صادرات صنایع غذایی 10 درصد افزایش یافت

تهران- ایرنا- معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت ضمن تایید وجود مشكلات بر سر راه صادرات كشور گفت : 9 ماهه امسال ( منتهی به آذر) صادرات صنایع غذایی كشور از لحاظ وزن و ارزش نسبت به دوره مشابه پارسال به ترتیب هفت و 10 درصد رشد را ثبت كرد.

به گزارش روز شنبه ایرنا از وزارت صنعت، معدن و تجارت، «فرشاد مقیمی» در نشست پایش وضعیت صنایع غذایی كشور با محوریت بررسی شاخص‌های مهم صنایع، نظیر تولید محصولات راهبردی، وضعیت نقدینگی، روند تامین مواد اولیه و صادرات، روند واردات را مورد بررسی قرار داد.
به گفته این مقام مسئول، واردات صنایع غذایی در همسنجی با پارسال از نظر وزنی و ارزشی به ترتیب 30 و 23 درصد كاهش داشته است.
وی، حفظ تولید را از اهداف اصلی وزارت صنعت، برشمرد و اظهار داشت: حفظ تولید نیازمند الزاماتی است كه بخشی از آن از طریق وزارت صنعت با تسهیل قوانین و مقررات و در برخی مواقع از طریق مراجع بالاتر قابل رفع بوده و بخشی دیگر نیز باید ازسوی تشكل ها و صاحبان صنایع حل وفصل شود.
مقیمی، محدودیت های بین المللی علیه ایران را خاطرنشان كرد و گفت: اكنون با برگزاری نشست های پایش و بهره مندی از نظرات و پیشنهادات تشكل های تخصصی، تلاش می شود تا تصویر و برنامه ‌ای مبتنی بر نیازهای صاحبان صنایع و واقعیت های موجود ترسیم كنیم.
وی، تدوین برنامه های مبتنی بر واقعیت صنعت غذایی را مستلزم همكاری صاحبان صنایع و تشكل های تخصصی دانست و افزود: ایران در صنعت غذایی دارای مزیت های رقابتی است و همكاری تشكل ها در توسعه این صنعت بسیار اهمیت دارد.
معاون امور صنایع وزارت صنعت یادآور شد: تعداد 85 هزار واحد‌ صنعتی در كشور فعالیت دارند كه از این تعداد نزدیك به 10 هزار واحد تولیدی در بخش صنایع غذایی دایر است.
وی میزان اشتغالزایی موجود در این بخش را حدود 400 هزار نفر ذكر كرد و گفت: سهم صنایع غذایی از ارزش افزوده صنعت به 11درصد می رسد.

** مشكلات تولیدكنندگان
مقیمی، مشكلات تولید‌كنندگان صنایع غذایی را تامین مواد اولیه مورد نیاز، افزایش نرخ حمل كالا، قیمت های پایه صادراتی، مبادلات ارزی، چگونگی بازگشت ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصادی و چالش های گمركی را به عنوان مهمترین دغدغه های این صنعت برشمرد.
برپایه این گزارش، سرمایه در گردش، تسریع تامین مواد اولیه مورد نیاز تولید فرآورده های گوشتی، شیرینی، شكلات و لبنی، افزایش هزینه حمل كالا به خارج از كشور، ایجاد مكانیزیمی برای بازگشت ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصادی، لزوم تغییر قیمت پایه اقلام صادراتی و روند طولانی ترخیص مواد اولیه از گمرك به عنوان موضوع های مهم این نشست بود كه توسط فعالان صنایع غذایی مطرح شد.
اقتصام*3065** 1559

سرخط اخبار اقتصاد