قوه قضائیه نباید خود را پشت پرونده ها پنهان كند

تهران- ایرنا- معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه گفت: قوه قضائیه نباید خود را در دادگاه و پشت پرونده ها پنهان كند بلكه باید با حضور در جامعه به مسائلی مانند تعیین مجازات های جایگزین بیاندیشد.

به گزارش خبرنگار قضایی ایرنا، محمدباقر الفت روز شنبه در مراسم اختتامیه چهارمین جشنواره ملی ایده ها و فرصت ها در صندوق نوآوری و شكوفایی، نگاه اجتماعی كنونی دستگاه قضا به مسائل را محصول تفكر رئیس قوه قضاییه دانست و اظهار داشت: این جشنواره آخرین جشنواره در دوره مسئولیت آیت الله آملی لاریجانی است و وی فرصتی را فراهم كرد تا دستگاه قضا به سمت چنین فعالیت هایی حركت كند.
این مقام مسئول در دستگاه قضایی ابراز امیدواری كرد نگاه اجتماعی قوه قضائیه به مسائل همچنان تقویت شود و چنین چشمه هایی خشك و به فراموشی سپرده نشود.
الفت برگزاری جشنواره ملی ایده ها و فرصت ها را بزرگترین كمك به كنترل آسیب های اجتماعی دانست و گفت: كار اجتماعی با سرمایه گذاری و از خودگذشتگی ممكن است. بنابراین نفع مادی تعجب آور است ولی می توان از نفع مادی به عنوان مشوق جوانان استفاده كرد و به دامنه فعالیت های نوآورانه اضافه كرد.
سرهنگ عین الله جهانی معاون اجتماعی راهور ناجا نیز در این جشنواره به حوادث رانندگی اشاره كرد و گفت: حوادث و تصادفات رانندگی در سال گذشته جان 16 هزار و 201 نفر از هموطنان ما را گرفت و 335 هزار نفر نیز مجروح شدند.
وی با بیان اینكه حوادث و عوارض آن هفت درصد تولید ناخالص ملی كشور را می بلعد، به موضوع همیاران پلیس اشاره كرد و افزود: در حال حاضر10 میلیون نفر همیار پلیس داریم و باید دید از این ظرفیت 10 میلیون نفری چگونه می توان برای پیشگیری از تخلفات رانندگی بهره برد.
این مقام مسئول در پلیس راهور ناجا با بیان اینكه همیاران پلیس، 18 درصد در كاهش تخلفات رانندگی موثر هستند گفت: در سیزدهمین كنفرانس بین المللی پیشگیری از مصدومیت های ناشی از حوادث رانندگی كه در تایلند برگزار شد، تولیدات كشور ما از بین 130 كشور جهان رتبه دوم را بدست آورد كه در كشور خودمان باید برای تبلیغ آن هزینه بپردازیم.
رضا انصاری نماینده مجلس شورای اسلامی نیز گفت: اگر بخواهیم از منظر اجتماعی به مسائل اقتصادی نگاه كنیم، برگزاری چنین جشنواره هایی می تواند گره گشا باشد تا فرصتی برای ایده ها ایجاد شود و ما به عنوان نمایندگان مردم بتوانیم نظرات پژوهشگران را در كمیسیون صنایع و معادن مجلس پیگیری كنیم.
وی افزود: مسئولان دولتی همچون وزیر ارتباطات و صندوق نوآوری در دولت می توانند هم اندیشی هایی در این زمینه داشته باشند.
نماینده مردم داراب با اشاره به شاخص های اقتصاد جهانی گفت: از برنامه چهارم توسعه كشور مبحثی با عنوان اقتصاد دانایی محور مطرح شده و همانگونه كه رهبر معظم انقلاب تاكید كردند باید از اقتصاد مونتاژ به اقتصاد نوآور حركت كنیم.
وی از ضرورت تشكیل اتاق های فكر برای حمایت از پژوهش های نوآورانه سخن گفت و افزود: معاونت اجتماعی قوه قضاییه فرصتی را برای هم اندیشی در این زمینه فراهم كرده ولی باید این هم اندیشی ها با كمیسیونهای مجلس و دولت نیز ایجاد شود.
مهدی افتخاری دبیر شورای ارتقای آگاهیهای عمومی، اطلاع رسانی و افكارسنجی قوه قضائیه نیز با ارائه گزارشی از روند برگزاری این جشنواره گفت: ۲۷۰ طرح به جشنواره رسید و پس از ارزیابی ۱۹۰ طرح ۱۵ تیم انتخاب شد.
وی افزود: ۷۸ ایده از استان خراسان رضوی، ۷۳ طرح از استان تهران و ۲۳ ایده از استان البرز بیشترین طرح های رسیده از سراسر كشور است.
در پایان این مراسم از برگزیدگان تجلیل شد.
در چهارمین جشنواره ملی ایده ها و فرصت ها با محوریت كار آفرینی اجتماعی ۱۵ تیم برگزیده به رقابت پرداختند.
جوایز این جشنواره در دو بخش آزاد و دانش آموزی اعلام شد كه به سه تیم بخش آزاد مبلغ 6 میلیون، چهار میلیون و سه میلیون تومان پرداخت می شود و به یك تیم از بخش دانش آموزی سه میلیون تومان اهدا می شود.
محورهای این جشنواره شامل سه محور اصلی آسیب ها و جرائم فضای مجازی، جرائم اقتصادی و امور حقوقی می باشد و یك بخش ویژه به پذیرش ایده ها در حوزه های طراحی نرم افزار تلفن همراه، نرم افزار رایانه ای، بازی رایانه‌ای، اسباب بازی و پویانمایی اختصاص دارد.
در محور آسیب های فضای مجازی مسائلی همچون سرقت اطلاعات شخصی، امنیت پرداخت های الكترونیك، شناسایی هویت متخلفان در فضای مجازی، حریم خصوصی و هرزه نگاری مجازی بررسی می شود.
در محور جرائم اقتصادی به موضوع های اختلاس، ارتشاء، تبانی در معاملات دولتی، پولشویی، امور بیمه، جعل سند عادی و رسمی، امور بانكی و معوقات بانكی، شفافیت مالی، كلاهبرداری از طریق فروش مال غیر، كلاهبرداری اینترنتی و كلاهبرداری با شیوه مهندسی اجتماعی مورد بررسی قرار می گیرد. 
در محور حقوقی نیز به مسائلی همچون مشاوره های حقوقی، استخدام وكیل مناسب، دریافت آموزش حقوقی، ارائه آگاهی حقوقی، بهینه سازی روندهای رسیدگی به پرونده ها در قوه قضاییه پرداخته می شود.
رقابت ۱۵ گروه در روزهای اخیر انجام شده و امروز نظر هیات داوران اعلام شد.
اجتمام*1003*1193

سرخط اخبار جامعه