۲۷ بهمن ۱۳۹۷،‏ ۱۷:۰۸
کد خبر: 83211518
۰ نفر
اعراب بايد ايران را الگوي پايان ذلت خود قرار دهند

تهران -ايرنا - يكي از نويسندگان و پژوهشگران امور ايران تاكيد كرد كه كشورهاي عربي بايد براي رهايي از تبعيت ذلت بارشان از رژيم صهيونيستي و آمريكا، انقلاب ايران را الگوي خود قرار داده و از آن درس بگيرند.

'احمد القاعود ' در مطلبي كه روز شنبه به مناسبت چهلمين سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي در روزنامه راي اليوم منتشر شد، افزود : اين كشورها بايد در مناسباتشان با ايران به عنوان يك كشور مسلمان و دوست با هر نظامي كه در آن حاكم است و با وجود اختلافات سياسي، بازنگري كنند.
وي افزود: چهل سال از انقلاب اسلامي ايران گذشته و منطقه شاهد تحولات بنيادين و عميقي بوده است. در اين مدت برخي نظام ها از ميان رفته و برخي ديگر روي كار آمده است. ايران نماينده اسلام شيعي و كشورهاي عربي نماينده اسلام سني هستند و به ناگزير ميان آنها همواره نزاعي در جريان است كه باب ميل و خوشايد غرب است.
تشديد اختلافات فرقه اي و حملات سني ها عليه شيعيان و شيعيان عليه سني ها همچنان ادامه دارد. اين جدايي ها و شكاف ها عميق تر شده و منطقه اي خراب و ويران بر دست ما قرار داده كه در آن جز اسرائيل هيچ طرف به رشد و شكوفايي نرسيده است.
پس از گذشت چهل سال از انقلاب ايران عليه شاهِ وابسته به غرب، بايد به طور عميق و دقيق اوضاع و نحوه مديريت در ايران را طي اين چهار دهه بررسي كنيم و نتايج آن را در اختيار تصميم گيران كشورهاي عربي قرار دهيم تا بتوانند با در پيش گرفتن راهبردي واقعي با قدرت در عرصه بين المللي عمل كنند؛ جايي كه كشورهاي ضعيف در آن سهمي ندارند.

**تحريم هاي غرب اگر بر كشور عربي تحميل مي شد، چند ماه بيشتر دوام نمي آورد
القاعود نوشت: پس از سرنگوني شاه در ايران، جنگي از سوي آمريكا بر اين كشور تحميل شد. شاه نيز تبعيد و در نهايت مصر پذيراي او شد. ده ها سال مردم و نظام ايران در محاصره و تحريم هاي بين المللي به سر بردند. نظام جديد ايران و دولتش همه اين مشكلات و چالش ها را پشت سرگذاشت كه اگر اين تحريم ها بر يك كشور عربي تحميل مي شد، در چند سال و شايد چند ماه از هم مي پاشيد.
اين مقاله افزود: با وجود اينكه پايه هاي بنيادين و اسلوب هاي انقلاب اسلامي ايران با كشورهاي عربي متفاوت است، اما بايد ايران به عنوان يك الگو از جوانب مختلفي در جهان عربي مورد بررسي و تحقيق قرار بگيرد؛ به ويژه براي كشورهاي عربي كه مردمش هشت سال قبل به استقبال بهار عربي رفتند. انقلاب هاي عربي به دست دشمنان در داخل يا توسط عناصر منطقه اي و بين المللي ناكام ماندند. اما اگر از گذشته نزديك يعني انقلاب ايران عليه شاه و تبعيتِ ذلت بارش از غرب استعماري، درس و عبرت گرفته بودند، چنين نمي شد.
اين روزنامه نگار عرب در ادامه افزود: مسئله تبعيت و اطاعت از غرب بزرگ ترين مشكل جهان عرب است كه اين كشورها را در حاشيه قرار داده است. اما رهايي از تبعيت (غرب) در ايران با وجود محاصره دردناك دشمن، به منزله يك انگيزه و مشوق قوي و اصلي براي خيزش مردمي بود. به همين جهت نظام ايران از هر زمان ديگر قوي تر شده و استقلال و خودكفايي اش به يك نيروي محركه و غرور ملي تبديل شده است.

**دستاوردهاي ايران، اسرائيل و آمريكا را عصباني كرده است
وي در ادامه مطلب خود تاكيد كرد، از اين رو، ما فراروي چهل سال دستاوردهاي بزرگ داخلي و خارجي ايران قرار داريم. چگونه ممكن يك دولت و نظامي زير چنين تحريم هايي دوام بياورد و بيش از ساير كشورهاي منطقه اش پيشرفت و توسعه داشته باشد. كشورهايي كه غرق تبعيت و اطاعت از غرب هستند و در باتلاق شكست و سردرگمي دست وپا مي زنند. دستاوردهاي عملي، پزشكي، صنعتي، نظامي و هسته اي روزافزون نظام ايران، دشمن اول منطقه يعني اسرائيل و اربابش آمريكا را دچار سردرد و عصبانيت شديد كرده است.
در ادامه اين مقاله آمده است: در كنار ايران، اگر بخواهيم نگاهي به احوال كشورهاي مهم منطقه عربي بيندازيم مي بنيم كه آنها گِرد محور آمريكا چرخيده و مي چرخند. اين كشورها همچنان سردرگم هستند و روز به روز در نابودي و صهيونيستي شدن فرو مي روند. ديگر نظام هايشان هويت واقعي ندارند. اراده اي هم براي انجام امورات خود ندارند و هيچ دستاورد علمي و فرهنگي و فني هم از خود به جا نگذاشته اند.

**گويي اسرائيل منتهاي آمال عربستان است
القاعود نوشت: مقايسه وضعيت كشورهاي عربي با همسايه شان ايران، باعث مي شود كه به حال اين كشورهاي فاقد هويت و هدف و راهبرد تاسف بخوريم؛ به ويژه مصر كه با روي كار آمدن يك ژنرال اراده ملتش خُرد شده است. عربستان كه با شور و شعف زياد، برنامه هاي صهيونيستي را در پيش بگرفته و گويي كه اسرائيل منتهاي آمال و آرزوهايش است.
وي نوشت: در اينجا پرسشي مطرح مي شود مبني بر اينكه تعامل كشورهاي عربي با ايران تعاملي آزادانه است و آنها خود با ميل و رغب خواسته اند چنين رفتاري با ايران داشته باشند يا دستوري است كه از جانب تل آويو يا واشنگتن براي آن صادر شده است؟!
اين نويسنده عرب در پايان نوشت: كشورهاي عربي بايد راهبرد جديدي را مبتني بر آزادي از تبعيت كوركورانه از غرب و حركت به سمت استقلال ملي و حمايت از طرح عربي- اسلامي در پيش بگيرند. همچنين خود را از راهبرد و سياست هاي رژيم صهيونيستي دور كنند. اين كشورها بايد در روابط خود با ايران به عنوان كشور دوست و مسلمان با هر نظامي كه در آن حاكم است و با وجود اختلافات سياسي، بازنگري كنند.
خاورم**9329*1436*

سرخط اخبار جهان