۲۷ بهمن ۱۳۹۷،‏ ۱۱:۳۴
کد خبر: 83210920
۰ نفر
ابهام درمورد هدف ارسال كمك های آمریكا به ونزوئلا

تهران - ایرنا - ارتش آمریكا در حالی با ارسال كمك به ونزوئلا بطور رسمی وارد مناقشه سیاسی در این كشور می شود كه كاراكاس معتقد است چنین اقدامی با هدف زمینه چینی واشنگتن برای اقدام نظامی در ونزوئلا صورت می پذیرد.

شبكه خبری فاكس نیوز روز گذشته(جمعه) گزارش داد كه یك هواپیمای ارتش آمریكا قرار است امروز (شنبه) بیش از 200 تن كمك بشردوستانه به مرز ونزوئلا ارسال كند.
فاكس نیوز افزود: دولت ترامپ بدنبال ارسال بیش از 200 تن كمك های بشردوستانه به مرز ونزوئلا با كلمبیا است. گزارش شده این كمك ها قرار است امروز وارد این منطقه مرزی شود. آمریكا در حالی این كمك ها را به این منطقه ارسال می كند كه فشارهای خود علیه دولت 'نیكلاس مادورو' را تشدید كرده است.
در حالیكه دولت مادورو معتقد است این كمك ها با هدف زمینه چینی واشنگتن برای اقدام نظامی در ونزوئلا ارسال می شود، 'خوان گوایدو' رهبر مخالفان بارها خواستار ارسال این كمك ها از سوی آمریكا شده بود.
این اولین مرتبه است كه از ارتش آمریكا برای انتقال كمك ها در مرز ونزوئلا استفاده می شود.
از سوی دیگر 'مایك پمپئو' وزیر خارجه آمریكا روز گذشته تصریح كرد: نیكلاس مادورو این مساله را درك كرده كه در حال از دست دادن حمایت های خود در ونزوئلا است.
وی افزود: مادورو می داند كه ونزوئلایی ها دیگر او را به عنوان رهبر نمی خواهند.
همچنین 'كارلوس وسچیو' نماینده مخالفان دولت ونزوئلا در آمریكا روز گذشته به رویترز گفت: نمی توان به طور مشخص زمان كناره گیری مادورو را از قدرت اعلام كرد اما اقدامات برای پایان دادن به حكومت كنونی كاراكاس غیرقابل برگشت است.
این نماینده مخالفان دولت مادورو پیش بینی كرد، ارتش ونزوئلا كه در این مقطع زمانی همچنان به مادورو وفادار بوده در نهایت علیه او موضع گیری خواهد كرد. وی افزود: اینكه این اتفاق چه زمانی رخ دهد، مشخص نیست. ما در یك روند غیرقابل بازگشت سرنگون كردن دولت كنونی قرار داریم.
وسچینو ادامه دا: مخالفان دولت مادورو در صورت ناكامی اقدامات كنونی، 'طرح دومی' را در دست اجرا ندارند. در حال حاضر طرح دومی وجود ندارد و فقط در مسیر اجرای طرح اولیه گام برمی داریم تا این دولت را سرنگون كنیم.
وی گفت كه مخالفان دولت كاراكاس هیچ ارتباط مستقیمی با روسیه و چین نداشته اند و به جای آن از طریق بیانیه های عمومی یا دولتهای خارجی به عنوان واسطه پیام های خود را به این دو كشور ارسال می كنند.
این نماینده مخالفان همچنین تایید كرد كه وی و تیم تحت هدای او هماهنگی نزدیكی با مشاوران دونالد ترامپ دارند.
اروپام ** 9234 ** 1071