حل اختلافات اسراييل و فلسطين راه درازي پيش رو دارد

تهران – ايرنا – عادل الجبير وزير مشاور در امور خارجه عربستان در پاسخ به اظهارات 'بنيامين نتانياهو' نخست وزير رژيم صهيونيستي در مورد لزوم پذيرش توافق قرن توسط كشورهاي عربي گفت كه حل اختلاف بين اسرائيلي ها و فلسطيني ها راه طولاني را در پيش دارد.

به گزارش روز يكشنبه ايرنا، شبكه راديو و تلويزيون 'كان' رژيم صهيونيستي جزئياتي از جلسه بنيامين نتانياهو نخست وزير رژيم صهيونيستي با مقامات كشورهاي عربي در كنفرانس ورشو را افشا و روزنامه جروزالم پست آن را گزارش كرد.
جروزالم پست گفته هاي نتانياهو را هشداري به كشورهاي عرب در مورد عدم پذيرش توافق قرن توسط ارزيابي كرد و نوشت: نتانياهو به كشورهاي عربي هشدار داد كه طرح دولت آمريكا براي صلح بين فلسطيني ها و اسرائيلي ها را رد نكنند.
نتانياهو در ورشو گفت، آنها منتظر ارائه اين طرح هستند كه احتمالا پس از انتخابات پارلماني اسرائيل ارائه خواهد شد. فكر ميكنم هيچكدام از ما نبايد طرح دولت آمريكا را حتي پيش از ارائه آن رد كنيم.
عادل الجبير وزير مشاور در وزارت خارجه عربستان در كنفرانس امنيتي مونيخ و در پاسخ گفت كه حل مساله اسرائيلي ها و فلسطيني ها مسير طولاني را در پيش دارد تا جايي كه احساسات را فروكش كرده و در مقطعي موجب همكاري قويتر كشورها در منطقه شود.
نخست وزير رژيم صهيونيستي كه نشست ورشو را براي خود موقعيت مناسبي در راستاي پيشبرد اهداف در گسترش روابط با كشورهاي عربي مي دانست به نظر با چنين واكنشي از سوي عربستان شكست خورده به نظر مي رسد.
نتانياهو همچنين در اين جلسه موضوعاتي درمورد اختلاف بين فلسطيني ها و اسرائيلي ها مطرح كرد و به رهبران عرب گفت كه اسرائيل مي داند صلح خيابان يك طرفه است.
وي ادعا كرد كه براي صلح يا عادي سازي روابط گسترده با دنياي عرب، بايد صلح بين اسرائيل و فلسطين ايجاد شود.
نخست وزير رژيم صهيونيستي گفت كه اگر صلح به صورت رسمي با فلسطيني ها برقرار شود، اين موضوع به اسرائيل در ايجاد رابطه با دنياي عرب و بخشي از جهان اسلام كمك خواهد كرد.
وي افزود كه ملاقات با رهبران عرب و گفتگو در مورد تحرك در خاورميانه، پرواز بر فراز كشورهاي منطقه و روابط اقتصادي منجر به دسترسي به صلح گسترده تر و صلح بين اسرائيلي ها و فلسطيني ها مي شود.
همزمان با نشست ورشو، ملك سلمان پادشاه عربستان در ديدار با محمود عباس رئيس تشكيلات خودگردان فلسطين از تشكيل كشور مستقل به پايتختي قدس شرقي حمايت كرده بود اما افشاي برخي از جزئيات توافق قرن پيش از ارائه آن نشان از طرح يك طرفه دولت آمريكا به نفع اسرائيلي ها دارد و مقامات فلسطيني با آن مخالف هستند.
خاورم**3234**