تحریم ها هیچگاه تهدید نبوده بلكه یك فرصت است

تهران - ایرنا - فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء (ص) گفت: تحریم ها برای هیچگاه تهدید نبوده بلكه یك فرصت است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی، سعید محمد فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء (ص) در سخنان پیش از خطبه های نماز جمعه این هفته تهران در مصلی امام خمینی (ره) افزود: قرارگاه سازندگی خاتم انبیاء با بهره مندی از توان داخلی مقابل تحریم ها ایستاده و معتقد است تحریم ها برای ما فرصت است.
وی با تاكید براینكه تحریم ها برای ما یك فرصت است و تهدید نیست و باید تهدید ها را به فرصت تبدیل كنیم ادامه داد: در همین شرایط و با رویكرد داخلی سازی می توانیم اقتصاد كشور را حمایت كرده و در مقابل دشمن از این فرصت استفاده كنیم.
سعید محمد گفت: قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء(ص) در سال 1368 براساس اصل147 قانون اساسی كه به نیروهای مسلح اجازه می دهد توان خود را در خدمت توسعه زیرساخت های كشور قرار دهند تاسیس شد و با استفاده از كوله باری از تجربه دوران دفاع مقدس توان مهندسی خود را در اختیار كشور قرار داد.
وی ماموریت اصلی این قرارگاه را توسعه زیرساخت های كشور بعد از خرابی های ناشی از جنگ تحمیلی برشمرد و خاطرنشان ساخت: قرارگاه به عنوان بازوی امین، مقتدر و كارآمد برای تمام ادوار دولت ها، كنار آنها قرارگرفته و جای خالی پیمانكاران خارجی را پر كرده است.
فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء (ص) ادامه داد: این قرارگاه توسعه و الگو سازی برای صنعت ساخت در كشور را در كنار صنعت در راس برنامه ها و دستوركار خود قرارداده است.
این مسئول با بیان این كه استكبار جهانی امروز بعد از نامیدی از عرصه های نظامی به یك جنگ تمام عیار اقتصادی روی آورده و معیشت مردم را هدف قرارد داده است ، گفت: سپاه پاسداران انقلاب اسلامی برخود واجب و لازم می داند كه كشور درهر عرصه ای كه مورد تهدید قرار می گیرد در خط مقدم قرار گرفته و از تمامیت كشور دفاع كند.
فرمانده قرارگاه خاتم الانبیاء (ص) افزود: وظیفه قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاءهم در این دوره خطیراست و ما با زحماتی كه در 30سال گذشته از سال 1368تاكنون توسط قرارگاه انجام شده تحقق شعار ما می توانیم و ایجاد روحیه خود باوری و بن بست شكنی و بومی سازی و استفاده از نیروهای خلاق و جوان واستفاده از ظرفیت نخبگان را شاهد بوده ایم به گونه ای كه امروز قرارگاه به عنوان مقتدرترین مجموعه فنی و مهند سی در منطقه شناخته می شود.
وی ادامه داد: اكنون قرارگاه با دارا بودن بیش از 13 هزار دستگاه ماشین آلات تخصصی در بخش های مختلف مانند دریایی، ناوگان هوایی، دستگاه های حفار تونل تمام مقطع، دستگاه های حفار دریا و خشكی، جرثقال های فوق سنگین و سایر تجهیزات خاص و با دارا بودن بیش از 200 هزار نفر نیروی انسانی و بكارگیری بیش از 5 هزار پیمانكار در داخل كشور مشغول به فعالیت است.
فرمانده قرارگاه خاتم الانبیاء افزود: ارتباط نزدیك با بخش خصوصی و ایجاد هم افزایی و ارتباط با جامعه سازندگان، تولید كنندگان و مشاوران و طراحان و همین طور شركت های دانش بنیان از دستاورد های قرارگاه است.
وی در تشریح عملكرد این قرارگاه افزود: احداث 62 سد با مخزن حجم بیش از 25 میلیارد متر مكعب، احداث 11 هزار خطوط انتقال نفت و گاز و آب، احداث 2هزار و 600 كیلومتر آزاد راه، بزرگراه و راه اصلی، احداث 3 هزار و 900 كیلومتر راه آهن و 250 كیلومترمترو، 23 هزار كیلومتر فیبر نوری، افزایش ظرفیت در تولید كنستانتره مس به میزان 250هزارتن در سال، افزایش ظرفیت فولاد كشور به میزان 1.6 میلیون تن در سال ، افزایش تولید بنزین در كشور به میزان هفت میلیون لیتر بنزین یورو5، افزایش ظرفیت گاز شیرین كشور به میزان 150میلیون متر مكعب از مهمترین اقدامات ارزشمندی كه در این سه دهه توسط قرارگاه انجام شده است.
سعید محمد ادامه داد: این قرارگاه همچنین در بخش محرومیت زدایی نیز در كنار پروژه های درحال احداث در مناطق كمتر برخوردار با شناسایی نقاط ضعف در روستاها بیش از 10 هزار برنامه عمرانی، آموزشی، فرهنگی و امدادی به ارزش بیش از 3 هزار میلیارد ریال از منابع سپاه پاسداران در این مجموعه ها هزینه كرده و پروژه های راه سازی، كتابخانه، خانه بهداشت، پل سازی، مجموعه های ورزشی و مصلی را در دستوركار خود قرار داده است.
وی یادآورشد: در حوزه كشاورزی نیز براساس تفاهمی كه با دولت انجام شد 500هزار هكتار زمین كشاورز در دستوركار قرار گرفت كه تا امروز حدود 60 هزار هكتار از اراضی تسطیح و تامین آب شده و در قالب 102 شركت تعاونی برای 18 هزار نفر فعالیت برقرار است و تلاش می شود كل 500 هزر هكتار به ثمر برسد.
فرمانده قرارگاه گفت: در بحران های طبیعی بخش های مختلف كشور هم قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء(ص) نخستین مجموعه ای است كه وارد میدان می شود و امداد رسانی می كند به گونه ای كه در زلزله اخیر كرمانشاه بیش از 8 هزار و 350كانكس ظرف 35 روز در اختیار مردم قرار گرفت و از آن استفاده شد.
وی افزود: امروز قرارگاه در تمام عرصه های فنی و مهندسی به قله های خودكفائی دسترسی پیدا كرده و در هیچ بخشی نیست كه نیاز به شركت های خارجی داشته باشیم.
محمد گفت: قرارگاه با تكیه بر توان نیروهای بومی و جوان در تمام عرصه های فنی و مهندسی چه در بخش طراحی و مشاوره و چه در بخش ساخت و بخش كالا تلاش خود را كرده كه این خودكفائی را در كشور نهادینه كند و امروز آماده صدور خدمات فنی و مهندسی است واكنون در برخی كشورهای همسایه و دوست این اتفاق رخ د اده است.
وی تصریح كرد: به عنوان مثال در پروژه ستاره خلیج فارس پالایشگاه بنزین پروژه ای بود كه یك شركت خارجی در آن حضورداشت و در دوره تحریم اول رها كرد و رفت اما به مجموعه قرارگاه اعتماد شد و این پروژه به ما واگذار شد.
فرمانده قرارگاه خاتم، افزود: امروز شاهد بزرگترین پالایشگاه میعانات گازی جهان با ظر فیت 360 هزار بشكه در روز هستیم این پالایشگاه بزرگترین پالایشگاه تولید بنزین یورو5 چهان است و 65درصد مهندسی آن ایرانی، 70درصد كالای ایرانی و 100 اجرای ایرانی در آن اتفاق افتاده است و هفته آینده با حضور رئیس جمهوری فاز سوم آن به بهره برداری خواهد رسید.
فرمانده قرارگاه خاتم یادآورشد: برای فاز 4 هم مراسم كلنگ زنی در چند ماه گذشته انجام و ظر ف 18 ماه آینده این پروژه به صورت 100درصد ایر انی به چرخه تولید محصولات نفت، گاز و بنزین كشور خواهد پیوست.
وی ادامه داد: در حوزه مشترك پارس جنوبی با كشور قطركه سال ها این كشور بر داشت می كرد و ما عقب بودیم و شركت های خارجی هر از چندگاهی بعد از تحریم ها رها می كردند امثال شركت توتال ، شل و امثالهم رها می كردند با اعتمادی كه به قرارگاه شد6 فاز از پارس جنوبی را به عهده گرفت كه دو فازآن قبلا تحویل شد و 4 فاز آن در یك ماه آینده تحویل خواهد شد .
محمد افزود: با این 6 فاز150 میلیون متر مكعب گاز شیرین به ظرفیت كشور اضافه می شود و در عمل كشورمان از كشور قطر در برداشت از مخزن پارس جنوبی جلو خواهد افتاد این پروژه یك پروژه بسیار پیچیده و« های تك » چه در خشكی و چه در دریااست.
وی افزود: در بخش دریا با احداث 10سكو هریك به تناژ 3 هزار تن در جزیره صدرای خاتم احداث و به منطقه اعزام شد و در محل پار س جنوبی نصب شد اینكار قبلا توسط شركت های خارجی انجام می شد اما امروز توسط فرزندان این سرزمین در حال انجام است كه در آن 450 كیلومتر خط لوله در آب احداث شد لوله 32 اینچ برای انتقال گاز به خشكی احداث شده است.
محمد گفت: امروز توان كشتی سازی مجموعه قرارگاه كه یكی از صنایع بسیار پیچیده است به صورت كامل وجود دار د و سفارش خارجی گرفته ایم و درحال ساخت كشتی های غول پیكر و نفتكش هستیم.
فرمانده قرارگاه خاتم الانبیاء (ص) آمار ارائه شده را تنها گوشه ای از ظرفیت این قرارگاه دانست و افزود: قرارگاه سازندگی سپاه تمام توان مهندسی خود را ر خدمت مردم و دولت برای عبور از تمام بحران ها به خصوص بحران تحریم قرارداده است.
وی ادامه داد: پیشنهاداتی هم در جهت حل برخی از این معضلات به دولت ارائه شده منجمله بحث تامین آب استان های مركزی از طریق دریا كه در دست پیگیری است.
محمد گفت: ما به دنبال نهادینه سازی و پیاده سازی مفاهیم اقتصاد مقاومتی در كشور هستیم باید ظرفیت های داخلی در اولویت قرار گیرد و اقتصاد متكی برمردم عملیاتی شود و جلوگیری از خام فروشی به خصوص در حوزه های پایین دستی نفت و معادن اتفاق افتد.
به گفته وی، در هرعرصه ای كه ماتوانمند شویم دیگر تحریم معنا ندارد امروز باید سعی كنیم گلوگاه ها را شناسایی كنیم و در آن حوزه هایی كه ممكن است دشمن بتواند به ما آسیب بزند در آنها سرعت ببخشیم و سعی كنیم با بومی سازی این اهرم فشار را از دست دشمن بگیریم.
فرمانده قرارگاه خاتم با بیان اینكه وجه تمایزقرارگاه خاتم انجام فعالیت های سازندگی با حفظ ارزش ها است گفت: ارزش های معنوی و الگوسازی در این زمینه و در جامعه پیمانكاری كشوراولیویت است.
وی افزود: درخواست ما از دولت، مجلس و همه دستگاه های حمایتی این است كه به منظور تداوم فعالیت های جهادی قرارگاه به این مجموعه كمك شود و با توجه به روز های آخر بودجه پیشنهاداتی داده شده است كه امید است در روز های باقی مانده عنایت بیشتری به پیشنهاد ات شود.
سخنران پیش از خطبه های نماز جمعه امروز تهران گفت: امید است مطالبات قرارگاه خاتم الانبیاء (ص) چه با روش های نقدی و چه تهاتری مورد توجه قرارگیرد زیرا این قرارگاه برای آن برنامه ریزی كرده كه برای سال آینده بتواند 70پروژه خود را تكمیل كرده و در خدمت مردم قرار دهد.
2078 ** 1200

سرخط اخبار اقتصاد