۲۷ بهمن ۱۳۹۷،‏ ۸:۲۹
کد خبر: 83210585
۰ نفر
اجلاس ورشو در تضاد با حقوق بين‌الملل

تهران- ايرنا-سردمداران آمريكا چون مي‌دانند از راه‌هاي مشروع، حقوقي و قانوني نمي‌توانند ايران را به عنوان يك عضو جامعه بين‌المللي در مورد اتهاماتش مورد مشروعيت زدايي قرار دهند، با تشكيل اجلاسي نمايشي قصد دارند به دنيا اعلام نمايند كه جهان با جمهوري اسلامي در تضاد و تقابل است .

روزنامه آرمان در يادداشتي به قلم سيد علي خرم نوشت: اجلاس ورشو با همه تبليغات و نگراني‌ها تشكيل شد و دولتمردان آمريكا آنچه را در جلسه شوراي امنيت سازمان ملل متحد به رياست دونالد ترامپ نتوانستند به دست آورند، در اين كنفرانس تلاش كردند نشان دهند به دست آورده‌اند.

هدف آمريكا اين بود انزوايي كه دراثر سياست‌هاي نابخردانه دونالد ترامپ نصيب آمريكا شده بود را بشكند و نشان دهد حداقل در يك زمينه سياست جهاني موفق است و اين از دستاوردهاي ترامپ محسوب مي‌شود. متاسفانه موضوع ايران به دلايل مختلف امكان ائتلاف‌سازي براي آمريكا را بيش از ساير موضوعات فراهم نموده، موضوعاتي نظير بحران هسته‌اي كره‌شمالي، بحران سوريه، افغانستان، بحران يمن و ديگر بحران‌هاي منطقه‌اي و يا بين‌المللي واين هشداري به برنامه‌ريزان ايران است كه كشورمان طعمه آمريكا نشود، زيرا نفس تشكيل اجلاس ورشو برخورنده به شخصيت كشور است.

مايك پمپئو، در كنفرانس مطبوعاتي ورشو اعلام داشت در اين كنفرانس يك نفر نبود كه از ايران دفاع نمايد و هرچه راجع به ماهيت ايران گفتيم، هيچ‌كس مخالفت نكرد. اين هم هشدار ديگري است به سياست خارجي كه اگرچه نمايندگان 60-70 كشور گزيده شده شركت كرده بودند ولي اين به نحوه تعامل با اين 60كشور برمي‌گردد كه عموما ظاهرا ابراز دوستي مي‌نمايند و درعمل مقابل ايران مي‌نشينند. ماهيت اين اجلاس و هدفي كه پيگيري نمود در روابط بين‌الملل كم سابقه و در عرض 30سال گذشته بي‌سابقه محسوب مي‌شود.

در مقاله ديگري عرض شد كه ساختار و هدف چنين اجلاسي در تعارض آشكار با حقوق بين‌الملل و منشور ملل متحد است. اگر حتي جمهوري اسلامي به گفته برگزاركنندگان اجلاس، خطاهاي زيادي انجام داده باشد، بايد از نظر سياسي به شوراي امنيت و از نظر حقوقي به ديوان بين‌المللي دادگستري مراجعه نمايند. نمي‌توان به دلخواه، جمعي از كشورها را گردآورده و ديدگاه‌ها و سليقه‌هاي خود را به نام آنان به جهان اعلام نمود.

سردمداران آمريكا چون مي‌دانند از راه‌هاي مشروع، حقوقي و قانوني نمي‌توانند ايران را به عنوان يك عضو جامعه بين‌المللي در مورد اتهاماتش مورد مشروعيت زدايي قرار دهند، با تشكيل اجلاسي نمايشي قصد دارند به دنيا اعلام نمايند كه جهان با جمهوري اسلامي در تضاد و تقابل است .
اين ابزار لازم را به آمريكا، اسرائيل و اعراب بدهد كه عليه ايران وارد اقدامات مخرب و عملي گردند. دولت راستگراي لهستان فريب آمريكا را خورد و با برگزاري چنين اجلاسي خود را به عنوان متزلزل كننده حقوق بين‌الملل به جهان معرفي نمود. اگرچه وزيرخارجه لهستان مجبور گرديد در كنفرانس مطبوعاتي، سخنان مايك پمپئو را نقض نموده و اعلام داشت به عنوان يك عضو اتحاديه اروپا خواهان حفظ برجام و پياده شدن راهكار مالي اروپا براي ايران است، وليكن در نطق افتتاحيه خود گفت هدف آمريكا و اروپا در مورد ايران يكي است و فقط در روش با هم متفاوت هستند و درباره نقش ايران در بي‌ثبات نمودن خاورميانه سخنراني كرد.

نتانياهو، نخست وزير اسرائيل كه از خوشحالي در پوست نمي‌گنجيد تعجب خود را پنهان نداشت و گفت ما و رهبران اعراب براي مقابله با ايران داريم زير يك سقف همكاري مي‌كنيم. اگر بتوان گفت آمريكا در برگزاري اين اجلاس موفقيت‌هايي داشت كه ائتلافي هرچند صوري عليه ايران به وجود آورد ولي ناكامي‌هاي فراواني هم داشت. ميزبان از تفاوت موضع با آمريكا در مورد حمايت از برجام سخن گفت، اروپاي غربي از اين اجلاس پشتيباني نكرد و روسيه عليه اجلاس اعلاميه داد.

چين و تركيه اصولا شركت نكردند و بدين ترتيب جهان نه تنها در مورد ونزوئلا دوپارچه شد بلكه در مورد ايران هم به دو بخش تقسيم شد. آمريكا و متحدينش قصد دارند پس از صحنه اول نمايش تبليغاتي، ائتلافي سياسي عليه ايران به‌وجود آورند تا زمينه براي مشروعيت درگيري احتمالي فراهم شود و در آن‌صورت هيچ‌كس انديشه اعتراض به خود راه ندهد. عدم مخالفت كشورهاي شركت كننده در اين اجلاس نسبت به اتهامات وارده به جمهوري اسلامي حاكي از طراحي اوليه توطئه است. آمريكا براي تكميل سناريو، دو گروه مواجب بگير خود يعني سازمان مجاهدين و سلطنت‌طلب‌ها را به محل كنفرانس آورد تا به جهانيان سست شدن مشروعيت جمهوري اسلامي را خاطرنشان سازد.

اجلاس بيانيه پاياني نداشت كه نشان دهنده اين است كه اكثريت كشورهاي شركت كننده رسما پايه‌گذار روندي عليه حاكميت ملي يك كشور عضو جامعه جهاني باشند كه اين شتر روزي ممكن است درب منزل آنان نيز جلوس نمايد. اما مقامات آمريكايي اعلام كردند ظرف هفته‌هاي آينده برنامه‌اي عملي براي اين اجلاس تدوين و به اطلاع اعضاي شركت كننده خواهند رساند. در مجموع جمهوري اسلامي بايد تشكيل اين اجلاس را اقدامي در راه مشروعيت زدايي از خود تفسير نمايد. اولا در مسيري قرار نگيرد كه ونزوئلا در دام آن گرفتار آمده است. ثانيا، با تغييرات لازم در سياست‌هاي خود از تشكيل جبهه‌اي جهاني عليه خود جلوگيري نمايد.

برنامه‌ريزان آمريكا سعي دارند جامعه ايران را پلوريزه نموده و اجلاس ورشو و تظاهرات مخالفان را پيام مهم به مردم ايران براي حركت به سوي اهداف خودشان تعبير دهند كه اين نيازمند درايت دستگاه سياست خارجي ما است.

منبع: روزنامه آرمان ؛1397.11.27
گروه اطلاع رساني **9280**9131