۲۶ بهمن ۱۳۹۷،‏ ۱۳:۰۱
کد خبر: 83210049
۰ نفر
كلانتری: آلودگی هوا در كلانشهرها كاهش یافته است

آستارا - ایرنا - رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: آلودگی هوا در تهران و دیگر كلانشهرها با استفاده نیروگاه ها از گاز به جای سوخت مازوت، كاهش یافته است.

عیسی كلانتری روز جمعه در حاشیه افتتاح پاسگاه محیط بانی آستارا در مصاحبه با خبرنگار ایرنا افزود: نیروگاه های تولید برق بیش از 90 درصد ایام سال از گاز استفاده می كنند و در این راستا وزارت نفت همكاری خوبی داشته است.
وی اضافه كرد: روزانه به طور متوسط 400 هزار بشكه سوخت مازوت در پالایشگاه های كشور تولید می شود و این سوخت صادر نمی شود و در نیروگاه ها مورد استفاده قرار نمی گیرد كه امیدواریم پالایشگاه ها بازدهی مناسب داشته باشند.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست بیان كرد: خودروها و سوخت های غیر استاندارد از معضلات كلانشهرهاست و 70 درصد موتورسیكلت ها در تهران آلوده هستند و هر دستگاه موتورسیكلت به اندازه پنج برابر خودروی سواری آلودگی تولید می كند.
كلانتری خاطرنشان كرد: امسال در شهر تهران 34 روز بیش از پارسال، هوای سالم داشتیم و خوشبختانه یك روز تعطیلی به دلیل آلودگی هوا نداشتیم و بهبود كیفیت سوخت و استفاده نكردن از مازوت از دلایل این امر است.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: 20 درصد از منابع تجدید پذیر آب استان گیلان استفاده می شود و انتقال آب دریای خزر به جای دیگر با هدف تامین آب آشامیدنی و با رعایت ضوابط زیست محیطی ایرادی ندارد.
وی ادامه داد: دریاچه ارومیه نیز از وضعیت خوبی برخوردار است و پیش بینی می شود با توجه به محدودیت بودجه تا سال 1407 به تراز اكولوژیكی برسد.
كلانتری در رابطه با آخرین وضعیت بازداشتی فعالان محیط زیست گفت: دولت با مسئولیت معاون حقوقی رئیس جمهوری و وزارتخانه های كشور، اطلاعات و دادگستری پیگیر این قضیه بود و امیدواریم به صورت عادلانه محاكمه شوند و بنا به اذعان وزیر اطلاعات، فعالان محیط زیست جاسوس نیستند.
شهرستان مرزی بندر آستارا با 91 هزار نفر جمعیت در منتهی الیه غرب استان گیلان و همسایگی جمهوری آذربایجان قرار دارد.
7105 / 7124/2007