۲۷ بهمن ۱۳۹۷،‏ ۱۲:۵۱
کد خبر: 83211049
۰ نفر
توليد ماده جديد سراميكي مقاوم در برابر فشار و حرارت زياد

تهران – ايرنا - محققان دانشگاه كاليفرنيا، لس آنجلس با همكاري با 8 موسسه تحقيقاتي ديگر نوعي هواژل سراميكي بسيار سبك و پايدار توليد كردند كه در برابر فشار و حرارت بسيار زياد مقاوم است.

به گزارش روز شنبه گروه اخبار علمي ايرنا از پايگاه خبري ساينس ديلي، هواژل نوعي ماده مصنوعي است كه در بين مواد جامد كمترين چگالي را دارد. اين ماده از ژلي به دست مي آيد كه بخش مايع آن با گاز جايگزين شده است. هواژل ها از دهه 1990 ميلادي براي عايق بندي تجهيزات صنعتي كاربرد دارند و براي عايق بندي تجهيزات علمي ناسا در ماموريت كاوشگر مريخ نيز مورد استفاده قرار گرفتند.
اما ماده جديد محققان در مقايسه با نمونه هاي قبلي بسيار سبك تر بوده و در برابر امواج حرارت، بسيار پايدارتر است. تركيب اتمي و ساختار ميكروسكوپي منحصر به فرد اين ماده قابليت كشساني فوق العاده اي را در آن ايجاد كرده است.
اين ماده جديد بر خلاف ساير انواع سراميك ها در اثر گرما مبسط مي شود و انبساط آن در راستايي عمود بر راستاي فشار وارد بر سطح ماده ايجاد مي شود. در نتيجه اين ماده بسيار انعطاف پذيرتر از انواع مواد سراميكي موجود است. اين ماده قادر است به ميزان 5 درصد از حجم اوليه فشرده شده و كاملا به حالت اوليه باز گردد. اما ساير هواژل ها بايد حداقل تا 20 درصد حجم اوليه فشرده شوند تا بتوانند به طور كامل به حال اوليه بازگردند.
در آزمايشات اوليه اين ماده توانست در شرايطي كه ساير مواد سراميكي را نابود مي كنند، به خوبي دوام آورد. اين ماده صدها بار در معرض تغييرات شديد و سريع دما بين منفي 198 تا 900 درجه سانتيگراد قرار گرفت. در يك آزمايش اين ماده به مدت يك هفته در معرض دماي 1400 درجه سانتيگراد قرار گرفت و پس از اين مدت تنها يك درصد از استحكام مكانيكي خود را از دست داد.
گزارش كامل اين تحقيقات در نشريه Science منتشر شده است.
علمي (6)**9259**1440