۲۶ بهمن ۱۳۹۷،‏ ۲۰:۵۳
کد خبر: 83210403
۰ نفر
قاسمي: نگاه ايران به تاجيكستان خويشاوندي است

تهران - ايرنا - سخنگوي وزارت امورخارجه با بيان اينكه نگاه ايران به روابط با دولت تاجيكستان نگاه خويشاوندي است، گفت: سياست و رويكرد تهران در سال هاي بعد از استقلال اين كشور همراهي و ايستادن در كنار دولت دوشنبه بوده است.

بهرام قاسمي در پاسخ به پرسش خبرنگار ايرنا درباره سخنان وزير خارجه تاجيكستان و روابط دو كشور گفت: روابط ايران و تاجيكستان روابطي عميق و مبتني بر ريشه هاي مشترك و كهن است؛ نمي توان اين پيوندها و پيوستگي هاي به يادگار و ماندگار از گذشته هاي دور را ناديده گرفت.
وي توضيح داد: با سخنان وزير امور خارجه اين كشور در مراسم روز ملي جمهوري اسلامي ايران موافقم و فكر مي كنم تاريخ، جغرافيا، گذشته و آينده و تمامي اشتراكات ميان ما، همه بر ضرورت همكاري ها و همدلي هاي هرچه بيشتر دو دولت و دو ملت تاكيد مي كند.
سخنگوي دستگاه ديپلماسي ادامه داد: اصولا سياست ايران نسبت به همسايگان، سياستي آشكار و كاملا روشن و بر اساس تعميق و توسعه هر چه بيشتر همكاري ها در تمامي زمينه هاي ممكن و روابط توام با حسن همجواري و نزديكي روابط دولت ها و ملت ها استوار است.
قاسمي با بيان اينكه ما خواهان تاجيكستاني هستيم كه همواره برخوردار از امنيت، ثبات، مقتدر و رو به رشد و توسعه باشد، يادآورشد كه سياست و رويكرد جمهوري اسلامي ايران در سال هاي بعد از استقلال اين كشور همراهي و ايستادن در كنار دولت تاجيكستان بوده است؛ و اين سياست و رويكردي است كه همچنان از سوي ما اعمال مي شود و تغييري نكرده است.
وي افزود: ايران از هيچ گروهي كه عليه اركان قانوني تاجيكستان اقدام كند، حمايت نكرده و نمي كند و هميشه روابط خوب و برادرانه با دولت آن كشور را خواستار بوده است.
سخنگوي وزارت امور خارجه يادآور شد؛ براي ما استقلال، تماميت ارضي و حاكميت ملي و روابط دوستانه و برادرانه دو دولت اولويت و اصل اساسي است؛ نگاه ما به روابط با دولت تاجيكستان نگاه خويشاوندي است.
وي ادامه داد كه اميدواريم با استفاده از تمامي ظرفيت هاي بالقوه موجود و به ويژه فعال تر شدن كميسيون همكاري هاي مشترك دو كشور، گام هاي موثر و مشتركي براي گسترش روابط دوجانبه برداريم.
قاسمي افزود: آرزوي قلبي ما افزايش همدلي و گسترش روابط در همه زمينه ها و ترسيم آينده اي روشن در اين ارتباط است؛ البته بايد اين توجه و هوشياري را داشته باشيم كه روابط دوستانه و برادرانه ما همواره دشمنان و بد خواهاني داشته و دارد كه بايد با هوشمندي، تلاش هاي شيطنت آميز براي تخريب روابط دو كشور را خنثي كنيم.
سخنگوي وزارت امور خارجه گفت:اصولا با توجه به شرايط منطقه و كانون هايي كه براي گسترش افراط گرايي و تقويت تروريسم مي كوشند تا امنيت و ثبات و حاكميت كشورها را هدف قرار دهند، بايد در يك همكاري مشترك و جمعي تا از ميان رفتن اين تهديدات تلاش كرده و اين به يك عزم همگاني و حتي جهاني نياز دارد.
وي همچنين يادآورشد كه ايران تاكنون به سهم خود با تمام توان در اين مسير گام برداشته و در كنار تمامي كشورها و حاكميت هايي بوده كه مورد تهديد از سوي تروريسم و افراط گرايي قرار داشته اند و اين رويكرد را همچنان ادامه خواهد داد.
شبد**سيام** 2021**1379**