كلانتري: آلودگي هوا در كلانشهرها كاهش يافته است

آستارا - ايرنا - رئيس سازمان حفاظت محيط زيست گفت: آلودگي هوا در تهران و ديگر كلانشهرها با استفاده نيروگاه ها از گاز به جاي سوخت مازوت، كاهش يافته است.

عيسي كلانتري روز جمعه در حاشيه افتتاح پاسگاه محيط باني آستارا در مصاحبه با خبرنگار ايرنا افزود: نيروگاه هاي توليد برق بيش از 90 درصد ايام سال از گاز استفاده مي كنند و در اين راستا وزارت نفت همكاري خوبي داشته است.
وي اضافه كرد: روزانه به طور متوسط 400 هزار بشكه سوخت مازوت در پالايشگاه هاي كشور توليد مي شود و اين سوخت صادر نمي شود و در نيروگاه ها مورد استفاده قرار نمي گيرد كه اميدواريم پالايشگاه ها بازدهي مناسب داشته باشند.
رئيس سازمان حفاظت محيط زيست بيان كرد: خودروها و سوخت هاي غير استاندارد از معضلات كلانشهرهاست و 70 درصد موتورسيكلت ها در تهران آلوده هستند و هر دستگاه موتورسيكلت به اندازه پنج برابر خودروي سواري آلودگي توليد مي كند.
كلانتري خاطرنشان كرد: امسال در شهر تهران 34 روز بيش از پارسال، هواي سالم داشتيم و خوشبختانه يك روز تعطيلي به دليل آلودگي هوا نداشتيم و بهبود كيفيت سوخت و استفاده نكردن از مازوت از دلايل اين امر است.
رئيس سازمان حفاظت محيط زيست گفت: 20 درصد از منابع تجديد پذير آب استان گيلان استفاده مي شود و انتقال آب درياي خزر به جاي ديگر با هدف تامين آب آشاميدني و با رعايت ضوابط زيست محيطي ايرادي ندارد.
وي ادامه داد: درياچه اروميه نيز از وضعيت خوبي برخوردار است و پيش بيني مي شود با توجه به محدوديت بودجه تا سال 1407 به تراز اكولوژيكي برسد.
كلانتري در رابطه با آخرين وضعيت بازداشتي فعالان محيط زيست گفت: دولت با مسئوليت معاون حقوقي رئيس جمهوري و وزارتخانه هاي كشور، اطلاعات و دادگستري پيگير اين قضيه بود و اميدواريم به صورت عادلانه محاكمه شوند و بنا به اذعان وزير اطلاعات، فعالان محيط زيست جاسوس نيستند.
شهرستان مرزي بندر آستارا با 91 هزار نفر جمعيت در منتهي اليه غرب استان گيلان و همسايگي جمهوري آذربايجان قرار دارد.
7105 / 7124/2007