سهم دانشگاه بیرجند از اعتبارات طرح توازن صفر است

بیرجند - ایرنا - رئیس دانشگاه بیرجند گفت: تمامی دانشگاه های سراسر كشور از اعتبارات طرح توازن مبالغ زیادی دریافت می كنند اما سهم دانشگاه بیرجند از این محل، صفر است.

به گزارش ایرنا احمد خامسان روز شنبه در نشست شورای برنامه ریزی و توسعه استان خراسان جنوبی به ریاست استاندار با تاكید بر اینكه آموزش عالی به تثبیت جمعیت در منطقه كمك می‌كند اظهار داشت: در دانشگاه بیرجند حدود 12 هزار دانشجو مشغول تحصیل هستند و اگر به این شكل با سیستم آموزش عالی استان برخورد شود در بحث رقابتی بین دانشگاه های كشور روز به روز اُفت خواهیم كرد و رقبای ما گسترش خواهند كرد.
وی با بیان اینكه دانشگاه های استان سیستان و بلوچستان 34 میلیارد تومان از محل اعتبارات طرح توازن دریافت كردند، افزود: همچنین دانشگاه فردوسی مشهد 10 میلیارد تومان از محل این اعتبارات جذب كرده است.
رئیس دانشگاه بیرجند ادامه داد: بی توجهی به موسسات آموزشی استان موجب تقویت امكانات دانشگاه های دیگر می شود و متاسفانه روز به روز جاذبه جذب دانشگاه های استان كم خواهد شد لذا درخواست می شود از محل اعتبارات توازن جاذبه های دانشگاه های خراسان جنوبی را حفظ كنیم.
وی بیان كرد: اكنون آمار دانشجویان دانشگاه بیرجند از 15 هزار به حدود 12 هزار نفر كاهش یافته است و با ادامه این روند در آینده شاهد كاهش بیشتر آمار دانشجویان خواهیم بود.
خامسان به سرانه دانشجویی در استان اشاره كرد و گفت: وقتی در خراسان جنوبی به تقویت دانشگاه بیرجند توجه نمی شود چگونه می توان از بودجه دانشگاه در سطح وزارت و سازمان برنامه و بودجه دفاع كرد؟
وی تاكید كرد: اگر اعتباری به دانشگاه اختصاص نمی یابد حداقل مبلغی كه كسر شده را به دانشگاه برگردانند.
9893 * 6054