تجمع اعضای تعاونی مسكن ایثارگران مقابل وزارت تعاون

تهران- ایرنا- شماری از اعضای تعاونی مسكن ایثارگران وزارت جهاد كشاورزی صبح امروز(شنبه) در اعتراض به آنچه «تخلفات هیات مدیره این تعاونی» نامیدند، مقابل ساختمان وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی تجمع كردند.

نماینده اعضای تعاونی مسكن ایثارگران در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا گفت: این تعاونی از سال 1382 با بیش از 3 هزار و 600 نفر از خانواده های ایثارگران، جانبازان و رزمندگان وهمچنین اعضای خانواده شهدا تشكیل شد.
مصطفی مددی افزود: اعضای این تعاونی مسكن براساس اطلاعیه ای كه وزارت جهاد كشاورزی برای تشكیل تعاونی مسكن ایثارگران صادر كرده بود به عضویت آن درآمده وهر كدام مبلغ 6 میلیون تومان به عنوان حق عضویت پرداخت كرده بودند.
وی ادامه داد: «با گذشت 16 سال از تشكیل این تعاونی هنوز تكلیف قطعه زمینی كه در حوالی فردیس كرج خریداری شده و كاربری صنعتی دارد مشخص نشده و این ملك كاربری مسكونی دریافت نكرده است.»
مددی مدعی شد «اعضای هیات مدیره این تعاونی مسكن، 24 میلیارد تومان سرمایه اعضا را در بخشی سرمایه گذاری كرده و از منافع آن برای خود استفاده می كنند.»
نماینده اعضای تعاونی مسكن ایثارگران وزارت جهادكشاورزی، مهمترین خواسته اعضای این تعاونی مسكن را «تعیین تكلیف شدن زمین خریداری شده برای اعضا و پس از آن، تعیین اعضای هیات مدیره جدید با رای و انتخاب اعضا» اعلام كرد.
به گفته وی، یكی از تخلفات هیات مدیره تعاونی مسكن ایثارگران جهادكشاورزی «خرید زمین غیرمسكونی برای ساخت مسكن است كه بعد از 16 سال نتوانسته كاربری آن را تغییر دهد.»

** ضرورت شفاف سازی در تعاونی های مسكن
«فرزاد شهریور» از دیگر اعضای این تعاونی مسكن نیز به ایرنا گفت: «هیات مدیره سابق این تعاونی، سرمایه های اعضا را به سرمایه ای بزرگ برای خود تبدیل كرده و هیچ اقدامی در راستای منافع تعاونگران انجام نداده اند.»
وی افزود: مهمترین خواسته ما از وزیر تعاون این است كه در راستای شفاف سازی، گامی بزرگ برای تعیین تكلیف وضعیت این تعاونی و موارد مشابه بردارد.
شهریور خاطرنشان ساخت: «ما براساس آگهی و اطلاعیه ای كه به شكل سراسری منتشر شد نسبت به عضویت در این تعاونی اقدام كردیم اما بعد از سالها متوجه شدیم كه هیچ اقدامی در راستای تحقق خواسته اعضای تعاونی مسكن ایثارگران انجام نشده است.»
سیروس باقرزاده از دیگر اعضای معترض این تعاونی مسكن نیز گفت: «16 سال است كه اموال تعاونگرانی كه همه آنها ایثارگرند و هدفی جز داشتن یك سقف برای خانواده خود ندارند، در اختیار اعضای هیات مدیره قرار گرفته و منافع آن به جیب سهامداران نمی رود.»

** تخلف بازرسی تعاونی در برگزاری انتخابات
یكی از ادعای مطرح شده از سوی تعاونگران، مداخله وزارت تعاون در انتصاب اعضای هیات مدیره تعاونی مسكن ایثارگران جهادكشاورزی است.
مدیركل تعاونی های توزیعی وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی، درباره خواسته های معترضان، به خبرنگار اقتصادی ایرنا گفت: این تعاونی 40 نفر عضو و 3600 نفر سهامدار دارد كه از پروژه ها سهم خریده اند.«طبق اساسنامه تعاونی مسكن ایثارگران، فقط افرادی كه ساكن تهران بوده و در بخش امور دام فعال باشند، امكان عضویت در تعاونی را دارند.»
«یعقوب رستمی مال خلیفه» گفت: این تعاونی فرااستانی نیست به همین دلیل فقط ساكنان تهران، می توانند عضو شوند و سایر افراد به عنوان سهامدار نسبت به خرید و مشاركت در پروژه ها اقدام كنند.
این مقام مسئول در وزارت تعاون درباره ادعاهای مطرح شده درباره «انتصاب هیات مدیره فرمایشی تعاونی مسكن ایثارگران وزارت جهادكشاورزی» نیز گفت: با توجه به انتقادهای اداره كل تعاون استان تهران از جمله «اقدام به خرید ملك با كاربری صنعتی و عدم تغییر كاربری اراضی به مسكونی»، نسبت به خلع هیات مدیره قبلی اقدام شد.
رستمی مال خلیفه خاطرنشان ساخت: بعد از این اقدام اداره كل تعاون استان تهران، اعضای هیات مدیره انتصابی طبق قانون می تواند پنج ماه فعالیت كنند.
وی اظهارداشت: با توجه به اینكه هیات مدیره جدید اقدامی برای برگزاری مجمع نكردند اداره كل تعاون استان تهران هیات انتصابی جدیدی را منصوب كرد و آنها اقدام به ثبت آگهی برای برگزاری مجمع كردند و یك روز پیش از برگزاری مجمع، هیات انتصابی جدید نیز توسط اداره تعاون كل استان تهران لغو ماموریت شدند؛ لذا بازرس تعاونی باوجود اینكه مرجع دعوت كننده نبود اقدام به برگزاری مجمع كرد و با استناد به مصوبه جدیدهیات مقررات زدایی، به اداره ثبت شركتها مراجعه و مجمع را ثبت كرد.
مدیركل تعاونی های توزیعی وزارت تعاون افزود: مصوبه هیات مقررات زدایی خلاف مقررات بوده و از طرف وزارتخانه به همه دستگاه های نظارتی اطلاع رسانی شده بود اما اداره ثبت شركتها ضمن اطلاع از این موضوع، اقدام به ثبت مجمع برگزار شده توسط بازرس كرد و به همین دلیل مسئولیتی متوجه وزارت تعاون نیست.
اقتصام**9454** 2023