69 طرح سرمايه گذاري گردشگري در سيستان وبلوچستان درحال اجراست

زاهدان- ايرنا- مدير كل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري سيستان و بلوچستان گفت: 69 طرح سرمايه گذاري گردشگري با اعتبار 696 ميليارد تومان توسط بخش خصوصي در اين استان در حال ساخت است.

به گزارش ايرنا عليرضا جلال زايي روز يكشنبه در نشست كميته پيشگيري از وقوع جرم مبتني بر اقتصاد مقاومتي و توسعه گردشگري سيستان و بلوچستان اظهار داشت: با راه اندازي اين طرح ها بزودي براي هزار و 651 نفر در اين استان اشتغال ايجاد مي شود.
وي گفت: با وجود همه دسيسه هاي دشمنان در سيستان و بلوچستان خللي در ورود گردشگران داخلي و خارجي به اين استان انجام نشده است به طوريكه در شبي كه بمب گذاري به مقرر انتظامي چابهار رخ داد تور گردشگري داخلي و خارجي بدون هيچ مشكلي در آنجا حضور يافتند.
مدير كل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري سيستان و بلوچستان افزود: با توجه به اقدامات انجام شده در سالهاي اخير بسياري از گردشگران داخلي و خارجي مشتاق سفر به اين استان هستند به طوريكه همواره دچار كمبود مكان براي اسكان آنان هستيم.
وي بر دسترسي اين اداره كل به حساب هاي اقماري گردشگري براي برنامه ريزي بهتر براي ورود و خروج گردشگران تاكيد كرد.
جلالزايي گفت: همچنين براي نخستين بار شاهد مهاجرت معكوس به سيستان و بلوچستان هستيم به طوريكه بسياري از افراد با ترغيب شدن به راه اندازي اماكن بوم گردي پذيراي مهمانان خارجي و داخلي شده اند.
وي بيان كرد: تا پايان سال تعداد اقامتگاه هاي بوم گردي سيستان و بلوچستان به 70 اقامتگاه افزايش خواهد يافت.
مديركل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري سيستان و بلوچستان اظهار داشت: در نشست اخير با مسئولان كشوري و استاني پيشنهاد شد فرمانداران به زير مجموعه هاي خود دستور دهند تا در همه روستاهاي استان يك اقامتگاه بومگردي راه اندازي كنند.
وي ورود 61 هزار زائر پاكستاني تنها در اربعين را از جمله ظرفيت هاي سيستان و بلوچستان در پذيرايي از زائران خارجي برشمرد.
جلال زايي بيان كرد: امسال در زمان تحويل سال برنامه هاي مختلفي از رسانه ملي براي معرفي سيستان و بلوچستان پيش بيني شده است.
سرپرست اداره پيشگيري امنيتي و انتظامي دادگستري سيستان و بلوچستان نيز ضريب امنيتي اين استان را خوب ارزيابي كرد و گفت: ضروريست اداره كل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري مشكلات و كمبودهاي حوزه گردشگري را مشخص كند تا به كمك دستگاه قضايي بتوان به رفع اين موانع كمك كرد.
غلامرضا باغ شيرين تهيه طرح جامع گردشگري سيستان و بلوچستان را فرصت منحصر به فرد براي رفع موانع پيش روي اين صنعت سودآور و اشتغالزا عنوان كرد.
به گزارش ايرنا سيستان و بلوچستان با دارا بودن افزون بر هزار و 700 اثر تاريخي، فرهنگي و غيره در 20 شهرستان يكي از استان هاي غني كشور به لحاظ داشته هاي باستاني، تاريخي، فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري است كه به گفته كارشناسان به اندازه يك كشور جاذبه تاريخي و گردشگري دارد.
سواحل زيباي ماسه اي و صخره اي، آثار تاريخي شهر سوخته و قلعه هاي باستاني، آب و هواي سرد و گرم، آبشارها و چشمه هاي آب گرم، باغات ميوه هاي سردسيري و گرمسيري، نخيلات و مركبات، غارها، رودخانه هاي سرسبز و پرآب، سنگ نگاه ها، محوطه هاي تمدني و تاريخي بخشي از جاذبه هاي تاريخي و گردشگري در سطح استان سيستان و بلوچستان است كه هنوز برخي از آنها در كشور ناشناخته مانده است.
7316**3213