مسلح است.
وزیر دفاع ادامه داد: خداوند متعال را شاكریم كه نیروهای مسلح كشورمان امروز با داشتن نیروهای مومن، انقلابی و مجاهد تحت فرماندهی مقام معظم رهبری و حمایت های راهگشای دولت خدمتگزار با تجهیزات به روز و هوشمند، متناسب با تهدیدها به خوبی می توانند از حدود و مرزهای جمهوری اسلامی ایران و ارزش های والای انقلاب كه ثمره خون پاك هزاران شهید سبك بال است، دفاع كنند.
رییس جمهوری و هیات همراه امروز یكشنبه از طریق فرودگاه بندرلنگه وارد هرمزگان شد و در جمع مردم غرب استان در بندر لنگه سخنرانی كرد.
به گزارش ایرنا، زیرسطحی 527 تنی فاتح نخستین زیردریایی نیمه سنگین ساخت جمهوری اسلامی ایران است.
این زیردریایی كه از نظر مشخصات عملیاتی بسیار برتر از غدیر (زیردریایی پیشین ایران) است، توانایی حركت در عمق 200 متر را به صورت عادی داشته و بیشینه ژرفای قابل دستیابی برای آن نیز 250 متر است.
فاتح توان دریانوردی به مدت 35 روز را دارد كه از این لحاظ نیز بهبود چشمگیری نسبت به زیردریایی غدیر دارد.
سرعت سطحی فاتح 11 نات (20٫35 كیلومتر بر ساعت) و در حالت غوطه ور 14 نات (25٫9 كیلومتر بر ساعت) است. این زیردریایی توانایی حمل موشك‌های زیرسطحی، موشك‌های دوش‌پرتاب سطح به هوا و همچنین امكان حمل نیروهای تكاور و رساندن آن‌ها به نقاط مورد نظر را نیز دارد.
فاتح دارای چهار مقر پرتاب اژدرهای كالیبر 533 میلی‌متری است و توانایی حمل هشت مین دریایی و 2 اژدر رزرو را دارد.
بر اساس اعلام وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح نقش اصلی زیردریایی فاتح مقابله با یگان های شناور سطحی و زیر سطحی با استفاده از اژدر و موشك است. این زیردریایی می تواند به صورت انفرادی و یا گروهی(به همراه سایر زیردریایی ها، یگان های شناور و تجهیزات ساحلی) عمل كند.
ماموریت مهم دیگر این زیر دریایی قابلیت مین ریزی در دریا است و چناچه تهاجم آبی خاكی به سواحل كشور متصور باشد، از این كلاس زیردریایی در فاصله مناسب از ساحل به عنوان یگان جلودار، با هدف مقابله با یگان های آبی خاكی حامل نفر و تجهیزات دشمن استفاده می شود.
از دیگر ماموریت های حائز اهمیت زیردریایی فاتح در زمان صلح، عملیات تجسس و جمع آوری اطلاعات است.
این زیردریایی دارای قابلیت ممتاز در اجرای عملیات چریكی بوده و قادر است در بنادر و نقاط محدود سواحل وارد شده و به انتقال نیروی مخصوص بپردازد.
زیردریایی فاتح به لحاظ ابعاد بدنه و پروانه، هوشمندی دستگاه ها و سامانه ها، مناسب اجرای ماموریت های محوله است.
زیر سطحی فاتح ابر سامانه ای با بیش از 412 هزار قطعه و نتیجه تلاش 4 میلیون و 202هزار نفر ساعت متخصصان توانمند داخلی است كه در صنایع دریایی وزارت دفاع با همكاری نیروی دریایی ارتش و مبتكران دانشگاه ها و مراكز علمی كشور طراحی و آماده شده است.
زیردریایی فاتح با بهره مندی از 76 عنوان فناوری روز دنیا از سامانه های پیشرفته سوناری، رانش الكتریكی، مدیریت نبرد تركیبی، سامانه هدایت موشك زیر سطحی به سطح، هدایت اژدر، جنگ های الكترونیكی و مخابراتی، سامانه مخابراتی امن و یكپارچه و ده ها سامانه مدرن دیگر برخوردار است كه به نوبه خود موجبات افزایش قدرت دفاعی و آفندی نیروی دریایی راهبردی ارتش جمهوری اسلامی ایران را فراهم می كند.
این زیردریایی توانایی حمل انواع موشك ها، حمل اژدر و مین و همچنین امكان حمل نیروهای تكاور و رساندن آن‌ ها به نقاط مورد نظر را نیز دارد.
در سفر استانی رییس جمهوری 40 طرح اقتصادی با اعتبار 60 هزار میلیارد ریال در هرمزگان به بهره برداری می رسد.
شركت در نشست شورای اداری هرمزگان از دیگر برنامه های سفر رییس جمهوری به این استان است.
روز دوم سفر رییس جمهوری به هرمزگان نیز با بهره برداری از طرح های نیروی دریایی و به آب اندازی زیر دریایی آغاز می شود.
همچنین بهره برداری از طرح های ویدئو كنفرانسی جهاد كشاورزی و راه و شهرسازی روز دوشنبه با حضور رییس جمهوری انجام می شود.
به گزارش ایرنا، رییس دفتر رییس جمهوری، وزرای نفت، اطلاعات، جهاد كشاورزی، نیرو، كشور و دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح رییس جمهوری را در این سفر دو روزه همراهی می كنند
رییس جمهوری و هیات همراه امروز و فردا (یكشنبه و دوشنبه ) 28 و 29 بهمن جاری مهمان مردم هرمزگان هستند.
7195/6048