دولت دست دلالان را از بازار نهاده های دامی كوتاه كند

تهران- ایرنا- رییس انجمن صنفی گاوداران، از روان سازی توزیع نهاده های دامی یارانه ای شركت پشتیبانی امور دام خبرداد و گفت: برای ادامه حیات صنعت دامی كشور انتظار می رود دولت، دست دلالان و واسطه گران را از بازار نهاده های دامی كوتاه كند.

«سید احمد مقدسی» روز یكشنبه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا افزود: اكنون بخش عمده نهاده دامی توسط تجار با دریافت ارز رسمی 4200 تومانی تامین و به كشور وارد می شود.
وی مدعی شد كه این نهاده ها با قیمت یارانه ای به واحد تولیدی نمی رسد و با دست به دست شدن كالا و حضور پررنگ دلالان و واسطه گران، با قیمت های بازار آزاد به دست تولیدكنندگان می رسد كه در نتیجه بر قیمت تمام شده تاثیر می گذارد.
به گفته وی، هركیلوگرم كنجاله سویای وارداتی با قیمت بیش از 3500 تومان، ذرت 1800 تومان و جو 1700 تومان در بازار آزاد به فروش می رسد درحالی كه همه این اقلام با ارز رسمی توسط تجار وارد كشور می شود.
وی اظهارداشت: اكنون بخشی از نیاز صنعت دامی كشور توسط شركت پشتیبانی امور دام كشور تامین می شود؛ این شركت توان تامین همه نهاده های مورد نیاز تولیدكنندگان را ندارد؛ بنابراین تولیدكنندگان ناچارند بخش دیگری از نیاز را از محل بازار آزاد با قیمت های بالا تامین كنند.
رییس این تشكل صنفی ادامه داد: آن بخش از نهاده های دامی كه توسط دولت توزیع می شود برای هر كیلوگرم كنجاله سویا وارداتی و داخلی مبلغ 2450 تومان، ذرت وارداتی 1350 تومان و جو وارداتی 1350 تومان در بنادر كشور پرداخت می شود.

** توزیع علوفه دامی روان شد
رییس انجمن صنفی گاوداران با بیان اینكه در هفته های گذشته تولیدكنندگان با مشكل تامین علوفه دامی مواجه بودند، اضافه كرد: در روزهای اخیر تامین و توزیع نهاده های دامی یارانه ای روان شده است.
وی افزود: طبق آمارهای وزارت جهاد كشاورزی، امسال 10 میلیون 733 هزار تن شیرخام در كشور تولید شده كه نسبت به سال گذشته حداقل 5.7 درصد افزایش را نشان می دهد؛ بنابراین اكنون كمبودی در زمینه تولید این محصول نداریم.
«همچنان تولیدكنندگان این بخش با مشكل نقدینگی برای تامین علوفه دامی مواجه اند و با توجه به نوسان قیمت ارز و افزایش نرخ گوشت قرمز، برخی تولیدكنندگان دام های شیری كه ناتوان در تامین علوفه مورد نیاز هستند اقدام به حذف دام و روانه سازی آنها به كشتارگاه ها می كنند كه این مساله در سال آینده می تواند در بحث كاهش تولید شیرخام نگران كننده باشد.»
مقدسی، راهكار پیشنهادی برای دولت در این زمینه را «تامین به موقع علوفه مورد نیاز صنعت دام، جلوگیری از افزایش قیمت ها و كاهش تولید در سال آتی عرضه نهاده های دامی به شكل مستقیم به تولیدكنندگان و تشكل های این بخش» بیان كرد.
به گفته وی، دولت نباید اجازه دهد علوفه دامی كه با ارز رسمی وارد كشور می شود به دست دلالان رسیده و با قیمت های آزاد به دست تولیدكنندگان برسد.
به گزارش ایرنا، براساس مصوبه ستاد تنظیم بازار در اواسط آذرماه­ قیمت خرید شیرخام­ از محل دامداری ها هر كیلوگرم 2000 تومان تعیین شد كه با ابلاغ آن به همه واحدهای دامداری و كارخانجات لبنی توسط سازمان حمایت از مصرف كنندگان و تولیدكنندگان و همچنین انجمن صنایع لبنی ایران، همه ملزم به اجرا و رعایت آن شدند.
اقتصام**9186 ** 2023

سرخط اخبار اقتصاد