۲۸ بهمن ۱۳۹۷،‏ ۱۰:۴۱
کد خبر: 83212160
۰ نفر
با «ياسمن» جواني كردم و پير شدم

تهران- ايرنا- الميرا دهقاني، بازيگر جوان مجموعه تلويزيوني «لحظه گرگ و ميش» از نحوه ورود خود به حيطه بازيگري، سختي هاي بازي در نقش «ياسمن» و چگونگي انتخابش براي ايفاي اين نقش گفت.

به گزارش خبرنگار فرهنگي ايرنا، الميرا دهقاني بازيگر نقش ياسمن در سريال «لحظه گرگ و ميش» به كارگرداني همايون اسعديان كه هم اكنون از شبكه سه سيما پخش مي‌شود، درباره چگونگي ورود به عرصه بازيگري و ايفاي نقشش در جديد‌‌ترين ساخته اسعديان گفت: ورود من به عرصه بازيگري به صورت كاملا اتفاقي رخ داد.

** يك آگهي مسير زندگي ام را تغيير داد
وي با تاكيد بر اينكه اعضاي خانواده اش هميشه دوست داشتند او پزشك شود، گفت: پدرم دندانپزشك هستند خيلي دوست داشتند كه من هم دندانپزشك شوم تا حدي كه در مطب‌شان يك اتاق مجهز براي من تدارك ديده بودند. من هم درسم خيلي خوب بود، ولي به دليل حجم بالاي متقاضيان رشته هاي پزشكي من صنايع غذايي دانشگاه شيراز قبول شدم.
اين بازيگر افزود: سال اول دانشگاه بودم كه يك آگهي آموزش بازيگري مسير زندگي ام را تغيير كرد، خوشبختانه استادي كه الفباي بازيگري را به من آموزش دادند (سيامك كمالي سروستاني) به قدري كلاس هاي جدي و جذابي داشتند كه من شيفته رشته بازيگري شدم. از سال ٨٨ دو سال زير نظر وي تمرين هاي فشرده بدن و بيان را گذراندم.

** دريافت بورسيه از«تالين استوني» و تقديرنامه از«شيلي»
اين بازيگر با اشاره به اينكه فعاليت حرفه اي خود را درعرصه هنر از 7 سال پيش آغاز كرده است، گفت: سرانجام در سال 90 بعد از دو سال تمرين بازيگري براي اولين بار روي صحنه رفتم و در تئاتر «زمين آبي ست مثل پرتقال» به كارگرداني سيامك كمال سروستاني به ايفاي نقش پرداختم. پس از آن در تئاترهاي مختلفي در تهران و شيراز در سبك هاي متفاوت (سورئاليستي، رئاليستي، فرماليستي) با كارگردان هايي چون كمالي سروستاني، محمد يعقوبي، ميترا مؤمني و رضا ثروتي همكاري كردم.
وي افزود: علاقه شديد من به بازيگري باعث شد كه در اوقات فراغت هم نمايش هاي تك نفره و پرفورمنس در كافه ها و پلاتوهاي خصوصي اجرا كنم. در اواخر سال ١٣٩٢ با اجراي تئاتر «پرتره ناتمام از كلاغ سفيد» به كارگرداني سپيده كريمي در فستيوال بين الملل دانشكده هنر موفق به كسب بورسيه بازيگري از دانشكده موسيقي و تئاتر تالين از كشور استوني شدم و يك دوره بازيگري «از تمرين تا اجرا» را در تالين سپري كردم كه تجربه منحصر به فردي بود.
دهقاني ادامه داد: يكي از داوران اين فستيوال من را براي ايفاي نقش به شهرام شاه حسيني معرفي كردند كه اولين تجربه حضور من مقابل دوربين در سريال «همه چيز آنجاست» را رقم زد. پس از سريال «هشت و نيم دقيقه» شهرام شاه حسيني به ايفاي نقش در سريال «سايه بان» برادران محمودي پرداختم.
دهقاني‌ همچنين با بيان اينكه در سال ١٣٩٥ هم تجربه بازي در فيلم كوتاه «قوچ ها» به كارگرداني پيام رضايي را داشت، گفت: بازي در اين فيلم تقديرنامه بازيگري از كشور شيلي را برايم به همراه داشت، در سال 96 مشغول بازي در سريال «لحظه گرگ و ميش» به كارگرداني همايون اسعديان شدم و اوايل امسال هم در يك فيلم سينمايي به نام «فصل ماهي سفيد» به كارگرداني قربان نجفي و همچنين نمايش «سندرم استكهلم» به كارگرداني سيامك كمالي سروستاني بازي كردم.

** براي همكاري با اسعديان تست دادم
اين بازيگر در پاسخ به اين سوال كه چگونه براي ايفاي نقش «ياسمن» در سريال «لحظه گرگ و‌ميش» انتخاب شديد گفت: فكر مي‌كنم اين سوال را استاد اسعديان بهتر بتوانند پاسخ دهند اما آنچه از منظر من قابل توضيح است اين است كه من سال 96 بعد از اين كه مطلع شدم همايون اسعديان براي سريال جديدشان به دنبال چهره هاي جديد بوده و به همين منظورفراخوان داده اند، سوابق كاريم را برايشان فرستادم و پس از آن از گروه كارگرداني با من تماس گرفتند و پس از اينكه از من تست گرفتند. پس از چند ماه تست گريم شدم و بعد از اينكه مطمئن شدند گريم سن هاي مختلف روي صورت من جواب مي دهد با من قرارداد بستند.
دهقاني درخصوص سختي هاي ايفاي اين نقش و همچنين تجربه بازي با بازيگران كار اولي در اين سريال اظهار داشت: كاركردن با كارگردان باسابقه اي همچون همايون اسعديان تجربه ي بزرگي بود و او شرايط انساني و آرامي را در پشت صحنه فراهم كردند تا بازيگر بتواند در كمال آرامش روي كارش تمركز كند. در طول كار پارتنرهايي داشتم كه بعضا اولين تجربه ي بازيگري شان بود ولي با كارگرداني اسعديان و تيم كارگرداني حرفه ايشان، تعامل با آن ها نگراني و سختي نداشت.

** با «ياسمن» جواني كردم و پير شدم
كاراكتر نقش «ياسمن» با اشاره به چالش هاي ايفاي يك نقش تاريخي در سنين مختلف بيان داشت: براي من چالش هاي اصلي، بازي كردن در يك كار تاريخي بود، چرا كه فرهنگ عامه كشورمان و حتي فرهنگ لغات ما طي اين سال ها به شدت تغيير كرده است.
از سويي چالش بازي كردن در سنين مختلف يكي از سخت ترين و پيچيده ترين تجربه هاي بازيگري است؛ از فرم بدن گرفته تا زير و بمي صدا اما براي فرار از كليشه هاي مرسوم بايد به جزيياتي دقت و به كاراكتر اضافه شان كرد. چيزهايي نظير عمق نگاه در سنين بالا كه من براي رسيدن به آن خيلي تلاش و چند مسير مختلف را امتحان كردم.
اين بازيگر افزود: من جزو آن دسته از بازيگراني هستم كه در طول روز با كاراكتر زندگي مي كنم. يعني در زندگي شخصي ام با «ياسمن» 18 ساله مي‌شوم و در دوره اي «ياسمن» 40 ساله را زندگي مي‌كنم و اينطور نيست كه به خانه بروم و به زندگي معمولي خود ادامه دهم.

** مخاطبان، ياسمن را باور كردند
وي اظهار داشت: از زماني كه فيلمنامه را مي خوانم تا زماني كه آن را بازي كنم همه چيز من «ياسمن» مي شود حتي چند بار پيش آمد كه من ساعت 11 شب با همايون اسعديان تماس گرفتم و از ايشان پرسيدم در سكانس فردا به نظر شما «ياسمن» بايد چگونه عمل مي كند؛ مثلا حرفش را با بغض مي زند يا با قدرت؟
دهقاني ادامه داد: در مورد چالش هاي بازيگري و فرايند رسيدن به نقش مي توان ساعت ها صحبت كرد.
بازيگر نقش ياسمن در خصوص واكنش ها و نظرات مخاطبان درباره نقش خود گفت: من فقط از فضاي مجازي است كه مي توانم بازخوردهاي مردم را رصد كنم و مرجع ديگري در دست ندارم. خدارا شكر تاكنون واكنش هاي خوبي دريافت كرده ام و فكر مي كنم كه مردم سريال و نقش ياسمن را پذيرفته و باور كردند.

** دوست دارم به نيكي ماندگار شوم
دهقاني درخصوص برنامه آينده خود براي پيشرفت در عرصه بازيگري بيان داشت: راهي كه امتحان خودش را پس داده است، گزيده كاري است كه البته به زبان ساده و در عمل سخت ترين كار است چرا كه بايد صبر زيادي داشته باشيد، چون كار ما به گونه اي است كه بخش زيادي از مسير را ما تعيين نمي كنيم.
پيشنهادهايي كه به ما مي شود راه را تا حدود زيادي مشخص مي كند. در واقع همه چيز به انتخاب و تصميم گيري بازيگر و به طور كلي هنرمند بر مي‌گردد. ممكن است در اين راه به طور مثال يك سال كاري انجام ندهيد و از نظر مالي به شدت تحت فشار قرار گيريد. اينجا است كه تصميم گيري سخت مي شود.
دهقاني ملاك خود براي نقش آفريني هاي تازه را فيلمنامه و نقش پيشنهادي عنوان كرد و اظهار داشت: ملاكم براي انتخاب كارهاي بعدي در وهله اول فيلمنامه خوب و در مرحله بعد نقشي است كه براي من در نظر گرفته اند كه بايد جاي كار داشته باشد همچنين بررسي كارهاي قبلي كارگردان و عوامل پشت صحنه و بازيگراني كه در آن فيلم همكاري مي كنند تا مطمئن شوم نتيجه نهايي كار آبرومند و قابل دفاع خواهد شد.
وي بيان داشت: اميدوارم موفق شوم در راهي كه دوست دارم قدم بردارم و آرزو مي كنم موقعيت هايي برايم فراهم شود، تا بتوانم در فيلم هايي بازي كنم كه در ذهن مردم به نيكي ماندگار مي شوند.
مجموعه تلويزيوني «لحظه گرگ و ميش» روايت فراز و فرود زندگي خانواده‌ اي اصيل در طول سه دهه و با محوريت زندگي تنها دختر اين خانواده است؛ روايتي كه از دهه ۶۰ آغاز شده، حوادث مختلفي از قبيل جنگ، تحولات اجتماعي و اقتصادي را پشت سر گذاشته و در زمان معاصر پايان مي‌پذيرد.
فاطمه گودرزي، شهره سلطاني، فريد سجادي حسيني، عليرضا كمالي، الميرا دهقاني، حسام محمودي، پانيذ برزعلي، ناصر سجادي حسيني، نيما نادري، پاشا رستمي، رها خداياري، وحيد آقاپور، احسان اماني، سيامك احصايي، مريم حاجي زاده، آيدا نامجو، ليلا بلوكات، محمدرضا مالكي، مهرنوش مسعوديان، زهره ساداتي، مهدي ملاك، رضا حجري، مهتاب اكبري، فراز مديري و آروين گالتسيان و محمدرضا مالكي از جمله بازيگران اين مجموعه تلويزيوني هستند.
سريال لحظه گرگ و ميش به نويسندگي مونا انوري زاده و همايون اسعديان هم اكنون از شبكه سه سيما در حال پخش است.
فراهنگ**9210**3009

سرخط اخبار فرهنگ