حقابه تالاب بين المللي شادگان از رودخانه كارون تامين مي شود

آبادان - ايرنا - نماينده مردم شادگان در مجلس شوراي اسلامي به تكميل كانال انتقال آب از كارون به تالاب بين المللي شادگان اشاره كرد و گفت: انتقال پنج متر مكعب بر ثانيه آب كارون از طريق كانال مسعودي به تالاب شادگان در دستور كار قرار دارد.

حجت الاسلام مجيد ناصر نژاد شنبه در گفت و گو با ايرنا اظهار داشت:اين پروژه با هدف تامين حقابه تالاب بين المللي شادگان اجرايي شده و هم اكنون پمپ هاي اين طرح نصب و برق آن نيز تامين شده است.
وي افزود:اين طرح در سال 1389 شروع شد ولي بعد از يك سال متوقف و در نهايت با پيگيري انجام شده عمليات اجرايي آن دوباره از سال 1396از سرگرفته شد و در نهايت در اسفند ماه سالجاري به بهره برداري مي رسد.
حجت الاسلام ناصرنژاد گفت:بدليل سرازير شدن پساب و زهآب ، لايه نمكي در بخش هايي از منتهي اليه تالاب ايجاد شده كه نياز است آب شيرين به اين بخش از تالاب شادگان منتقل شود.
وي همچنين از طرح انتقال آب از كارون به جراحي به عنوان يك برنامه استراتژيك و اساسي ياد كرد و بيان داشت:با نصب پمپ هاي جديد 12متر مكعب آب بر ثانيه به رودخانه جراحي منتقل مي شود.
تالاب شادگان وسيعترين تالاب كشور است و از طريق خورهاي متعدد به خليج‌فارس متصل مي‌شود.
اين تالاب داراي آب‌هاي شيرين ، لب‌شور و آب‌شور، محيطي مناسب براي زيست انواع آبزيان ، پرندگان ، جوندگان و حيوانات اهلي و وحشي است.
تالاب شادگان در منتهي اليه رودخانه جراحي و رابط ميان اين رودخانه و خليج فارس است.
اين تالاب در آغاز فصل پاييز، شاهد ورود انواع پرندگان آبزي و كنار آبزي مهاجر از مناطق سردسير سيبري، روسيه، آسياي ميانه و مناطق داخلي ايران است.
تالاب شادگان به دليل هواي معتدل در فصل زمستان محل زيست بيش از 110 گونه گياهي ، 174 گونه پرنده بومي و مهاجر شامل گيلانشاه و اردك مرمري ، 36 گونه پستاندار ، سه گونه دوزيست و 9 گونه خزنده است.
تالاب بين‌المللي شادگان در 105 كيلومتري جنوب اهواز قرار دارد و از شمال به شادگان ، از جنوب به رودخانه بهمنشير، از غرب به جاده دارخوين و آبادان و آب‌هاي خورموسي محدود مي‌شود.
تالاب شادگان يكي از معدود تالاب‌هايي است كه در سازمان بين‌المللي يونسكو ثبت جهاني شده‌ است و يكي از مهم‌ترين سرمايه‌هاي طبيعي منطقه وجهان به‌شمار مي‌آيد.

** توقف سه ماهه انتقال آب از طرح غدير
نماينده مردم شادگان در مجلس شوراي اسلامي با انتقاد از توقف سه ماهه انتقال آب از طرح غدير به شهرستان هاي آبادان، خرمشهر و شادگان اظهار داشت:انتقال آب از خط انتقال غدير به دليل ريزش كانال آن متوقف شده و تاكنون اقدامي براي ترميم آن نشده است.
وي افزود:هم اكنون آب آشاميدني شهروندان آبادان ، خرمشهر و شادگان با برداشت آب از رودخانه كارون تامين مي شود و بدليل افزايش دبي آب رودخانه كارون اهالي مشكلي احساس نمي كنند.
از اوايل دهه 70 تا سال 1387 طرح‌هاي كوتاه‌مدت متعددي براي تامين آب شرب شهرهاي استان خوزستان از سوي شركت‌ آب و فاضلاب خوزستان و شركت سهامي آب و برق استان اجرا شده اما تامين آب با كيفيت به خصوص براي مناطق جنوبي استان با مشكلات زيادي همراه بوده است.
عمليات اجرايي طرح آبرساني غدير از دي ماه 1387 توسط قرارگاه سازندگي خاتم‌الانبيا (موسسه نيرو گستر) شروع شد.
براساس گزارش سازمان آب و برق خوزستان، طرح آبرساني غدير قادر است با ظرفيت تامين آب شرب 24 مترمكعب در ثانيه با افق سال 1415آب مورد نياز چهارميليون و 700 هزار نفر را تامين كند.
3015/6068