كلینیكهای آموزش جنسی برای زوجین راه اندازی می شود

مشهد- ایرنا- مدیركل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت بر ضرورت ارائه آموزشهای جنسی به زوجین و اهمیت آن در پایداری زندگی مشترك تاكید و بیان كرد: برنامه ریزیها برای راه اندازی كلینیكهای جنسی در 13 استان به صورت آزمایشی انجام شده و به زودی به مرحله اجرا می رسد.

سید حامد بركاتی روز شنبه در همایش آموزشی مربیان 'آموزشهای هنگام ازدواج' ویژه خراسان رضوی در مشهد افزود: افزایش كیفیت و كمیت آموزشهای هنگام ازدواج با هدف حمایت از خانواده و حركت در جهت حفظ انسجام این نهاد مهم صورت می گیرد.
وی ادامه داد: بر همین اساس پیرو تصمیم گیریهای جدید و مصوبات شورای اجتماعی كشور زمان ارائه 'آموزشهای هنگام ازدواج' از دو به شش ساعت افزایش یافته و در این چارچوب موضوعات آموزشی علاوه بر بهداشت و سلامت جنسی شامل احكام ازدواج، حقوق ازدواج و روانشناسی نیز شده است.
مدیركل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت همچنین گفت: كارگاه آموزشی مربیان آموزشهای هنگام ازدواج تاكنون در هشت استان كشور برگزار شده و خراسان رضوی نهمین استان میزبان برپای این كارگاه آموزشی است.
وی در ادامه به فعالیت 400 مركز آموزشی وابسته به دانشگاههای علوم پزشكی در سطح كشور اشاره و بیان كرد: هم اكنون 95 درصد زوجین در سطح كشور دسترسی به 'آموزشهای هنگام ازدواج' را دارند.
بركاتی افزود: اجرای آزمایشی افزایش ساعات 'آموزشهای هنگام ازدواج' نشان داد 97 درصد زوجین از مسائل مطرح شده در حوزه سلامت و جنسی، 72 درصد زوجین از آموزشهای بهداشتی، 72 درصد از مسائل مذهبی و 76 درصد از مسائل ارتباطی، روانشناسی و اطلاعات ارائه شده ابزار رضایت كرده اند.
وی همچنین 10 استان كشور را كه دارای بیشترین آمار طلاق هستند پایلوت اجرای برنامه همكاری مشترك گسترش 'آموزشهای هنگام ازدواج' اعلام و بیان كرد: استانهای خراسان رضوی، تهران، البرز، فارس، مازندران، گیلان، اصفهان، اراك، قم و كرمانشاه اكنون دارای بیشترین آمار طلاق در سطح كشور هستند.
مدیركل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت ادامه داد: متولی 'آموزشهای هنگام ازدواج' بعد از ابلاغ سیاستهای كلان جمعیتی و آیین نامه های دولت، شورای عالی انقلاب فرهنگی و شورای اجتماعی كشور 'وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی' می باشد. ارائه این آموزشها با برنامه همكاری مشترك بین دستگاهی شكل گرفته است.
وی همچنین گفت: بیشترین موارد طلاق در پنج سال نخست زندگی مشترك رخ می دهند.
همایش آموزشی مربیان 'آموزشهای هنگام ازدواج' ویژه مربیان خراسان رضوی به مدت دو روز در مشهد ادامه دارد.
7496/3027/1858