اولویت دولت در شمال كشور رفع معضل پسماندهاست

آستارا - ایرنا - رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: اولویت دولت در شمال كشور رفع معضل پسماند و نجات طبیعت است و این مشكل در صورت همكاری مجلس، با كمك مردم و سرمایه گذاری شهرداری ها، ظرف دو تا سه سال برطرف خواهد شد.

به گزارش خبرنگار ایرنا عیسی كلانتری روز جمعه در حاشیه افتتاح ساختمان اكوپارك (مركز بازدیدكنندگان از طبیعت) بخش لوندویل شهرستان آستارا افزود: استان های شمالی با معضل پسماند مواجه هستند و دولت در سال قبل 1.3 دهم میلیارد دلار در بودجه پیش بینی كرده بود، اما در مجلس تصویب نشد.
وی اظهار كرد: قبل از انقلاب اسلامی زیرساخت های گردشگری شمال كشور آماده نشده و دچار پسماند شده و اكنون حل این مشكل، وظیفه دولت و مردم است و تصور رونق گردشگری در خطه شمال در شرایط انباشت زباله، انتظاری نادرست است.
وی ادامه داد: سازمان حفاظت محیط زیست با هفت هزار نیروی انسانی در كشور، فقط مروج و پایشگر محیط زیست است و مردم را هدایت می كند تا علاوه بر استفاده از طبیعت، پاسبان آن باشند.
كلانتری بیان كرد: متاسفانه در جلب مشاركت مردم برای حفاظت محیط زیست، ضعیف عمل شده و اكنون طبیعت، در حال فرسایش و از بین رفتن است و مردم و دولت از این وضعیت رضایت ندارند.

** سیاست های حفاظت محیط زیست باید دگرگون شود
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست كشور گفت: باید سیاست های صیانت و استفاده از طبیعت خدادادی دگرگون شود و علاوه بر باسداری از آنها، مردم را برای استفاده بهینه از امكانات زیست محیطی كشور، با محیط زیست آشتی دهیم.
كلانتری افزود: نباید با حفاظ كشی به دور جنگل ها، زیستگاه ها و تالاب ها مردم را از آنها محروم كنیم و باید توأم با صیانت از طبیعت، بخش خصوصی دعوت و سرمایه گذاری لازم انجام شود.
وی ادامه داد: باید با ایجاد پیوند صحیح بین مردم و طبیعت، از نعمت های خدادادی لذت ببریم و انسان ها از طبیعت استفاده كنند.

** ضوابط زیست محیطی به موازات كارهای عمرانی لحاظ شود
معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: متاسفانه ضوابط زیست محیطی در آخر كارهای عمرانی لحاظ می شود و اگر به موازات مطالعات طرح های عمرانی، مطالعات زیست محیطی نیز اعمال شود، مشكلی پیش نخواهد آمد.
كلانتری افزود: این روند نادرست در گذشته اعمال شده و اكنون محیط زیست ما را گرفتار كرده كه باید اصلاح شود و در صورت تغییر رویه، در 95 درصد طرح های عمرانی مشكلی پیش نخواهد آمد.

** احیای تالاب انزلی از هفته آینده آغاز می شود
كلانتری بیان كرد: تالاب انزلی با دریا ارتباط زیرزمینی و روزمینی داشته و متاسفانه با ورود كود و سم مزارع، پر از لجن شده كه از هفته آینده عملیات احیای آن با روش غیرمكانیكی شروع خواهد شد.
وی ادامه داد: احیای این تالاب به وسعت 14 هزار هكتار از برنامه های اولویت دار دولت در حوزه محیط زیست است و ظرف چهار سال آینده تكمیل خواهد شد.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست اظهار كرد: برنامه دولت های مختلف برای لایروبی و وصل تالاب میانكاله به دریا ، نادرست بوده و موجب قربانی شدن آن شده است.
كلانتری گفت: میانكاله بزرگترین تالاب آب شیرین كشور با حدود 100 هزار هكتار وسعت است و باید به جای جستجوی مشكل تالاب ها در دریا، مانع را در خشكی پیدا كنیم.
وی ادامه داد: متاسفانه با ایجاد سد در بالادست، از آب میانكاله برای توسعه كشاورزی استفاده شده و ورودی آب شیرین به آن وصل شده، در حالیكه میانكاله با دریا ارتباط داشته و آب آن با جذر و مد دریا تامین می شده است.
او ادامه داد: از سوی برخی دستگاه ها ، فشار می آورند تا با لایروبی میانكاله و اتصال آن به دریا، امكان انتقال بار صورت گیرد اما در این صورت، آب شیرین تالاب به دریا تخلیه خواهد شد.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: تالاب آق آستارا با دریا ارتباطی بیشتر داشته و تحت تاثیر آن بوده و خدا نعمت هایش را در این شهرستان تكمیل كرده و باید قدر این زیبایی ها دانسته شود.
مركز بازدید كنندگان (اكوپارك) و پاسگاه محیط بانی پناهگاه حیات وحش بخش لوندویل آستارا در منتهی الیه غرب استان گیلان، با حضور معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست كشور افتتاح شد.
این اكوپارك، چهارمین اكو پارك كشور است؛ بزرگترین اكوپارك ایران در بندر خمیر استان هرمزگان قرار دارد و اكوپارك ها در هر منطقه با توجه به وضعیت جغرافیایی، اقلیم و آب هوا ساخته می شوند.
به گفته قربانعلی محمدپور مدیر كل حفاظت محیط زیست استان گیلان ، برای احداث ساختمان اكوپارك آستارا به وسعت 320 متر مربع، بالغ بر چهار میلیارد و 600 میلیون ریال و برای احداث پاسگاه محیط بانی این شهرستان به وسعت 80 متر مربع، یك میلیارد و 600 میلیون ریال هزینه شده است.
بندر مرزی آستارا با 91 هزار نفر جمعیت و تنوع زیست محیطی قابل توجه در بخش های مركزی و لوندویل، در غرب استان گیلان و همسایگی جمهوری آذربایجان قرار دارد و در پناهگاه حیات وحش این شهرستان با بیش از یك هزار هكتار وسعت، چند راس مرال نگهداری می شود.
7124 / 2007